Leska - opšta tema

Ja sam od jesenas počeo da bacam Yaru Milu . Sad u proleće deo sam već bacio a treba Nitra Bor da bacim .
Stajnjak sam bacio na jesen na deo zasada .Ove godine sam planirao da zapatim kaliforniske gliste i da od sledeće godine djubrim sa humusom.
Kakva je priča sa hormonima ? Koliko para ,kako i kada si ih koristio ?
 
Znaci i ti koristis Yaru. :)

Litra kosta oko 50e i sa tom litrom mozes tretirati 2ha. Ja sam mesao u rucnu prskalicu (za tih 20 stabala) i u avgustu sam prvi put tretirao a pocetkom septembra drugi put. I kada dodje vreme resanja ovi naprosto podivljaju i budu puni resa i primeti se velika razlika. Koliko sam uspeo da prevedem sa boce najvise se koristi u jabukama dok covek koji mi je doneo (radi na jednoj plantazi u Itliji) kaze da oni sa time svo voce prskaju. E sad, jos sam probao i cistu giberlinsku kiselinu i ona nije toliko delotvorna na voce, ali je zato odlicna za povrce i uvecava broj cvetova nekoliko puta (npr. na krastavcima se svaki deseti cvet oprasi, ali kada imate mnogo vise cvetova onda imate i mnogo vise roda). Nadam se da nije zbunjujuce ovo sto sam pisao. :)


Je l` jos neko radi prehranu preko lista?
 
I ja malo prosetao danas i sliknuo





Ovo je raj za oci,svaka cast,volim kad vidim vocnjak koji je bez korova,koliko imas pod lesnikom?pozdrav i samo tako odrzavaj vocnjak
@mujo iz doboja,radim prehranu preko lista sa murtonjic-om,a probacu i fitofert,nisam cuo za hormone te,zasto ih narucujes iz Italije,jer ih nema kod nas?
 
Bacao sam u dve ture azot 200kg. Preko lista sam koristio kristalon i murtonik i pre par godina su hvalili neki boden prp valjda pa sam uzeo 50kg i razbacao za test,ali nisam video neku razliku. Jel ima neko da preporuci proverenu prehranu preko lista?

@dubansr
Nesto vise od 1ha i prosiruje se svake godine. Ove slike su medju poslednjim ovakve krenula je detelina pa cu kositi.
 
Lepa povrsina pod lesnikom,dali ces placati ljude za skupljanje ili ces masinerijom i dali imas kakvu krckalicu?Po meni murtonic i fitofert su dobri
 
Ja sam koristio Yara Kristalon prethodnih godina i bio je dobar a sada koristim Mineral Forte koji sam dobio u kompenaciji i bas sam zadovoljan sa njim jer se primeti da sam oprskao, vec par meseci ga koristim i u plasteniku.

@Dubansr Da, ja sam ih orezivao. Ne svidja ti se kakav izgled imaju moji zbunovi? :) Da sam ih ostavio ko zna na sta bi licili. Ovih 2ha smo sve ukupno par dana orezivali i to lagano.
 
Poslednja izmena od urednika:
Napravice se neka masina za skupljanje,krckalica je pri kraju,a delove za odvajac ljuske od jezgra imam jedino se jos lomim kako kalibrator da pravim.
 
Pokusavam da resim problem okopavanja u redu lesnika, ali je to izgleda neizvodljivo jer u redovima imam pruzena creva za navodnjavanje a pravo da vam kazem imam i previse obaveza da bi ih sklanjao, pa okopavao pa opet vracao, ovako prskam travu i cutim. Svakako planiram da zatravim kompletan vocnjak i da ga odrzavam malcerom i da pola metra oko zbuna prskam, bar dok lesnici ne naprave takav sklop da trava ne raste.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma super je krosnja bre,ae napisi za krckalicu kako i sta,dali ti to sam sklapas i pravis ili kako?pazi za 2h ces morati imati usisivac taj,ko ce da se saginje za svaki lesnik?Super izgleda,nego koliko mozes da imas kilograma ociscenog po stablu?pozdrav
 
