Leska - opšta tema

Pa pitao sam te da bih ti mozda dao jos koju ideju oko skupljanja lesnika jer sam prosle godine imao posetu Jolly-jeve masine u svom zasadu i mogu ti reci da je ozbiljno odradila posao.Ako te interesuje mogu nesto reci na tu temu.
 
Znam, shvatila sam zasto si pitao. Zato sam se i raspisala. Kolega ima Facmu, slicna je Jolly masini, ali nama ne vrijedi. Isuvise su blizu stabla, sastave se u vrijeme vegetacije i naprave tunel. Traktor poslije juna ne prilazi zasadu. Vidjeli smo u Srbiji da neko pravi vucene usisivace, ali nikako da pronadjemo nekoga ko ih je isprobao na terenu. Od Cifarelli smo odustali, mislim da je isuvise malog kapaciteta. A rucno skupljanje je zaista preskupo i valja od toga bjezati ove godine (napokon) :)
 
Ako mogu da razumem ,ti uopste ne mozes uci sa traktorom u zasad kada je u punoj vegetaciji?

Da. Udje u junu i to je to.Sve nakon toga je vise stete nego koristi. Kako rod savija grane one su i u medjuredu i traktor ih lomi. Zato mi treba neka samohodna masina.To je cijena gresaka koje su bile manje-vise neminovne davno kada se sadilo.
 
Pitanje je koliko kostaju te sirovine u odnosu na lesnik. Drugo, koliko god da kosta kilogram krema mora da sam lesnik u njemu ima dodatnu vrednost kao obradjena sirovina.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
Naravno, ali problem je mnogo ozbiljniji nego što se da naslutiti; znam za slučajeve gde proizvođači trpaju kikiriki i prezle umesto jednog dela lešnika ili oraha pa dodatno spuštaju cene gotovih proizvoda i onda ostaneš u čudu kako on ima takvu cenu a u međuvremenu pogubiš mušterije...
 
Da. Udje u junu i to je to.Sve nakon toga je vise stete nego koristi. Kako rod savija grane one su i u medjuredu i traktor ih lomi. Zato mi treba neka samohodna masina.To je cijena gresaka koje su bile manje-vise neminovne davno kada se sadilo.

Moj savet ,motorka u ruke i po svaku cenu da se zasad osposobi za prolazak traktora u bilo koje doba godine.
Italijanima sve vise problema zadaje i azijska stenica koja moze bukvalno da prepolovi rod a karakteristicna je da "radi" do samog opadanja plodova.
Ja sam ove godine imao iskustva i sa njima , srecom ne u takvom obimu.Ali to malo problema ,kasnije u preciscavanju pravi velike probleme.

- - - - - - - - - -

Naravno, ali problem je mnogo ozbiljniji nego što se da naslutiti; znam za slučajeve gde proizvođači trpaju kikiriki i prezle umesto jednog dela lešnika ili oraha pa dodatno spuštaju cene gotovih proizvoda i onda ostaneš u čudu kako on ima takvu cenu a u međuvremenu pogubiš mušterije...
Ma da mi tebe snabdemo pravim lesnicima, da vidis kako ide prodaja :)
 
tikitak "Moj savet ,motorka u ruke i po svaku cenu da se zasad osposobi za prolazak traktora u bilo koje doba godine.
Italijanima sve vise problema zadaje i azijska stenica koja moze bukvalno da prepolovi rod a karakteristicna je da "radi" do samog opadanja plodova.
Ja sam ove godine imao iskustva i sa njima , srecom ne u takvom obimu.Ali to malo problema ,kasnije u preciscavanju pravi velike probleme."


Dragi tikitak.......
Hvala najljepsa na savjetu. Samo vi rezite ako imate potrebe za tim. Ja ne. Ne vidim potrebu sjeci preventivno odrasla drveta tek da bi prosao traktor ukoliko bi za tim bilo potrebe. Ispade da bi trebali da sjecemo stabla zato sto Italijanima probleme zadaje azijska stenica,a i ti imas iskustva s njima.
Uz svu dobru namjeru u koju ne sumnjam.....aman, covjece.....:)
 
