Leska - opšta tema

Moramo osnovati neko drustvo uzgajivaca lesnika mislim da to vec postoji ali je neozbiljno.Posto se moramo izboriti za svoje trziste a ne da nam uvoze losiji Turski i da nam diktiraju cene.Sve je vise nas uzgajivaca znam da ce biti potrebno neko vreme da to dodje na neki rod vecina zasada su jos mladi ili trebaju tek da nicu.Pa sutra u buducnosti kad budemo imali vece kolicine i mi nekome da izvozimo.
 
Posto vidim da ste iz Bg pa da pitam sta je bilo sa onim bisnismenima iz Deca ? Jel to neko uredjuje taj zasad il je iskrcen .

Ja bio kod njih po sadnice pre mesec dana. Koliko sam razumeo, celo gazdinstvo je prodato i sad je vlasnik jedan biznismen. Plantaža izgleda ok. Imali su na desetine tona roda u zrnu
ali sam zaboravio tačnu cifru. 30 ili 70 tona. Problem im je bila voda, tj. nedovoljno iste za zalivanje i ako imaju tri duboka bunara. Imaju odmah pored onaj kanal Galovica ali iz nekog
razloga izbegavaju da ga koriste. Valjda ima puno smeća u njemu. Sadnice su bile odlično užiljene a ja sam dobio poziv da ih redovno kontaktiram oko stvari koje me zanimaju. Šta znam,
na mene su ostavili ok. utisak a vreme će pokazati da li je izbor bio dobar...
 
Posto vidim da ste iz Bg pa da pitam sta je bilo sa onim bisnismenima iz Deca ? Jel to neko uredjuje taj zasad il je iskrcen .
Biznismeni su prodali zasad pre 3-4 godine :))))
Sada ima novog vlasnika koji dosta ulaze u leskar ...nesto je uspeo popraviti,za dalje ce se videti.Inace za razliku od onih baraka koje su nekada bile tamo ,sada je niklo mini naselje i to impresivno.

- - - - - - - - - -

Preduhitrio me Slavimir :)))

- - - - - - - - - -

Posto se moramo izboriti za svoje trziste a ne da nam uvoze losiji Turski i da nam diktiraju cene.
Turski lesnik uopste nije los i u svetu se visoko kotira.
 
Lijepo je to sto je ljesnika sve vise. Novi zasadi nicu. Samo, sta s njim? Na pragu smo februara kada do prije par godina gotovo da se nije mogao naci oglas cija tema je prodaja ljesnika. Vec sada je situacija potpuno drugacija. Svijedoci o tome i sajt kupujemprodajem.com.....ljesnika na tone. Kako komentarisete tu cinjenicu? Drugim rijecima, sta planirate sa urodom u buducnosti?
 
Šta je bolje za proizvođače u Srbiji (ili bi trebalo biti bolje pod normalnim okolnostima), da postoji ozbiljnija proizvodnja ili da ostanemo sitan, beznačajan igrač na tržištu? Ako će se većina roda prodavati po pijacama, mislim da to nije dobro. Ako bi u budućnosti mogao rod da se spoji i nekome napolju ponudi veća količina onda proizvodnja ima bolju perspektivu. Ja sam mali proizvođač početnik. Imam zgodnu parcelu blizu kuće koju sam izdavao za 50 evra čoveku. Hteo sam nešto tu da zasadim da imam da se zanimam nečim van kuće pa ako padne neka zarada, još bolje. Uslov koji sam sebi postavio je da ne bude ništa što je kvarljivo i gde mogu hladničari da me z.......ju. Leska me duže vreme zanima pa je izbor bio logičan. Zaradom se uopšte ne opterećujem a i rano je za to. Ali svakako da i ja pratim šta se dešava. Verujem da za samo 5 godina stvari u svetu mogu veoma značajno da se promene. Videćemo. Za sada uživam radeći i učeći neke nove stvari. E, neko ko ulaže ozbiljniji novac u više hektara zasada sa namerom da sutra dan živi od toga, verujem da ima nešto drugačiji pristup. Suma sumarum, ja imam dobar osećaj.
 
Najgore po nas je da ostanemo negde između , da domaće tržište bude pretrpano a da strani kupci neće da dolaze jer nemamo količinu.
 
