Leska - opšta tema

@tokio

Da napisi koliko i kako si sadio grašak sećerac .Ja sam razmišljao jesenas nešto da posadim ali ništa ne uradih . Kad ga skidaš tj. zaoravaš ili freziraš !

@ oktopod

Još je rano , tek u 5,6 godini od nje možeš uzeti izboje ,nek ojača još malo . Kod žbunaste leske trebao si da ostaviš 4-6 ramene grane , dok je kod tebe samo dve .Nije ona tako mala , ne možeš da porediš lesku sa ostalim voćem ( šljiva,trešnja) mislim rastom . Leska voli vodu i sunce ,daj joj malo stajnjaka i biće super.
 
Ako ga zaoravam onda ga sejem zitnom masinom u novembru mesecu a zaoravam kada krene da cveta. A ako radim za branje i prodaju onda sejem na 70cm isto u novembru i bere se nekih nedelju dana i to uglavnom sve ode na kvantas.
 
Meni je razmak izmedju redova 5 met.KOliko je potrebno za sadnju po recimo ha ? i okvirno koliko je to para ? Malo me to zaoravanje brine ,kako to posle poravnaš ,nošenom tanjiračom ?setvospremačem ?Kad cveta tj.kad zaoravaš ?
 
Oko 150kg po hektaru za stocni grasak, cena varira, ali je bila oko 50 dinara. Zaorava se u maju kada maksimalno procveta, mozes ti pre toga da izmalciras pa onda da zaores. Ja zaoravam 82-kom tako da nemam problema i posle samo tanjiracu i poravnas. Brzo se on razlozi u zemlji jer ga zaoravas zelenog. A zaoravao sam ga i za krastavce, i to kada je dostigao visinu 20-ak cm zato sto sam morao da zurim sa setvom i to je ispalo dobro. A secerca graska ide daleko manje, tj. kao i soje jer se seje na 3cm razmak u redu.
 
Pozdrav kolege sa chata,a planiram da budemo kolege i u lesnicima.Planiram iduce godine sadnju lesnika nekih 1h ove godine cu izvrsiti analizu zemljista i srediti zemljiste tj.poseci drva sa strane koja smetaju.nego imaj jedno pitanje pored te parcele protice potok ali je potok sigurno zagadjen otpadnim vodama iz sela,da li je rizicno zalevati lesnike tom vodom ili da razmisljam o drugom nacinu kad za to dodje vreme?Kad zavrsim analizu kontaktiracemo se oko daljeg rada...HVALA UNAPRED
 
vi mene zezate ili siguran sam da ima fekalija...pitam zato sto cu kad se prosusi sa procistim potok da ga produbim pa ako ne steti da odmah iskopam i neki dublji vir....
 
Pa ako si siguran onda ne treba da kopas. Ako ima na nekoj normalnoj dubini vode onda busi bunar. A kao opcija za prociscavanje ti ostaje da iskopas rupu u koju ces posejati trsku i tu pustiti vodu iz potoka. Naime trska preciscava vodu od fekalija i tada moze da se koristi.

P.S. Jesu li fekalije ljudske prirode ili zivotinjske? Ako su zivotinjske onda mozes da koristis jer u tom slucaju imas i ureu.
 
pozdrav ljudi ja sam ovaj vikend isao da obidjem, pa vidim da su mi srne malo pogrickale krajeve grana tako da ću morati da orezem.Stabla nisu dirale jer nisu mogle da pridju ali su zato krajeve grickale pa ne znam koliko ce to da skodi videcemo kad krene vegetacija.
čak sam i podrio zemlju izmedju redova pa sutra da istanjiram i poravnam.
I onda da se poseje pasulj .
 
Ja sam juce nadjubrio stajnjakom kompletnu povrsinu koja nije pod graskom i zaorao djubre i sve to lepo danas podrljao i sutra cu jos da potanjiram.

@damir Ne bi trebalo mnogo da skodi, to dodje isto kao kada skratis granu.
 
nisu zivotinjseke ima svacega...Da li imate nekog sa preporukom kome bih se obratio za sadnice?A i da popricam snjim oko prpreme zemlje za sadnju?Pitam se da li u jesen nadjubrim i da izorem zimsko ili da ostavim za iducu godinu?Hvala na odgovoru...
 
Imam i to je sada bas pravo vreme da ga zoves jer se sada narucuju sadnice za jesen. Dobices broj privatnom porukom. Ako nista nije posejano ne bi trebalo nista ni da stavljas jer ce ti kasno doci za skidanje pa neces stici sve da odradis, eventualno neki rani kukuruz FAO 100. Moj predlog je da podrijes pa da nadjubris i onda da uzores 2-3 puta sa razmacima da se zemlja malo odmori (a posle oranja i da podraljs ili potanjiras) i ove jeseni i da posadis. E sad, ja sam kod mene izbegao podrivanje jer nisam mogao da nadjem podrivac a ni nekoga da mi to usluzno odradi, i zato mi je dobro posluzio moj rus (90ks) i plug koji vucem za njim (IMT 758 VK) tako da sam ja orao treci put na dubinu od pola metra. I to se pokazalo sasvim dobro a posle sam cuo da ljudi za sadnju vinograda i vocnjaka i oru na te dubine. Ali zato sada podrivam 2 puta godisnje izmedju redova.
 
u prvoj poruci sam reko da iduce godine planiram sadnju jer ove imam drva da posecem koja zaklanjaju sunce a trenutno na toj zemlji je trava pa cu ove godine seno da iskoristim.onda cu ovako da uradim vi me ispravite ako gresim kad stane vegetacija izvrsicu djubreneje pred zimu izvrsiti oranje i posle tokom iduce godine jos dva puta da izorem i na jesen boze zdravlje sadnja.si ti sadnice od njega nabavio,kako si zadovoljan?
 
@tokio

Da li podrivaš izmedju redova sa rusom ili nekim jačim traktorom. Daj neku sliku tog podrivača ,ako imaš ?

@zexxx

Ako si već planirao da sadiš sledeću jesen , onda nadjubri ove jeseni,uzori i posadi nešto kao pred usev za lesku , i pun pogodak .
 
@zexx Posej ove jeseni psenicu ili jecam da bi iskoristio jos jednu godinu, a mozda jos bolja varijanta bi bila ozimi stocni grasak.

@sale Da, podrivam sa rusom. Nije moj podrivac, kada odem kod komsije slikacu ti. ;)
 
Sa koliko je radnih tela , jedan ili dva ? Kod mene je katastrofalno teška zemlja mislim da bi ga namućio i sa 1 radnim telom . I ja imam rusa 82-ku . Kojom brzinom vučeš taj podrivač i koliko duboko ?
 
7 radnih tela gruber, do pola metra 5. sporom, a onaj sa 1 radnim telom (podrivac) vucem na 80cm i to 3. sporom
 
ok.hvala na brzom odgovoru...cujemo se kad mi zatreba sledeci savet jer sam u oveme nov a i niko u mom kraju nema iskustva sa lesnikom.
 
puno hvala na odgovoru
pozdrav

---------- Poruka napisana 14-03-12 u 18:30 ---------- Prethodna poruka je 12-03-12 at 21:19 ----------

nego da li neko zna je li izasla uredba za voćarstvo za 2012-tu godinu nigde je nisam nasao. pozdrav!
 
Nazad
Vrh