Leska - opšta tema

Plasman je umetnost za svaku robu i treba ga savladati naravno. Najlakse je kukati kako je tesko, naravno, a najteze je odigrati igru. Ali dobijena igra je najveca satisfakcija. Veca i od dobiti! Mislim da je sam izbor lesnika kao vocarske kulture vec jedna dobijena igra.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
Ovo napisano je vec umetnost :)
Licno, ne kukam ....u ovoj prici sam vec dugo i mogu mnogo bolje sagledati situaciju od plantazera koji su prodali 100kg ploda ili su drugoj ,trecoj...petoj,sestoj godini.
Bice ovde loma samo tako.Prvi put kada se cena priblizi onoj od pre koje godine kada je Turcima omanuo rod a kako situacija stoji .......blizi se.
Meni nije cilj ovde da mracim i ne volim ovako mrtav umoran da kuckam po tastaturi ali mi ponekad proradi zivac kada procitam neke stvari koje nemaju blage veze sa zivotom.
Ferero....ma idi.
 
Jbg i Turci koliko im pratim klimu nisu nesto sretni u sledecoj deceniji :)

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ferero se lepo ugradi uvek kroz finalni proizvod ali def udar u manjku na par stotina tona ima drma kavez.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Nisam hteo da iznesem pesimizam, samo ne bih da dođem u situaciju da prodam stan, kupim kuću na selu i par hektara zemlje, uložim 50-60 hiljada evra u posao i onda sve propadne.

Konkretno mislim na to što sam pročitao da će neka italijanska firma Ferero ući u ovaj posao u Srbiji i zasaditi velike površine pod leskom. Da li to može oboriti sadašnju cenu?

Ne mislim da je iko ovde vidovit, samo me zanima kako se ovde razmišlja povodom toga.
Ako mislis da ti gajenje lesnika bude osnovno zanimanje sa par hektara se to ne isplati a opet ako ides na vecu povrsinu 50-60 hiljada evra potrosices samo na objekat i recimo jednu kvalitetnu susaru.

- - - - - - - - - -

Jbg i Turci koliko im pratim klimu nisu nesto sretni u sledecoj deceniji :)

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
Pusti ti Turke ,oni vedre i oblace a Ferero spekulise.Mi smo sada zahvaljujuci obimnoj sadnji i velikoj propagandi medija , ono crno ispod turskih noktiju.
Nekada je razlika izmedju domaceg i turskog lesnika bila 50-tak dinara (naravno u korist turskog) sada je to i po 5-6 puta veca razlika.
 
Ako mislis da ti gajenje lesnika bude osnovno zanimanje sa par hektara se to ne isplati a opet ako ides na vecu povrsinu 50-60 hiljada evra potrosices samo na objekat i recimo jednu kvalitetnu susaru.

Moj plan je jedno četiri hektara i računica mi je da mi za ulaganje treba u prvih 4-5 godina jedno 30 hiljada evra, za 20 mogu kupiti zemlju i srediti kuću na tom imanju.

Da li sam se preračuno oko ulaganja? Da li mi treba manje ili više?

I što misliš da se ne isplati gajiti 4 hektara leske? Nije to mala zarada, ja sam zadovoljan i u punom rodu da budem plusu oko 15 hiljada evra godišnje. Čitao sam da sa jednog hektara može da se skine oko 4 tone, to je 16 tona na 4 ha, ako je kila 7-8 evra to mu dođe više od 120 hiljada evra, neka imam i osam puta manje od toga ja sam zadovoljan jer nisam alav čovek. Sad zarađujem 5 hiljada evra godišnje.

Ljudi stvarno mi trebaju prave informacije, ozbiljno sam rešio da uzmem stvar u svoje ruke, ali ne bih da se zaletim, ovo su ozbiljne stvari.:osmeh:
 
Poslednja izmena:
I što misliš da se ne isplati gajiti 4 hektara leske? Nije to mala zarada, ja sam zadovoljan i u punom rodu da budem plusu 15-20 hiljada evra godišnje. Čitao sam da sa jednog hektara može da se skine oko 4 tone, to je 16 tona na 4 ha, ako je kila 7-8 evra to mu dođe više od 120 hiljada evra, neka imam i pet puta manje od toga ja sam zadovoljan jer nisam alav čovek. Sad zarađujem 5 hiljada evra godišnje.

:osmeh:
Ova tvoja racunica me je potsetila na jednog kolegu koji je imao puno hektara , ne bih da ga imenujem... :)
Prvo ,znam mozda par ljudi koji imaju rodnost vecu od 3t po h , znaci pored OGROMNOG truda i odricanja potrebno je i znanje da bi se to ostvarilo.
Drugo o 7-8 e mislim da ce vec ove godine biti pusti san ali nadam se da gresim.
Trece , 4t po hektaru se odnosi na 4t u ljusci. Kada to osusis, odvojis od po koje necistoce (prazni,budjavi....) i ako si sve mere preduzeo da ti randman bude dobar ,mozes se nadati do 1,5t i to pomnozi sa buducih 5 ,eventualno 6 e ,dobijes racunucu od 5000e po hektaru sa svim odbijenim troskovima.Uracunaj tu i godinu kada ces imati i upola od toga a mozda ni toliko.
Cuvena Italijanska firma koja pravi masine za skupljanje"Facma"na svojim prospektima ,daje specifikacuju kapaciteta skupljanja.Orjentise se na 2t/h rodnosti.
Izgleda da medijska promocija leske cini svoje.
 
Pa eto, to je onih 15-20 hiljada sa 4ha koliko sam i predvideo, meni je to sasvim dovoljno s obzirom da posao neću napuštati jer imam puno slobodnog vremena, par sati na poslu, i dosta neradnih dana, samo planiram preseljenje iz grada na selo.

