Leska - opšta tema

Ako su pupoljci braon boje onda su smrzli,a ako su zelenkasti krenuce. Kod mene je sve krenulo,a sadnice od jesenas tek sad pocinju mada ima dosta smrznutih.

Naredni post premešten u: http://poljoinfo.com/showthread.php?659-Krediti-subvencije-i-podsticajna-sredstva-za-vocare

---------- Poruka napisana 12-04-12 u 23:00 ---------- Prethodna poruka je 10-04-12 at 22:22 ----------

Trenutno pravim krckalicu i pravim je slicnu kao sto ima u temi http://poljoinfo.com/showthread.php?571-Krckalica-za-lešnike .

Jedino prskanje koje radim je sa Reglon Forte ili Basta protiv izdanaka. I trebalo bi prskati protiv insekata u aprilu i maju. To je ono sto me je naucio covek koji ima 60ha plantaze lesnika.

Kako koristis te preparate,cim krenu izdanci ili sacekas jos malo da porastu.....,jel bas nikakvog efekta nema na maticni zbun i koja je cena preparata?
 
Poslednja izmena od urednika:
Danas sam malo setao kroz lesnike jer sam probio saku pa me jos uvek krpe i ne mogu nista da radim, izdanci su oko 5cm visoki, ima po de koja grana koja je izmrzla zbog velike hladnoce zimus, prskanje od pre dve nedelje je uspelo i ni jednog insekta nema i vidim da prehrana preko lista vec uveliko deluje jer su pocele grane da se produzavaju. Za 10-ak dana opet prskam insekticidom (Perfection) i prehranom preko lista (Mineral forte) a nakon toga cu i pustiti treci put vodu kroz sistem a onda i kristalon specijal.
 

trava u redu oprskana sa Reglon forte 14.04. i vec je pocela da gori

trava koja je 08.04. prskana sa totalom, tek je pocela da zuti


leguminoza izmedju redova za obogacivanje zemljista, samo moram oprskati jos ovu travu










istrebljivaci divljaci :)


 
Da li mi se isplati zasaditi zbunastu lesku na 20ak ari zemljista? Da li je to premala povrsina za tako nesto i koliko bi mi sadnica bilo potrebno? Stoji mi zemljiste prazno, 10ak km od mesta gde zivim, pa sam mislio zasaditi lesku i imati kakvu takvu zaradu kada stasa za rod.
 
Na toj povrsini oko 100 sadnica ti treba, ali sve zavisi od dimenzija njive. To samo ti mozes znati da li ti se isplati ili ne. Nisu to ni mala ulaganja a ima i posla oko njih.


P.S. Gde zivis? Cest sam gost u okolini Sapca i dosta poznajem taj kraj.
 
Zivim bas u Sapcu. Nisam mislio da posadim i da cekam. Nemam mahanizaciju (eventualno bi komsija uzorao i pripremio njivu ako bih resio saditi). Orezovao bih , prskao po potrebi (kazu 3-4 puta godisnje), sredjivao korov i eventualno tu i tamo bacao djubrivo. Valjda je to to? Sadnice vidim da imaju vec za 2e za zbunastu lesku. Na koje jos veliko ulaganje mislis
 
Meni je jedan lepo krenuo ali tri komada za sad mrka kapa.
347i695.jpg
 
Ove godine samo da prezive i ojacaju ja sam sve skratio do samog kalema. Gde si pazario sadnice?
 
@dowla Moras ograditi, trebao bi resiti i problem zalivanja. ;) A sto se tice prskanja zavisi cije savete ces slusati. Ja vec godinama propagiram neku drugu ideju o prskanju, tj. da se izbaci bakar iz upotrebe i mnogi me kritikuju zbog toga, ali vidim da je jedan deo njih prisao mojoj teoriji nakon sto su se presli i smanjili rod.


@Srdjan Zorz Probaj uraditi isto sto i bogi, tj. skratiti ih, ali malo, cisto da vidis da li su zeleni ili su se smrzli. Ja sam zimus posadio jos 100-tinjak komada od izdanaka koje sam uspeo izvaditi kada sam orezivao i do sada je krenulo 70% iako sam protivnik prolecnje sadnje zbog mogucih susa.
 
Ograditi zbog stetocina? Parcela je uz kucu i ogradjena je vec sa tri strane, do duse uglavnom je to bodljikava zica, je li to dovoljno.... Sto se zalivanja tice, relativna blizina bunara (50-60m) , crevo i zalivanje - valjda je to to?Koliko sam se raspitivao, dovoljno bi bilo par zalivanja mesecno? Relativno se slabo razumem, pa je svaka pomoc i savet dobro dosla.
 
Ja još nisam video kod mene na zbunovima nikakve posledice izmrzavanja a izmerili smo - 24 stepena .

@mujo
KOliko su stari ovi zbunovi sa slika ?
 
Ni kod mene nema izmrzavanja na starijim samo na onima koje sam jesenas sadio(i zbunasti i kalemljeni) a minus je bio 29-30
 
@dowla Onda nemas ulaganja. :)

@Sale Ovi sto su na slikama su 3,5 godine u zemlji i 2 godine su bile stare sadnice. Ali ima raznih velicina u zavisnosti od sorte oni rastu u sirinu (istarski) ili visinu (tonda). ;)

Kod mene je izmrzavanje vidljivo samo na po nekoj grani i tamo gde sam ostavljao izdanak da bih rasirio zbun ima izdanaka koji su izmrzli. A sto se tice stabla nigde nista nije osteceno, samo sto cemo tek videti kako je uticala hladnoca na zenski cvet.
 
@bogi
KOd tebe je baš bilo minusa .Ove koje sam prošle god.presadio,jedno 250 kom. još nisam video da je neka smrzla.
@mujo
Slična je situacija i kod mene , imam i velikih i malih žbunova . I u svim godinama presadjivanim .

Da li ste nešto bacali kao prihranu i šta ?
 
Svakog proleca bacam stajnjak oko lesnika i nakon toga ga zaoravam, bacio sam i ureu, 150kg po ha, jednom prehranje kristalonom preko sistema za navodnjavanje i jednom sa moneral forte preko lista a sutra cu opet. I tako svakih 2 nedelje a kristalon pustam jednom u nedelju dana kroz sistem kada krene puna vegetacija, od maja.

Nego, da izadjemo malo iz domena konvencinalnog vocarstva, da li je iko koristio hormone? Ja sam pretprosle godine porucio iz Italije hormone za cvetanje i sa njima tretirao 20-ak stabala i bas se primetila razlika i prosle i pretprosle godine.
 
Nazad
Vrh