2ldkhmx.jpg
[/IMG] evo direkt iz Nemacke...:)
 
Oni sto imaju starije zasade su sadili lesnik jer je bio deficitaran u srbiji, mogao je lakse da se proda, ostalo voce se teze prodavalo,nije bilo organizovanog otkupa, cekas za naplatu. Poslednjih godina se sve promenilo, ostali vocari su sada u prednosti u odnosu na proizvodjace lesnika. Kao sto kaze kolega igru oglasi su puni onih sto prodaju lesnik, nema onih sto prodaju drugo voce. Kao sto proizvodjaci nude lesnik po poslasticarnicama i pijacama, isto nisam video nekog sa dzakom jabuka da ide po prodavnicama i nudi svoj proizvod.Sada je organizovan otkup uglavnom za rusiju, isplata odmah, cena dobra. Ko sada planira sadnju lesnika, za taj maratonski posao treba dvaput da razmisli. Ima zarade, ali je to po meni malo, kolika su ulaganja i cekanje na rod.
 
Sve ima dve strane medalje. Čovek koji mi orezuje voće, živi od proizvodnje jabuka več dvadesetak godina. Ima 4-5h. različitih sorti. Kaže mi da je imao izuzetno lošu godinu. Prvo ih je načeo prolećni mraz u cvetu. Onda je bila opaka suša. To nešto što je uspeo da spase povremenim zalivanjem cisternom je onda zakačio grad. Nismo imali veliki grad kao što je bio po negde ali je i te kako imao uticaj na voćkice. Leska ga nije ni osetila. Kao ni taj mraz. Sada je mučenik počeo i da ograđuje jer nikad više nije bilo divljih svinja. Stalno ih neke bolečine i paraziti napadaju. Ako hoćeš da imaš lepu i konkurentnu jabuku moraš da je prskaš mnogo, mnogo puta protiv svega i svačega a znamo kako Rusi proveravaju u poslednje vreme oko tih stvari. Isto je okopavaš, đubriš pa onda orezivanje ako ne znaš sam moraš da platiš nekoga. Branje koliko ja znam još se ne radi mašinski kod nas. Znači moraš da se zezaš sa radnicima. I onda nam Rusi udare sankcije zato što je neko radio reeksport tuđih jabuka ili pokušao da im poturi neki otrov. Ili što je verovatnije, ukinu se sankcije između Rusije i EU pa krenu ponovo svi živi da izvoze jabuke za Rusiju. Dovoljno je samo da spomenem Poljsku. Daleko ozbiljniji igrač od nas po tom pitanju sa jednostavnijim i jeftinijim transportom. Kome ćemo mi sutra dan da izvozimo tolke jabuke? Zemljama EU? Pa imaju svoje i više nego što im treba. A šta ako za par godina izbije neki sukob u Turskoj širokih razmera kao što imaju u komšiluku pa dođe do zagađenja tamo i ovi iz EU prestanu da uvoze turski lešnik? I ovako sam bog zna koliko je miliona tona svega i svačega tamo eksplodiralo i sagorelo u Siriji. Znači po meni bi i onaj ko planira sada jabuku da sadi trebalo dvaput da razmisli. Ništa uzgoj jabuke nije jeftiniji i lakši od leske niti ima izvisniju budućnost. Sve je to rizik danas. Nema izuzetka.

@Cobe78, vidim da im je rok trajanja do 24.11.2018...
 
