Leska - opšta tema

Smiki sko je tako moraš dejstvovati sa Chorus i to ako je 5 stepeni. Signum ide posle. Na fotosu ne vidim dobro ženski cvet. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока

Nije baš najsrećnije fotkano ali se vide nekoliko cvetića u srednjem gornjem delu slike koju je Smiki okačio. Ja sam danas napravio sliku gde se vidi da je procvetao Crveni Lambert:



Imam u delu parcele gde mi je zasad leske jedan red od 8 matorih stabala (oko 15 godina). Sve su različite sorte. I na njima i na ovom Lambertu što ga imam kod kuće
rese se nisu otvorile. Pred pravoslavni Božić sam bio u šumu po bagremove stubove i našao sam grm neke samonikle divlje leske pune skroz procvetalih resa. Ima li neko iskustvo
sa tim divljim leskama kao oprašivačima. Imam mesta pored zasada. Mislio sam da posadim nekoliko Crvenih Lamberta kao dodatne oprašivače ali sam pročitao priču neke žene
agronoma koja savetuje da se u parceli obavezno posadi nekoliko divljih leski. Kaže da te divlje leske imaju veliku moć oprašivanja i da su tolerantne na vremenske uslove. Ako
budem stigao otići ći ovih dana do šume da napravim par slika pa ću ih okačiti ovde.

@Smiki,
koja ti je to sorta leske gde su rese počele da se otvaraju?
 
I ja sam negde pročitao da je dobro da se ima par žbunova te divlje leske jer je dobar oprašivač.
 
U dvoristu pored moje kuće ima leska stara preko 30 god. Neverovatno je koliko je ogromna! Siguran sam po veličini da je halski dzin jer mislim da nista drugo ne moze toliko da naraste. Na njoj su se i rese otvorile a i pojavili zensli cvetovi. Inace letos nisam mogao da zivim koliko je ta leska rodila, u moje dvoriste sigurno je palo bar 7, 8 kg ploda a kod komsija zaista ne znam koliko ali mi rece zena da imaju vec nekoliko džakova. Mislio sam da ce mi se pas otrovati koliko je lesnika pojeo ali hvala bogu nije mu nista bilo Pomislio sam kada bi se ovako uzgajale na plantazama pa moglo bi da ide 100 stabala na hektar max koliko je to ogromno..

Послато са SM-G950F уз помоћ Тапатока
 
Danas sam gledao Romana je počela cvetati. Mislim da još nije prilika za prskanje.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Romana malo otvorila cvetanje.
80f5359247140591220fe411355d2873.jpg
0135cd3abda328c56052da53002bc018.jpg


Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Немам неко искуство са леском, тек сам почео, али нисам чуо да се неко воће прка у цик зиме, тако да накриви капу и чекај пролеће, тј. отопљење (ако сматрамо да ће зиме уопште бити)... Можда грешим, али свакако сам ти помогао да се осећаш боље :)
 
Jel to neki plan prskanja. Mozemo i mi da vidimo to ako nije tajna?

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka


prosledicu post od koleginice, nece se valjda ljutiti. hvala joj ovom prilikom...


ako su se rese "otegle" i prase, to znaci da je cvijetanje u toku i tada treba prskati ljesnik, po meni najbolje chorusom ili cormax ( ista je aktivna materija). To sredstvo je neskodljivo za pcele, moze da se koristi na nizim temperaturama i ne ispire ga kisa. Potrebno je par sati nakon aplikacije do kise.
Ukoliko je cvjetanje neujednaceno, pratiti ostale vrste i ponoviti prkanje kada cvjetaju.
Mi smo obavili vec dva prskanja protiv monilije do sada, a ako vrijeme dozvoli ponovicemo jos jednom kada ostatak procvjeta.



PS. znanje se mnozi delenjem!

 
Potrebno mi je jedno malo razjašnjenje.
Iz ranijih postova zaključio sam da monilija ulazi kroz ženske cvetove, a u gornjem postu se pominju rese i njihovo prašenje kao glavni parametar u određivanju vremena prskanja protiv monilije.
iz svega navedenog,ispada da monilija ulazi kroz muške cvetove tj. rese. Malo mi je to zbunjujuće pa molim da neko pojasni.
 
cumulonimbus11 ....Oprasivanje je cin kojim se polen prenosi sa jednog na drugi cvijet. To je vrijeme oprasivanja, a nakon par mjeseci dolazi do oplodnje.
Da ne dovedem nekoga u zabludu, zato odgovorih kolegi privatnom porukom. Mislim da je to korektnije nego da se ponasamo kao da smo znalci i dovedemo u poziciju ljude da rade pogresne stvari. Dakle, nije tajna program, samo sto ja ne slijedim ni jedan program.
Srdacan pozdrav :)
 
Poslednja izmena:
cumulonimbus11 ....Oprasivanje je cin kojim se polen prenosi sa jednog na drugi cvijet. To je vrijeme oprasivanja, a nakon par mjeseci dolazi do oplodnje.
Da ne dovedem nekoga u zabludu, zato odgovorih kolegi privatnom porukom. Mislim da je to korektnije nego da se ponasamo kao da smo znalci i dovedemo u poziciju ljude da rade pogresne stvari. Dakle, nije tajna program, samo sto ja ne slijedim ni jedan program.
Srdacan pozdrav :)
Igru niko nikoga ne dovodi u dilemu ili zabludu. Mi smo ovde da razmenimo mišljenje i iskustva. Treba da svako objavi nešto pa da čujemo od iskusnih mišljenje o tvom programu zaštite. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Stvarni ....Hajdemo od pocetka. Covjek trazio savjet. Svi cutali. Ja mu poslah privatnu poruku. Neko se pobunio zasto nije javna. Ja pojasnih kako nije za javno, jer je to samo moje misljenje. Previse je onih koji misle da znaju, pa su zasadi sada u bolestima. U tom smislu, rekoh da ne zelim nikoga dovoditi u zabludu. cumulonimbus11 imao pitanje, ja odgovorih i ispraticu da li covjeka zanima jos neko moje misljenje na tu temu....ako ne...sve ok.
Onaj dio o iskusnijim koji treba da se izjasne o mom programu zastite za koji rekoh da ne slijedim.....e, stvarno to ne razumijem.
Pozdrav :)
 
Igru, izvini, ne znam da li je neki tehnički problem u pitanju ili se ja ne snalazim najbolje , ali meni nije stiglo ništa.
Izvinjavam se svima zbog off-a.
 
Nazad
Vrh