Leska - opšta tema

To jeste ko sto kazes, ali mislim da prerada nije tako losa ideja. Ulaganja za neki manji proizvodni proces i nije velika sto se tice masina koliko je velika potreba za placenim tehnologom. Krem koliko sam ja probavao recepte i nije neki problem da se napravi. E sad glupo je uloziti 10000e u preradu malog kapaciteta pa da bude jos veci problem plasman nego lesnika u jezgru. Radio sam neko istrazivanje na par brzih hrana i njima ode na mesecnom nivou od 20-100 kg nutele. Na maseni udeo od 20% sto je neki maksimum odnosa ukusa i kvaliteta jer preko toga nema smisla da se stavlja lesnik to izadje na 10 kg krema 2 kg lesnika ili 200g na kilogram. Kilogram nekih kremovaol od lesnika tipa premia i deleze sa 13% sadrzaja lesnika ide u prodavnicama negde oko 800 din. Ja racunam da ide kilo i na 600 pa se isplati jer ostatak je mali procenat mleka u prahu i kakao praha sa zacinima (vanilin najcesce) a ostalo je najobicnije jestivo ulje. Nisam jos utvrdio sve u tancine ali mislim da ta proizvodnja moze dosta da podigne cenu proizvoda, a opet sa druge strane, pitanje plasmana je tek da se ispita...

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Тржиште је исигурано али по пет евра. Кад се продаје на мањ количине може по десет евра.
На крају кад се сце сабере зарада је као на јабукама.
 
Тржиште је исигурано али по пет евра. Кад се продаје на мањ количине може по десет евра.
На крају кад се сце сабере зарада је као на јабукама.
Daleko je to od zarade kao na jabukuma,daleko.
Ovde ,ja ne mogu da zamislim da neko i na malo da 10e tj. 1200 dinara kada se na pijacama regularno prodaje po 900 dinara (7.5e), ako hoces i na 100 grama...sad zamisli koliko ga pijacari placaju a oni jos uvek najbolje placaju.
 
tikitak Nas narod ne voli da izlazi iz zone "komfora" u smislu da radije vjeruje nego provjerava. A jos kada mi neko kaze da je nesto gledao na tv ili procitao u novinama, tek tada shvatim koliko smo sami krivi za sve sto nam se desava. Mnogo puta sam i kada me je neko pitao za savjet preporucivala samo da pogleda u oglase sa temom ljesnika i sve ce mu se reci. Prije 3 godine u ovo doba jedva da bi se mogao naci, a svaki mjesec kasnije nije se pitalo za cijenu. I razumijem tada da je to "povuklo" mnoge na sadnju, ali sada kada ga ima previse.....
Mislim da ce se situacija ipak iskristalisati kroz neko vrijeme kada mnogi odustanu, jer ce shvatiti da uzgoj ljesnika nija ni malo lak, da se o zastiti jos uvijek malo zna i kada nakon 6 g-te godine krenu problemi sa oboljenjima. Ubjedjenja sam da ce trebati neko vrijeme, ali da ce se urediti i trziste.
Jabuke? Uz usluge prosjecnog tzv. zastitara njih moze da uzgaja svako.Ljesnik ne.
Sada neka oplete ko god hoce, ali malo ko je spreman procitati ista vise o ljesnjaku sem povremeno zaviriti u forum...ponekad se ovakvi snjezni dani provode iscitavajuci sve sto se moze naci, ne birajuci vise ni jezik, prevodeci sa poznatih i nepoznatih jezika...
lp :)
 
Molio bih kolegu Jasketa da postavi ponovo slike svog zasada ako moze!P.S.sa naglaskom na onu sliku gde se vidi razmak izm.ograde i krajnjih redova!Pozdrav.
 