Radio bih ja još i neke druge stvari, proizvodi od kozijeg mleka, med, rakija i slično.

Hvala ti za ove informacije, znao sam da su cifre napumpane, ali i ovo što je realno mi je sasvim zadovoljavajuće.
 
Ovo je naj,naj,najbolja opcija koja moze da ti se desi poneke godine i ne dozvoli da mislis da je to bas tako realno.
Kasnija ulaganja su deprimirajuca.

Sad je jasnije zašto je ovaj proizvod deficitaran, nisu to baš tako velike cifre, a ipak trebaju godine da se isplatilo, ali ja i pored svega nisam obeshrabren.

Na šta tačno misliš kada kažeš kasnija ulaganja?

Mislio sam da su ulaganja najveća u početku.

I zanima me da li 4 ha može jedan čovek da radi?
 
Poslednja izmena:
IMG_20170713_194642_zpscyi1qigu.jpg


Ovo je rodnost od mozda izmedju 3 i 4t i retko mi se desi da se bas sve grane ovako poviju.Ove tuje sto se vide su oko 2,5m visine.
Ovi drugi sto to u razgovoru u cetiri oka spominju kao redovno......ne znam kako bih to nazvao.



Izbliza ista stabla.
IMG_20170713_114622_zpsvmfgpslk.jpg


- - - - - - - - - -

Na šta tačno misliš kada kažeš kasnija ulaganja?

Mislio sam da su ulaganja najveća u početku.
Suvise je to velika i obimna tema da bi se ovako pisalo.
Kod lesnika najveca ulaganja dolaze onda kada on dodje na rod i kada pomislite da je sada vreme da "uzivate".
Samo jedna susara kosta preko 10 hilljada evra. I za iole veci zasad ona je NEOPHODNA.
 
Poslednja izmena:
Ne mogu da otvorim tvoje slike, ne znam šta je na njima


Zanima me da li 4 ha leske može jedan čovek da radi?
 
Moze ali pod uslovom da mu to bude jedino zanimanje.
U suprotnom i o 2t/h mogu samo da mastaju.
Ja sam na svom zasadu svih 7 dana u nedelji od ujutru do uvece osim onih mesec dana kada lupam i prodajem plod.
 
Naravno da necemo, samo cemo malo smanjiti apetite :))))

- - - - - - - - - -

attachment.php


attachment.php


Ako se slike nisu mogle videti , da pokusam sa slikama okacenim u galeriji.
Poredjao sam kao i u onom postu.
Jedino sto su slabijeg kvaliteta nego prvobitno postavljene.
 
Da sumiramo za 5 ha treba samo u mehanizaciji jedno 15.000 ako si jako vest da kupis polovno i da znas da odrzavas istu mehanizaciju onda jedno 7k eura. I to bez sakupljaca lesnika i susara i ostalo. Susara moze da se nabudzi solarna za 5 tona za oko 3k eura. Spremiste sa kontrolom vlage ako imas objekat 1000 e. Lomilica odvajac od ljuske jedno 1000e. Vakum masina ako hoces vakuumiran da prodajes jos 500e. Suma sumarum ako imas objekte onda ti treba bar 20K eura samo za masineriju. Racunaj da to moras da kupis u startu vecinu a ne da izvuces kroz rani povracaj. Naravno ako hoces da radis sam onda moras da kupis i masinu za branje racunaj min 15k eura.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Susara solarna od 5t?
Za koliko osusi tih 5t krajem semptembra ili pocetkom oktobra?
Za to vreme drugi lesnik ceka.
Spremiste za 5h leske od 1000e, od cega je?
Lomilica i odvajac od ljuske -1000e? Da li si nekada izlupao odjednom makar 10t?
Kalibrirka? Znam da ih rade za 300e ali jesi li kada iskalibrisao opet tih 10t/
Ljudi moji ,masine koje si pobrojao i pogotovo za te pare , na ovako ozbiljnoj povrsini teraju samo jedno.Suze na oci.Ko to nije probao ,naravno da ne veruje.
Ne bih pominjao vece kolicine roda.
 
Kakva sad mehanizacija, sušare, drobilice kad prvih pet godina nema nikakvog roda? Šta će mi sve to u početku? Zar to ne može u hodu da se nabavlja postepeno?

Koliko meni treba para da pripremim zemlju, zasadim lesku na 4 ha zemlje i to sve ogradim? Odnosno koliko mi treba da bih počeo na tolikoj površini?
 
Goku ako ces neke konkretnije cifre,ja bih pre isao na varijantu da racunam oko 1000 kg u ljusci po ha i cena od 4,5-5 eur po kg ociscenog...a i ta cena od 5 evrica ce biti odlicna...Znaci ne zaleci se nego dobro se preracunaj...Cifre oko ogradjivanja,podrivanja,cena sadnica itd imas na forumu i valjalo bi da iscitas ceo forum ako zelis da se time bavis.Gde je navodnjavanje,hemija ...odrzavanje...

- - - - - - - - - -

Ja imam malu povrsinu 30 ari,sa 200 komada i to sa tendencijom sece svakog drugog sto znaci bice upola manje,pa ce opet biti velik posao i ulaganje a kamoli za mnogo vece povrsine...
 
Sadnica oko2,5€. Ograda oko 7,5€ metar.betonski stubovi zica.Podrivanje recimo200€ hektar.Sistem za zalivanje nzm
 
Goku moras da imas traktor za 4 ha. Onda ti treba atomizer. Vredelo bi da imas mulcher. Pogledaj koliko to kosta...

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh