Leska - opšta tema

@igru,
hvala na razmeni informacija. Ja kao početnik i dalje učim o osnovnim stvarima pa mi je sve što čujem zanimljivo. Znam da se npr. kod Lange
cvetanje muških i ženskih cvetova nikako ne poklapa i da Langa ne može samu sebe da opraši. Manje više, slično je i kod drugih sorti koje mi u
Srbiji obično sadimo. Zato imamo više sorti u zasadu. Moje pitanje je, da li određujete vreme za prskanje protiv Monilije samo na osnovu otvaranja
(cvetanja) resa ili vodite računa i o pojavljivanju ženskih cvetova? Recimo, Langa je počela da pušta ženske cvetove ali ni jedna od sorti u zasadu
nije počela da otvara rese. Ili obrnuto, jedna sorta otvara rese ali još nigde nema ženskih cvetova. Šta je odlučujuće za odluku o prskanju?
 
Nije baš najsrećnije fotkano ali se vide nekoliko cvetića u srednjem gornjem delu slike koju je Smiki okačio. Ja sam danas napravio sliku gde se vidi da je procvetao Crveni Lambert:



Imam u delu parcele gde mi je zasad leske jedan red od 8 matorih stabala (oko 15 godina). Sve su različite sorte. I na njima i na ovom Lambertu što ga imam kod kuće
rese se nisu otvorile. Pred pravoslavni Božić sam bio u šumu po bagremove stubove i našao sam grm neke samonikle divlje leske pune skroz procvetalih resa. Ima li neko iskustvo
sa tim divljim leskama kao oprašivačima. Imam mesta pored zasada. Mislio sam da posadim nekoliko Crvenih Lamberta kao dodatne oprašivače ali sam pročitao priču neke žene
agronoma koja savetuje da se u parceli obavezno posadi nekoliko divljih leski. Kaže da te divlje leske imaju veliku moć oprašivanja i da su tolerantne na vremenske uslove. Ako
budem stigao otići ći ovih dana do šume da napravim par slika pa ću ih okačiti ovde.

@Smiki,
koja ti je to sorta leske gde su rese počele da se otvaraju?

Da li pčele mogu da pomognu u oprasivanju to jest da li one tada izlaze iz košnice.Pošto blizu mene jedan čovek drži 20 košnica.
 
Prskanje se izvodi po pokretanju zenskih cvetova(crveni koncici),a posto se ne pokrecu kod svih sorti u isto vreme,prskanje se moze ponoviti jos jedanput pa cak i dva puta...a ima i nekih koji i ne prskaju u ovo vreme vec to rade odredjenim fungicidima u vegetaciji...E sad ako su se rese kod nekih sorti opustile i pocele da oprasuju,mozda moze da se desi da atomizer oduva prah,sto kaze jedan moj kolega i na taj nacin sjebe stvar ili pak poboljsa oprasivanje :)...ni sam ne znam bas...pozdrav.
 
Možda ipak malo pomažu , jer dok se kreću po muškim cvetovima verovatno oslobađaju polenova zrnca koja se zatim vetrom prenose ka ženskim cvetovima.
 
Pozdrav, ne bi bilo loše za one iskusnije i one koje ne mrzi, da se napiše neki okvirni, redovni, godišnji plan prskanja. Unapred zahvalan...

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Juče uzeo Cormax 20gr na 100l vode. Tako su rekli za odnos i da li može ovi da zameni CHORUS i koje je efikasnije sredstvo i da li se oba koriste na temperaturi 5 stepeni. Pozdrav

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
I dalje se na veliko placa 18km(9e) ali se kvalitet popravio.
a1a9c16b3efe7ae32455d8dd02773f9e.jpg


Послато са HTC Desire 816 уз помоћ Тапатока
 
Ma, kako ste napisali razumjedoh da Vi prodajete na veliko po 9 eura, a imam druga koji ima znatne kolicine ljesnika i ne uspijeva da ga proda ni po daleko, daleko nizoj cijeni. Toliko o trzistu ljesnika kod nas. Kada se govori o uzgoju ljesnika, popularizuje se kao da je uzgoj lak, a trziste obebjedjeno sto je daleko od istine. Ako borbu vode oni koji imaju zasade vise od 10 godina stare, sta tek ceka one koji ce tek da ga zasade ?!? O tome malo ko govori, posto o ljesniku navise "znaju" oni koji ga proizvode prvenstveno zbog sadnica ( u vrijeme zlatne groznice, najbolje su se prodavale lopate) i oni kojima jos nije u punom rodu, a nadaju se da ce zadovoljno trljati ruke. Kada progovore iskusni proizvodjaci, onda se dobija realnija slika.
Pozdrav :)
 
Po svemu sudeci(citajuci i raspitujuci se) svi koji se bave lesnikom trebaju da kalkulisu sa cenom od 4 pa do 6 eura i ni cent vise...nije krasno ali sta ces...
 
Kod mene ovamo je cena 20km ili eura.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Ako borbu vode oni koji imaju zasade vise od 10 godina stare, sta tek ceka one koji ce tek da ga zasade ?!? O tome malo ko govori, posto o ljesniku navise "znaju" oni koji ga proizvode prvenstveno zbog sadnica ( u vrijeme zlatne groznice, najbolje su se prodavale lopate) i oni kojima jos nije u punom rodu, a nadaju se da ce zadovoljno trljati ruke. Kada progovore iskusni proizvodjaci, onda se dobija realnija slika.
Pozdrav :)
Iskusni kada progovore ,svi opletu po njima.One koji tek podizu zasade ......ne smem ni da pomislim, u svakom slucaju o tome novinari pisati nece kao sto pisu sada i o zaradama od 20 000e po hektaru.Trenutno je srecan onaj koji lesnik proda za pet eura ili malo koji cent iznad.
U ovo doba godine ja bih po ranijem prodao kolicinu od tri svoja zasada da sam imao .....sada tek sam polovinu rasturio.
 
Jel pravio neko rqcunocu da udje u preradu ? Recimo u krem?

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Jel pravio neko rqcunocu da udje u preradu ? Recimo u krem?

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
Ovde ti 95% ljudi nije napravilo racunicu sta ce kada im stigne rod......mehanizacija,skupljacica ,objekti ,ako je iole veca povrsina susara, kalibrirka,masina za lupanje,masina za izduvavanje...mozda to nekom ne izgleda tesko ali ruka jednostavno ne izlazi iz dzepa.Da puknes.
A za krem ,sve to plus bar jos toliko.
Najlakse je bilo posaditi.....zemlje ako si imao i ako ides na finalni razmak ,to dodje oko 300-400 sadnica i eto posla.....prava muka krece tek kroz 6-7 godina od tada.
 
Nazad
Vrh