Leska - opšta tema

Pa planiram da ih pomesam ali ne sad jedno drvo tresnje pa jedan lesnik vec 60 stabala tresnje pa 30 lesnika
 
Da druze ali kad bih ja sadio recimo 3x3 ja bih sve rucno radio bez mehanizacije tu,a prskao bi sa ledjnom prskalicom,hteo bih da stavim sto vise sadnica lesnika iza kuce,jer mi je plac oko kuce veliki,bogi dali u 5 godini moze da se ocekuje neki solidan rod?pozdrav
 
Pa probaj tako,ako jednog dana bude jako smetalo izvadis svaku drugu i to je to :osmeh:
Pa ja bih voleo da neko napise po godinama za zbunaste kako se kretao rod za svaku godinu ja sam vec napisao na nekoj stranici za kalemjlene. Sa punih 5g prosle godine sam imao kilu po stablu
 
Znaci pola kilograma u 5 gofini ociscenog,ispada ovako:1 kg lesnika ociscenih=600 dinara,ti imas pola kilograma od stabla=300 dinara od stabla,to je bas malo,sljive u 5 godini daju solidan
 
Pa ja sad ne znam koliko dugo sljiva moze da daje rod i koja je zarada. Lesnik po nekim pricama daje rod nekih 50-60g i ne treba nikakva hladnjaca da se cuva samim tim je cuvanje 0din i prodas kad hoces. Ljudi beze od lesnika i oraha bas iz razloga sto se dugo ceka na rod
 
Jel mogu od žbunastog lešnika da uzmem pelcer pa da na nešto nakalemim i dobijem stablo, učini mi se kroz vašu priču da može...šta uzimam, grančicu ili pupoljak ili svejedno, klasično kalemljenje, i šta može da bude podloga?
 
A ta divlja leska, jer se dobija iz koštice ili izdanka ove žbunaste ili baš raste u divljini kao što je npr divlja trešnja vrapčara :)
 
@dubansr

Leska je veliki heliofit ,trazi mnogo sunca .Iz tog razloga kod zbuna se pravi vaza tj.prozračnost sredine biljke .Ti možeš da posadiš i jednu do druge dobićeš šumu ali roda malo .Orezivanjem ostavljaš 4-6 ramenih grana ,koje su pravilno rasporedjene i koje čine vazu ,tako da ne zaklanja jedna drugu nego svaka bude što više osunčana .Na malom prostoru to je nemoguće . Ne možeš na malim površinama očekivati neke pare .Ja sam sadio na 5m( red)x 3m( od biljke do biljke ) ,kako bi nekada vadio svaku drugu i dobio 6m x 5 m . Ali kada bi ponovo sadio sigurno bi ostavljao 6 m izmedju redova ,iz iskustva i prakse ljudi koji imaju zasade u 10 god.i preko.
Ni u zbunu u 5 godine ne možeš da očekuješ neki rod .Kako kod koga od 6 god. pa na dalje .......lova.:ppozdrav:
 
Kod mene je žbun prošle, treće godine, dao 10ak plodova...videćemo sledeće...al nešto slabo napreduje, doduše ja od svog drugog voća i posla ne posvećujem žbunju pažnju ni prihranu, imam svega 3 komada, to moji kupili valjda su mislili da će biti stablo :)

bogi, toga ima po parkovima Beogradskim, a ima i komšija lep lešnik stablo, uzeću onda koštice od njega i iz parka pa ću videti...već me je narod čudno gledao preko puta skupštine kad sam uzeo dve natrule jabuke neke iz žbuna, neke kineske, al zaboravio da posadim, a tek će čudno da me gledaju u parku kod Slavije kad budem skupljao dženarike za podlogu :D
 
Nazad
Vrh