To je tacno da niko ne zna sta ce ti donositi najvecu zaradu u buducnosti. U Srbiji je svo voce prosle godine, ko je imao prvu klasu, imalo dobru cenu. Ulaganja su velika za lesnik, minimalna na pocetku, a kasnije sam morao da obezbedim objekat gde ce mi biti lesnici, pa onda kalibrator, krckalicu, duvaljku, a i za to sam morao da obezbedim prostoriju gde bih mogao to da radim. Prosli mesec sam narucio i usisivac facma c120t, i sada stajem, predajem se, ne mogu vise da ulazem, bar za sada, jer vidim da nema kraja ulaganju. Morao sam da kupim usisivac jer imam 2,5 ha u rodu i od svojih izdanaka sam posadio jos 1,2 ha pre 2 god. U stvari posadio sam pre 2 god.1,5 ha ali sam tada kupio njivu pored moje , gde sam vec imao tek posadjeni lesnik, posadio drugo voce na kupljenoj njivi i izvadio oko 30 ari tek posadjenog lesnika da bi prosirio to drugo voce. Znam da ce mnogi misliti da nisam trebao da vadim vec posadjeni lesnik i da sam pogresio. Vidim i ja da sam pogresio, trebao sam da izvadim 1 ha, ali je sada kasno, vec su porasli.
Posto nisam u srbiji morao sam da placam sve od sadnje,odrzavanja do berbe za lesnik a i za ostalo voce. Mogu da uporedim lesnik i ostalo voce jer nisam ja radio i mogu da uporedim troskove koliko sam sta placao i lesnik me kostao najvise. I zaradu od prodaje nema smisla uporedjivati. Vidim na poslednjim stranicama predlazu preradu jezgra u kremove, a sledece je verovatno, da bi se dobila jos bolja cena, prodavati gotove proizvode "eurokrem karlos". Najbolje da se umijemo hladnom vodom i vratimo u realnost, ako bude neko preradjivao, to ce biti verovatno otkupljivaci. Ne zelim najiskrenije nikog da odvracam od sadnje, samo da se finansijski pripreme za godine kada pocne da radja.
 
Ne zelim ni ja da se nadodajem na kolegu Karlosa i da kudim ovo stanje.
Ono sto samo zelim jos reci a povodom drugog velikog posla-ciscenja ploda. To je tek ogroman posao i najgore ce biti pogodjeni upravo oni koji imaju vise od 1h....a pogotovo oni od 2,3,4h.
Oni su ni tu ni tamo.Te povrsine traze veliko ulaganje a opet same povrsine to ne pokrivaju.Sve ove masine sto sam video da ljudi prave i sa njima ciste.....pa te masine mogu da se zovu cistaci zivaca.Bez uvrede nekome.Sve je slatko kada dodje prvi,drugi rod i kada su to jos uvek male kolicine.Skupi se rodbina,prijatelji pa se to nekako uradi,ali.......kada se prva zima bude zaglavila (od decembra pa do marta) ,e onda bude kuku lele. O lomu sa tim masinama da ne pricam....samo cujes od 1 do 3%. Realno sve su to masine sa preko 10% loma a usluzno lupanje......ne zelim ni da mislim.I opet lom na stranu ,na stolu za prebiranje....kada padnu oni sto su ostali zaglavljeni u ljusci ,neolupani......pa to su ucinci od 10-20kg jezgre na dan.Prica kako ne zelite da prodate odmah ako vam cena ne odgovara.....i da hocete odmah, ne mozete.
Da stvar bude interesantnija ,univerzalna masina tj. ona koja puno kosta i koja to resava jednostavno ne postoji.Odlicno,brzo i lupanje sa zaista malo loma mozete ostvariti samo sa kompletnim sistemom u kome lesnik vise puta prolazi kroz isti taj sistem.Mene je taj sistem kostao lepo i to u varijanti gde sam dosta stvari sam radio sa mojim majstorom.Koliko tako nesto naplacuju Italijani........
Pri tom ceo taj sistem trazi dobru pred pripremu.Preciscavanje ,pranje ,koje automatski vuce i susenje.
Sve to plus ono sto je nabrojao kolega Karlos a onda dodje trgovac pa te ubija u pojam. I opet gomila para ulozena (na kraju) za zaista malu kolicinu zarade po hektaru.

- - - - - - - - - -

Imao sam prilike da vidim dve Italijanske masine za lupanje lesnika u ljusci. Jedna je placena 10 000e ,druga 12000e ....obe sada hvataju prasinu. Spore,prave dosta loma ....jednostavno nista ne vrede bez sistema.
 
