Leska - opšta tema

Ma bas te briga i ja sam skupljao u Novom Sadu sa penzionerima(slike su iz Futoskog parka) :haha:

Mogu da ti posaljem koju naklijalu pa turi negde
 
Dal će da prežive transport...i ja sam tebi dužan grančice al nikako da odem na plac, ne znam iskreno ni dal ima vajde sad od tog posla :)
 
Stavim ih posudicu sa peskom i nece im nista faliti. Sto mislis da nema vajde sad? Ja posadio 300,i cekam jos nekih 1000 da jos malo izraste korencic
 
Mislio sam od trešanja i grančica sad možda nema ništa...aj sutra preksutra najverovatnije idem do placa, rade sad i pošte pa ti šaljem post expresom, nastavićemo tad preko PP da ne gušimo narod ovde :D
 
I sad kad pogledaš drugu sliku , tu treba da proteram traktor sa kabinom.A imam rusa tj.MTZ 82 , pa to je nemoguća misija .Mislim može ali će pola da pokrši .
 
Sale, koje bi onda po tebi bilo preporuceno rastojanje izmedju zbunova u redu i rastojanje izmedju redova? Imam u planu na jesen da sadim za pocetak oko stotinak sadnica. Plac je ukupne velicine 25 ari,nije veliki tako da bih to valjda uspevao odrzavati bez traktora i mehanizacije, govorim ti zbog (moguceg manjeg?) rastojanja izmedju redova...
 
@dowla
Po knjigama ćeš naći razne kombinacije sadnje ali su to sve za sadnju u kojoj se koristi mehanizacija . Ti ćeš na osnovu širine i dužine tvog placa napraviti plan sadnje kako tebi odgovara .Nemam neki dobar savet ,ali vidiš iz slika koje je bogi postavio koliko se zbun širi i koliko zauzme prostora .
 
Kad sam pogledao ove slike vec sam se uplasio sta ce biti za koju godinu, mada se kod mene to vec nazire. Mada, da je mozda malo bolje orezivano i da je krosnja podizana vislje (donje grane da su orezivane na neku visinu) ovo ne bi mozda toliko bilo izrazeno. Vec vidim da cu za koju godinu morati i pored ovog novog traktora kupiti neki mali vocarski.

@dovla 4x5, 5x5, 4x6 zavisi koji je za tebe bolji
 
Na koji nacin bi trebalo pripremiti zemljiste pre sadnje leske? Parcela na koju bih sadio je neobradjivana i neorana poslednjih 6-7 godina. Nije zarasla mnogo u korov (trave i po malo korova naravno da ima ali ne mnogo). Da li je djubrenje stajnjakom neophodno? A mineralnim djubrivom? Pretpostavljam da to treba poorati pa istanjirati i na kraju iskopati rupe (stotinak sadnica je u pitanju). Kada je najpogodnije vreme za ove radove ako bih lesku sadio na jesen?
 
Prvo druze unistis sav korov sa njive,mozes da istretiras nekim totalom,zatim bacis stajnjak na parcelu i sve to zaores,nakon oranja istanjiras i kopas rupe i sadis,ako nije radjeno toliko godina verovatno je bogata hranljivim materijama pa ne moras da bacas djubre,dovoljno je stajnjak samo,obavezno ako ima divljaci kupi mrezicu za gradjevinu i obmotaj oko vocke
 
3-4 prikolice da se to bas bas dobro nadjubri. Uzmi sada i uzori i pusti da opet krene trava pa je oprskaj totalnim herbicidom i iznesi djubre pa onda zaori dublje kada se osusi trava i treci put u septembru (posle kisice kada malo otpusti zemlja dole) sto dublje mozes uzori i u novembru lepo kopas rupe i sadis.

A mozes i drugu varijantu da sada pozuris i uzores plitko i posejes grasak i kada dostigne visinu od 30-ak cm zaores ga i na to onda izneses djubre i uzores sto dublje mozes. Ova varijanta je bolja zbog graska koji je leguminoza ali iziskuje nesto vise novca.
 
Za takve stvari ti sigurno treba vocarski traktor jer je on sirok svega 130 cm , druga stvar je ta da si trebao da ljesku formiras u stablo a ne u grm jer ti je tako lakse da vrsis strojnu obradu oko ljeske , nego zanima me koliki ti je prinos po hektaru i koliko je zarada ako se moze znati.
 
Zasad od 10g razmak izmedju reda 5m (koliko se secam prvih godina je zekan napravio karambol)


Bogi, nemoj se ljutiš, al ja imam u leskama međuredni razmak od 5m i mislim da si možda pogrešio kad si napisao da je i na ovim slikama toliki razmak. Neznam ko na prvoj slici stoji pored grma leske, al zamisli da on legne pa izmeri razmak. Osim ako nije ljudina od 4,5m.:sta:
 
treba uzeti u obzir razmak od debla do debla, a ne od krošnj do krošnje...ako je poluprečnik krošnje tj udaljenost najdaljeg vrha bočnih grana 1.5 do 2 metra, isto toliko od drugog stabla, dođeš do računice da je razmak od krošnje do krošnje 5 minus 3 do 4 metra i onda ti za prolaz ostane između jedan i dva metra ;) što je kao na slici
 
ok, možda me je optička varka odradila. rekoh ja bez ljutnje al sačekajmo Bogija, evo kod mene je isto 5m nema tolike krošnje al 5m je 5m
DSC09196.jpg
 
Bio sam u tom zasadu tj. ja sam slikao i 5m je razmak sve je ogromno,a unutra da se izgubis :osmeh:
Sta mislis koji je razmak ovde onako odokativno :osmeh:

DSCF2376.jpg
 
Iskreno, ne veći od 3.5-4m. Najveća mi je vodilja ona prva fotka, gde on stoji u redu, nek je leska duplo viša od njega pa je obori i vidiš da je nešto čudno.
 
Nazad
Vrh