Ja sam koristio Scotts prihranu preko lista prethodnih godina .Lično mislim da je bacanje para za Lesku prihrana preko lista .Da je usvajanje minimalno .Preko sistema zalivanja je nešto drugo. Poznajem čoveka koji ne prihranjuje preko lista ali zato i proleće baca od 500 do 700 kg urea po ha . I rod ne izostaje, i to bude dosta .

Od Yare sam počeo komplex-e da koristim na nagovor zaštitara .
@mujo

Da li si hormone počeo samoinicijativno ili u dogovoru sa nekim ? Ako si na jesen oprskao i one dobro ( super ) resale . Da li to znači da ćeš ove godine imati primetno mnogo više roda na im primercima,veću bujnost ? Nikada nisam radio sa hormonima ,ali imam jednog poznanika koji radi dovoz isto iz Italije .
 
Za krckalicu sam spremio cev precnika 160mm i na nju treba da navarim cetvrtaste profil dimenzija 3x3mm na svakih 3cm kruznog luka koji ce prolaziti pored metalne ploce. Moze da ga vrti i motor od ves masine. Sve sam sklapam, varim, secem, ceprkam po otpadima u potrazi za delovima... Ne planiram da se saginjem ispod 1000 stabala, sve ce to ici masinski. :) A i svakako planiram sledece godine povecanje povrsine i ako bude zdravlja idem na jos 2ha, s tim da cu deo sadnica izvaditi od izdanaka iz ovih lesnika a deo cu morati da kupim. Jos uvek tacno ne znam koliko moze da bude jer se stalno povecava i to eksponencijalni rast. Ja cu biti zadovoljan sa 2kg po zbunu, ali ako pogledas lesnike po dvoristima mozes videti da tu bude mnogo vise roda (i do 25kg neociscenog ~ 12kg ociscenog) a mnogo losije uslove ima nego ovi nasi na plantazama.
 
Sale, biljci je bitno dati i preko lista i preko korena. Ja radim kombinaciju oba, plus stajnjak, plus urea. Hormone sam prvo koristio na povrcu i samoinicijativno sam poceo da koristim na tih par lesnika. Kasnije sam pricao sa par zastitara, ali oni nisu imali dodira sa njima i nisu mi nista korisno mogli reci jer u ovoj zemlji retko ko se bavi inovacijama i lesnicima. Tako bi trebalo da bude jer vise cveta (resa) znaci veci procenat oprasenih. Skoro sam cuo da se na jabukama oprasi svega 10% cveta e sad zamisli da ti povecas broj cvetova za 50%, to znaci da si povecao ceo rod za 50%. Naravno to sve mora da se isprati dobrom prehranom.
 
Poslednja izmena od urednika:
Mujo , možeš li na PP da mi pošalješ koji je naziv na boci od hormona ili uslikaš ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Bogi, dao si mi dobru ideju posto i ja imam tih kartonskih tuba. :D Ali videcemo kako ce ici nabijanje, probacu mozda prvo da propustim na velikom krupacu pa onda da pomesam sa piljevinom.

@Sale Ta balirka kosta 14000e, ja sam se raspitivao, i to nije ni malo jeftino jer onda treba i pec da prilagodis tim balama koje su precnika 30cma duzine 60cm. Mogu i javno da ti kazem a ti ces castiti tortu od lesnika kada se vidimo :p , na nalepnici pise Gerlagib. Samo pripazi, ako se ne pridrzavas uputstva mozes sa njim i da smanjis broj cvetova.
 
Dali je dovoljan razmak sadnje 3x2,2 metara za lesnik?mislio sam iza kuce da posadim 60 stabala tresnje i 30 lesnika
 
Nazad
Vrh