ovaj iz Kule definitivno zna sta radi a sadi na desetine hektara. Jeste da je lovan i da moze da se kocka i blefira kroz prodaju ali zna sta radi definitivno. To sto cena nije adekvatna to je problem sto proizvodja i sami sebe kolju tj. Navikli su daj da uzmem neke pare kakve god bile a nakupci i otkupljivaci to koriste. Meni je jedan jednom rekao: "Ma daces ti to kasnije kako mi otkupljivaci kazemo. U pocetku se svi k****** a posle prodje po nasem." E pa tqj stav oslikava upravo drugu stranu, proizvodjace. Znam da masi to znaci egzistenciju ali to ih ne opravdava. Namuci se par godina, igraj po pravilima otkupljivaca ali misli kako da ih zobidjes. To je za sve poljoprivredne kulture a ne samo za lesnik.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
ovaj iz Kule definitivno zna sta radi a sadi na desetine hektara. Jeste da je lovan i da moze da se kocka i blefira kroz prodaju ali zna sta radi definitivno. To sto cena nije adekvatna to je problem sto proizvodja i sami sebe kolju tj. Navikli su daj da uzmem neke pare kakve god bile a nakupci i otkupljivaci to koriste. Meni je jedan jednom rekao: "Ma daces ti to kasnije kako mi otkupljivaci kazemo. U pocetku se svi k****** a posle prodje po nasem." E pa tqj stav oslikava upravo drugu stranu, proizvodjace. Znam da masi to znaci egzistenciju ali to ih ne opravdava. Namuci se par godina, igraj po pravilima otkupljivaca ali misli kako da ih zobidjes. To je za sve poljoprivredne kulture a ne samo za lesnik.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka

Što se tiče količine mislim da i dalje postoji potražnja u svetu pošto npr nuttela ne može da proizvede ni blizu koliko se traži nadam se da će u budućnosti proširivati proizvodne kapacitete.Što se tiče otkupljivaca šta mora da poseduje jedan otkupljivac?Skladišno mesto gde će proizvod da čuva i par šlepera da to razvozi kuda već kad bi postojao po 1 otkupljivac u svakom kraju realan bila bi bolja situacija.Pa vidite i sami kako zezaju seljake sa kukuruzom i pšenicom a pšenica glavni proizvod (hleb) neće niko više da seje pšenicu nzm kako će u budućnosti praviti hleb možda od plastike pošto se tehnologija razvija brzo...
 
tikitak Nas narod ne voli da izlazi iz zone "komfora" u smislu da radije vjeruje nego provjerava. A jos kada mi neko kaze da je nesto gledao na tv ili procitao u novinama, tek tada shvatim koliko smo sami krivi za sve sto nam se desava. Mnogo puta sam i kada me je neko pitao za savjet preporucivala samo da pogleda u oglase sa temom ljesnika i sve ce mu se reci. Prije 3 godine u ovo doba jedva da bi se mogao naci, a svaki mjesec kasnije nije se pitalo za cijenu. I razumijem tada da je to "povuklo" mnoge na sadnju, ali sada kada ga ima previse.....
Mislim da ce se situacija ipak iskristalisati kroz neko vrijeme kada mnogi odustanu, jer ce shvatiti da uzgoj ljesnika nija ni malo lak, da se o zastiti jos uvijek malo zna i kada nakon 6 g-te godine krenu problemi sa oboljenjima. Ubjedjenja sam da ce trebati neko vrijeme, ali da ce se urediti i trziste.
Jabuke? Uz usluge prosjecnog tzv. zastitara njih moze da uzgaja svako.Ljesnik ne.
Sada neka oplete ko god hoce, ali malo ko je spreman procitati ista vise o ljesnjaku sem povremeno zaviriti u forum...ponekad se ovakvi snjezni dani provode iscitavajuci sve sto se moze naci, ne birajuci vise ni jezik, prevodeci sa poznatih i nepoznatih jezika...
lp :)
Ne bih imao sta dodati......a mogao bih :)
 
Malo da uletim jer baratam sa materijalom za profesionalnu upotrebu; cene lešnik paste i kremova nemojte posmatrati kroz mp cene jer to nema veze sa realnošću. Profesionalne proizvodnje plaćaju npr krem koji je identičan Nuteli duplo jeftinije sa tendencijom da traže još jeftinije. Dobar krem sadrži 13-15% lešnika, ali tajna nije samo u lešniku već u kvalitetnoj biljnoj masnoći, kakao-u i najpre odličnoj recepturi koja je pod strogim nadzorom kao i sam proces proizvodnje, kvalitet ostalih sirovina itd... Ako krenete u to, vi ćete kupovati više sirovina nego što proizvodite a moraćete imati i plasman a da bi npr neko od mene kupio taj krem, moram i ja imati zaradu i onda dolazimo do neke cene od 280-300 din ka distributeru za 1kg veoma kvalitetnog krema.