Pitanje je koliko kostaju te sirovine u odnosu na lesnik. Drugo, koliko god da kosta kilogram krema mora da sam lesnik u njemu ima dodatnu vrednost kao obradjena sirovina.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
Da ali recimo ti imas 1000 kg lesnika dobrog kvaliteta, udjes u proizvodnju, ulozis novac i na kraju zavrsis sa 7- 8 tona krema koje treba da prodas a sve to da bi zaradio na lesniku vise od 4- 8 € po kg.. ne ide to tako. Jos ako imas ozbiljniji zasad koja je tek to kolicina gotovog proizvoda. I naravno krem ne mozes da pravis kuci u kuhinji vec ti za to trebaju odgovarajuci objekti koji zadovoljavaju sanitarne i druge tehničke uslove jer si tad u biznisu proizvodnje hrane a ne uzgoja lesnika. Nijedna proizvodnja kremaova i drugih proizvoda nema svoje zasade osim ferera. Cela ta prica sa prozivodnjom krema ili drugih proizvoda je smesna bez logistike i ozbiljnih ulaganja, tu mislim na cifre preko 50000-100000€ a naravno sve zavisi od zeljenog kapaciteta. I opet, treba ga prodati... a to je teze nego uzgojiti i prodati sirovi lesnika garantujem..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Dragi tikitak.......
Hvala najljepsa na savjetu. Samo vi rezite ako imate potrebe za tim. Ja ne. Ne vidim potrebu sjeci preventivno odrasla drveta tek da bi prosao traktor ukoliko bi za tim bilo potrebe. Ispade da bi trebali da sjecemo stabla zato sto Italijanima probleme zadaje azijska stenica,a i ti imas iskustva s njima.
Uz svu dobru namjeru u koju ne sumnjam.....aman, covjece.....:)
Ne radi se samo o Italijanima i insektima.Prvenstveno se radi o zdravljlu zasada jer ako je vec sada tako, kako se zasad bude razvijao jako brzo ce doci susenja donjih delova zbuna usled prevelike osencenosti ,o preovetrenosti da se ne prica.Rod ce na kraju biti samo u gornjim delovima a onda ce morati umesto postepeno da se radi radikalna rezidba.
Uz svu dobru nameru :))) .....drugarski pozdrav :)

- - - - - - - - - -

Mali. Mislim 4x4.
Imao sam prilike vise puta biti u zasadu sa tim rastojanjem.
Dobar zasad ,traktor prolazi bez problema.Ali lepo oformljeno , zbunovi idu i do 7m visine.
 
Ne radi se samo o Italijanima i insektima.Prvenstveno se radi o zdravljlu zasada jer ako je vec sada tako, kako se zasad bude razvijao jako brzo ce doci susenja donjih delova zbuna usled prevelike osencenosti ,o preovetrenosti da se ne prica.Rod ce na kraju biti samo u gornjim delovima a onda ce morati umesto postepeno da se radi radikalna rezidba.
Uz svu dobru nameru :))) .....drugarski pozdrav :)



- - - - - - - - - -


Imao sam prilike vise puta biti u zasadu sa tim rastojanjem.
Dobar zasad ,traktor prolazi bez problema.Ali lepo oformljeno , zbunovi idu i do 7m visine.


Zasad je Bogu hvala ok. Radikalna rezidba obavljena u desetoj godini.
Rekoh, kada rod savije grane, grane ulaze u medjured i zato je tesko ne lomiti grane. Moj izbor je ne prolaziti traktorom.
Pozicija juzne strane, blagog nagiba i velike kolicine vjetra koji daje veliku prozracnost su faktori koji govore u prilog tome da nema potrebe za motorkom.
U svakom slucaju hvala na upozorenju....nadam se da ce mi rodne grane i narednih godina "smetati" za prohod traktora. Naravno da ih povremeno rezuckamo i korigujemo, ali sve dok je sve ok nista od motorke.
Hvala jos jednom.
Srdacan pozdrav :)
 
Hm, motorka kazu nije za vocnjak, koliko god stabla bila debela.....:)
hhihihihihihihiihii:)
A ti se bas razumeju :)
Zamolio bi ih da dodju i da prakticno sa ovim kukerom na slici odseku ovu grancicu.
24872115237_a25bf3dc9a_c.jpg
 
tikitak https://www.youtube.com/watch?v=WekavtEXmpU


Za takve "grancice" koristena je vocarska pila. Tako su kod nas radili ljudi za koje zaista tvrdim da su strucni. Zenu koja je bila vodja ekipe slovi za jednog od najvecih strucnjaka iz oblasti vocarstva kod nas.
Posto smo se raspisali poslednjih dana, moram da se zahvalim tikitak.
Lijepo je znati da postoji ljudi koji se toliko trude da pomognu. Nesebicno. Hvala. :)


 
Vjerujem da fali. Doduse kosta. Jos tada je bila doktorand.
To je bilo prije par godina, a sada naljutim muza i posaljem ga sa zagicom do ljeskara. Manje kosta :)
 
Nazad
Vrh