Leska - opšta tema

Po izgledu mog zasada i njegove rodnosti.....tesko da mi doktori fale.A dolazili su ....nepozvani.Samo steta, ja ne kostam nista ne umem da naplatim,jos ih i ugostim.

- - - - - - - - - -

Bila mi je jedne godine ekipa iz Banjaluke sa Milosem Rodicem ,da uce orezivanje.I da ,jedna zena mu je bila glavna da gleda i kapira,sad .....mozda je samo slucajnost.
 
Steta sto si obrisala post.
Drago mi je kada tako skupi doktori i od mene nesto nauce :)
Pogotovo mi se svideo deo sa konstatacijom "po njenoj radikalnoj rezidbi vidi se da je tvoja skola"

Ma, ponekad se zaboravim gdje pisem. Da, prvotno sam napisala zaista to kako sam sigurna da je ona bila na obuci kod tebe, jer mi je pricala o tome gdje je bila. Kada su rezali, mnogo smo se smijali, jer sam ja svako malo zvala muza da donese pusku. I sigurna sam da je to ta tvoja skola.
Ostali dio obrisanog posta se odnosio na kritiku rada tzv "zastitara", koja se uglavnom svodi na to da prate vremenske prilike, stanje u skladistima po poljoprivrednim apotekama i stite tudju muku tako sto ih telefonski obavjeste koja sredstva da koriste pred kisu. I jos, prate forume i kupe znanje. Uvijek imaju na forumu samo pitanja. A zemlju dodatknu samo kada neko umre, pa se sagnu da bace na kovceg. Kada se desi problem u zasadu za ciju zastitu su placeni, onda kazu da je to zarad vise sile, teske godine, a nikada zarad njihove bahatosti, neznanja itd. Sada im je ljesnik najinteresantiji, jer mi stalno ponavljamo kako nema pravih strucnjaka, pa su vidjeli priliku za zaradu. I napisah da ni kod mene nisu dobrodosli. Radije cu praviti greske i placati cijenu saznanja, nego samoj sebi pucati u glavu. Dakle, jedini pravi iskreni znalci su ljudi sa terena, proizvodjaci. A ti ne moras da naplatis. Mislim da biti dobar covjek, dobar kolega ne znaci da trebas svoje znanje steceno "krvavo" i skupo da ne naplacujes. I zbog toga nisam prepravila post. To sam uradila zarad onog komfora o kome smo pricali prije par dana, a dr sam nahvalila do mjere da bi ona mogla trpiti pritiske za koje nema vremena. Zato sam se "suzdrzala". Vec i sama zbog par recenica napisanih sam pod pritiskom. Valjda ljudi misle da sam neki znalac, a nisam. Ucim i ucicu vjerovatno dok se budem bavila ovim. Samo sam na godisnjem i imam vremena pisati, a ne uspjesan poljoprivrednik.
Jel sada dobro?
A, zasad ti je...uhf....da me pustis jednom da dodjem? Mogu natovariti sva ta drva caskom ;)
 
:)
Kod mene se uvek dolazilo bez problema i svi su dobrodosli!
Pisanje ti je odlicno i mogao bih se kladiti ,mada mozda gresim igru=Ruzica?
 
:) Sta ti je zivot.

- - - - - - - - - -

Moracu ja poceti da brisem.

Eeee, to je mozda moje polje, pa bih mogla tako da vratim uslugu....mozda si i procitao nekada ponesto o mojim novim saznanjima na tom polju ;)

- - - - - - - - - -

:)
Kod mene se uvek dolazilo bez problema i svi su dobrodosli!


E, ako je tako imam prijedlog. Posto si ti najkompetentniji na prostorima ex Yu da govoris o uzgoju ljesnika, a ne znas naplatiti eksploataciju svog znanja, organizovacemo posjetu tvom zasadu, a ja cu naplacivati ulaz. Svako je sposoban za nesto. Moji preci su za stare Jugoslavije imali ducane, pa mi trgovina u genima, organizacija posao i nemas brige. Tako cu ti se oduziti. I jos cu ti pride ispricati "sta ti je zivot" i odati neke tajne o tome :)
Hvala za aluziju na moje pisanje....
 
Alo bre, uzmite 'privatnu chat sobu'

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
Sta se bunis , u raspravama se najvise stvari iznese i najvise se ukrade :osmeh:

- - - - - - - - - -

Evo ti Veliki Vuce kako to ide kada se dohvatim testere :)))

27968468189_59014a732b_c.jpg
 
Bas sam danas naisao slucajno na podatak gde Swislajon Takovo ima potrebe za rodom lesnika sa 7000h a oni nisu jedini imamo mi tu jos par kondiktorskih fabrika i sada kad vidim taj podatak smesno mi je kako neki pricaju i boje se sto veliki broj plantaza nice u Srbiji a sve te plantaze sto su nikle u zadnjih par godina su ravne onoj jednoj iz Kule od onog tajkuna Dzombe.Podatak iz 2016 iz ministarstva je da smo imali pod leskom 1300h e sad vidite koliko smo daleko od nekih 7000-8000h.Isto sam razmisljao koje potrebe imaju zemlje koje nemaju uslove za leskom a to su Arapi i Bliski istok,Kuba,Japan,Kina...zemlje sa milionskim stanovnistvom pardom Kina sa milijarditim :).Takodje lesnik se ne moristi samo u konditorskoj industriji gde ne mozete ni jedan porizvod da zamislite bez njega on se koristi i u avio industiji,slikarstvu,parfimeriji,kozmetici,kao sirovina za grickanje...Pre nego sto sam se oducio za sadnju stvarno sam izucio njegove stvarne potrebe i video sam da je mnogo prisutan u svemu.Inace sadim ove godine 90ari i da sve ove plantaze sto nicu zadnjih godina su male jedva hektar a kad pomenete par hektara to se smatra za velikom plantazom.Treba uzeti i u obzir da pola nema navodnjavanje sto dosta smanjuje prinos.Takodje plantaze u Turskoj retko koja ima navodnjavanje a gde bi ima kraj bio da ga imaju...
 
Teorija i praksa... dva su sveta razlicita. Nije stvar u tome koliko treba nego koliko se plaća...

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Pa ne znam koja je to idealna cena za vas zavisi od coveka do coveka ali je sigurno da bez min 5h jedna porodica ne moze da zivi sve ispod toga se racuna kao dodatni posao.
 
Au kolega tikitace a si ga osasavio Bog te mazo...nego reci mi sto se tice slike-gromada desno,jel sledeca za izbacivanje ova sto ide u cik cak,sto je odmah sa leve strane ove mlade po sredini sto ide?!Ti ih prakticno ogulis sve,samo malo gore ostavis od krosnje i to je to koliko vidim!
 
Swislajon Takovo ima potrebe za rodom lesnika sa 7000h a oni nisu jedini ...
Bolje da ne znas kako i kada oni placaju i to ljudima sa vezama a sta ti sve od raznih kontrola treba......voleo bih da znam da li i turski prolazi sve te kontrole ,pogotovo oni iz proslogodisnjih sezona sto neki od uvoznika rade.
I pusti podatke iz ministarstva ,mislim da to nema veze sa realnoscu.
 
Nazad
Vrh