Moj savet je da usavršite ono gde ste najbolji i unapredite proizvodnju a ako pretekne ozbiljan višak sredstava, ići dalje u proizvodnju gotovih ili poluobrađenih proizvoda.
 
Poslednja izmena:
Kolega Jaske na prve tri slike cenim da je razmak oko 2-2.5 metra od ograde?Jesam u pravu?Sta je sa ogradom na druge tri slike?
 
Slabo mi ide postavljanje slika ali valjda je i ovako dobro:sta:

Kolega Jaške,

ideš na sajt https://fotkica.com/ i tamo radiš upload slike. Imaš opciju izaberi slike koja te navodi na tvoje direktorijume. Kada odradiš upload željene slike, sajt ti daje linkove za kopiranje te slike sa lokacije na koju si je upload-ovao. Iskopiraj onaj kompletni kod za forume(drugi sa spiska) i to nalepi ovde na forum kroz opciju "insert image". Ja tako kačim fotke u postovima...
 
Malo da uletim jer baratam sa materijalom za profesionalnu upotrebu; cene lešnik paste i kremova nemojte posmatrati kroz mp cene jer to nema veze sa realnošću. Profesionalne proizvodnje plaćaju npr krem koji je identičan Nuteli duplo jeftinije sa tendencijom da traže još jeftinije. Dobar krem sadrži 13-15% lešnika, ali tajna nije samo u lešniku već u kvalitetnoj biljnoj masnoći, kakao-u i najpre odličnoj recepturi koja je pod strogim nadzorom kao i sam proces proizvodnje, kvalitet ostalih sirovina itd... Ako krenete u to, vi ćete kupovati više sirovina nego što proizvodite a moraćete imati i plasman a da bi npr neko od mene kupio taj krem, moram i ja imati zaradu i onda dolazimo do neke cene od 280-300 din ka distributeru za 1kg veoma kvalitetnog krema.

Moj savet je da usavršite ono gde ste najbolji i unapredite proizvodnju a ako pretekne ozbiljan višak sredstava, ići dalje u proizvodnju gotovih ili poluobrađenih proizvoda.
Pitanje je koliko kostaju te sirovine u odnosu na lesnik. Drugo, koliko god da kosta kilogram krema mora da sam lesnik u njemu ima dodatnu vrednost kao obradjena sirovina.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Svaka sirovina koja se preradi u poluproizvod ili proizvod donosi veci prihod i to nije nista novo. Najmanje zaradjuju proizvodjaci sirovina. E, sad....to iziskuje dodatna ulaganja i strategiju U svakom slucaju mnogi od nas razmisljaju u tom pravcu, samo sto za proizvodnju samog ljesnika u jezgri su velika ulaganja, a tek za proizvod.....cini mi se iz moje perspektive da je to jos na "dugom stapu". U svakom slucaju, oni koji budu pioniri imace veliku prednost u odnosu na ostale.
Kad smo kod toga, da li je neko od vas rijesio problem skupljanja ljesnika nekim usisivacem? Da li ste i koliko zadovoljni?
pozdrav :)
 
Na moju srecu (ma kako to zvucalo zbog prednosti koju on ima) imamo ga vrlo, vrlo malo.
Toliko malo da smo ove godine preskocili dva stabla pri kupljenju i ostavili da se vjeverice zabavljaju, posto su se one dobrano odomacile kod nas.
Uglavnom, sav ljesnik koji imamo savrsen je za skupljanje usisivacem, sem ove godine kada je bilo mnogo prerano otpalog lisca.
Mi, zbog loseg planiranja sadnje, ne mozemo traktorom u zasad u vrijeme berbe, tako da dolaze u obzir samo neke varijante samohodnih usisivaca ili ledjnih.
 
Nazad
Vrh