Kako kaze tik tak ovo sa lupanjem sam iskusio i sam pred prosle jeseni . Ove godine sma imao problem sa sakupljanjem i vecina roda je ostala misevima na hranu . Jednostavno radnici nisu hteli da dodju jer sam ih uslovio da moraju bar nesto da rade a ne da dolaze na izlet u prirodu i sede celi dan . Dok ne dodje usisivac nista od rabote .
 
tikitak, kod mene u susednom selu poznanik doneo mašinu iz Nemačke. Ne znam kolikog je kapaciteta i da li zgodna za veći biznis. Ne krcka lešnike već ih lupa o unutrašnji zid koliko sam razumeo. Izgleda kao bubanj u kome se odozgore kroz rupu sipa lešnik. Kada uleti unutra, biva velikom brzinom zarotiran, gde prilikom udara u zid omotač puca i to dole ispada u kofu. Nema nikakvog kalibrisanja prema veličini lešnika. Ja sam probao sa par lešnika i kod svih je omot pukao na dva dela. Plod je bio neoštećen. Čuje se samo jak prasak što može da zasmeta kada se duže radi. Ima displej sa tipkama preko koga se podešava broj obrtaja. Platio je polovnu oko 700-800e. Ima nacrte od nje i kaže da može da je napravi. Napravio je sam drugu mašinu za duvanje u koju sipa razbijen lešnik. Meni su se svidele te spravice. Ne bi me izašle puno a mislim da mogu da odrade posao kod manjih količina. Imam negde slike pa ću ih okačiti kasnije...

slike.php
[/URL][/IMG]

slike.php
[/URL][/IMG]

slike.php
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena:
Ok Slavimire ali mora se kalibrisati jezgro...masinu takvu sam vec video,covek iz Valjeva pravi takve na tu foru,ne mora se kalibrisati pre krcanja ali posle se samo jezgro valjda treba kalibrisati...valjda kupci to zahtevaju ili vec sta!A krckalica je za sad najefikasnija,video sam princip rada a planiram ako uspem sa caletom jos efikasniju(barem cu pokusati)da napravim...ako ne,danas-sutra bih bas takvu kupio!
 
Treba da se kalibrisu i za ovu krckalicu, tj. pozeljno je jer se razlicite frakcije na posebnoj frekvenciji najbolje krckaju, komsija ima od ovog coveka iz Valjeva pa znam. To jest, kada se pogodi frekvencija za odredjenu frakciju, lom je sveden na minimum, u suprotnom, bez kalibrisanja je veci procenat loma jezgra... Takodje, ne krckaju se isto sve sorte lesnika...
 
MiloseTG sta je bitnije sta mislis,sto se tice krckanja ovakvom krckalicom-da su lesnici razvrstani po sorti ili samo pak po velicini!?

- - - - - - - - - -

U kom slucaju bi bilo manje loma!?
 
Poslednja izmena:
Biznismeni su prodali zasad pre 3-4 godine :))))
Sada ima novog vlasnika koji dosta ulaze u leskar ...nesto je uspeo popraviti,za dalje ce se videti.Inace za razliku od onih baraka koje su nekada bile tamo ,sada je niklo mini naselje i to impresivno.

- - - - - - - - - -

Preduhitrio me Slavimir :)))

- - - - - - - - - -


Turski lesnik uopste nije los i u svetu se visoko kotira.

Mislio sam na ovaj sto stize kod nas naravno da za EU salju full kvalitet.Nasi su bolji zato sto su manje parcele i samim tim vise brinemo o njima opet ponavljam ovaj sto stize kod nas a ista cena naseg i njega a gde je tu transport i ostale zezancije?Sto rece ovde neko dajte nam tu cenu turskog i bicemo zadovoljni naravno plus pare sto idu za transport.
Jos nesto vidim opet pricate za trziste stvarno je smesno pricati o tome potrebe za kolima su velike u svetu kojih je svake godine sve vise i Mercedes i ostali ne brinu a ne lesnik koji je hrana.Jedno mogu da garantujem za hranom ce uvek biti potrebe pa i za lesnikom.GLAVNI problem tu su otkupljivaci to su najveci lopovi hoce na tudjem trudu da zaradi a sta on radi samo transport i skladistenje jaka stvar,to vam je kao menadzer fudbalera ovaj trci i trenira a ovaj prima skoro isto para kao fudbaler.Trebamo mi proizvodjaci da se nekako organizujemo kazem da osnujemo udruzenje i sutra Boze zdravlja i mi da nastupimo na nekom trzistu kao ovi nasi sa jabukama.Naravno tu bi bilo potrebno da neko bude glavni ko ce da *udari rukom od sto* posto Srbi tako funkcionisu.
 
Nazad
Vrh