Leska - opšta tema

Pozdrav kolege! Nije me bilo dugo na forumu, mislim dve godine...

Da se malo pohvalim, treca godina je za vecinu leski:

20f6d90.jpg


24wzy80.jpg


1192lib.jpg


wk1h6v.jpg
 
Pozdrav narode. Moj prvi post, ne računajući predstavljanje. Počele su pripreme za sadnju leske na delu parcele od pedesetak ari. Cela parcela ima oko 80 ari i biće do jeseni kompletno ograđena žicom i bagremovim stubovima. Voda je na 2 m. Na parceli imam 8 leski od petnaestak godina koje su ogromne. Nikad nisu zalivane i orezivane osim što ih redovno čistim od izdanaka i dva puta godišnje prskam. Pretpostavljam da je zemlja dobra za njih. Čekao sam da se skine ječam pa nosim zemlju na analizu u Požarevac. Planiram da uradim plitko oranje i kada malo poraste trava, polijem sa totalom. Posle toga sledi podrivanje i tako dalje. Sadnja će se obaviti ujesen. Za sada planiram da 80% bude Langa a ostatak Halski i Cosford. Možda stavim pored i par divljih leski. Čuo sam da su jako dobri oprašivači. Planiram da sadim na rastojanju 5x6 ili čak 6x6 žbunaste sadnice da bih kasnije ostavio bar 8 rodnih grana i odradio njihovo obaranje. Priznajem da je prvobitna ideja bila da se sadi na 5x4 sa, za nas standardnih 4 grana. Imao sam prilike da vidim neke plantaže u Italiji i moram priznati da su mi se svidele. Znači umesto nekih 250 sadnica biće max. oko 175. Prvih par godina bih zalivao benzinskim motorom i pvc crevom od 2". Ostaje mi da rezervišem negde sadnice i to je to za sada.

Ako ima neko neku sugestiju oko izbora vrste leske, rastojanja između sadnica, preporuke proizvođača i dr. bio bih mu veoma zahvalan ako je iznese ovde.
 
yiipi isti slucaj i kod mene , ja sam svoje potrgao sa stabla, posto su mi u trecoj godino vodjen nekom svojom pamecu nisam ih zastitio kako treba , da je rod bio veci stete bi bilo ovako nista nauk za dogodine bar za mene april maj intenzivna zastita od insekata i bolesti a ne jedno spricanje u aprili kao sto sam ja uradio i prije dvije sedmice sam isao konbinacijom insekticida i fungicid malo kasno za plod mada su stabla zdrava i fino napreduju
i jos cim i kada si stitio
 
Poslednja izmena:
Yiipi i Smiki ima toga isto i kod mene a mislim da je to u pitanju Monilija a to je trebalo da se zaštiti sa Signumom a i još verovatno neki fungicid i insekticid pa neka se neko iskusniji javi da nam da savet.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Pitaću na Poljoprivrednom forumu jer imaju iskustva sa problemima oko lešnika i zaštite.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Mislim da je stvarni upravu, da je u pitanju monilija, I kod mene se to pojavljuje, unisti 1 mozda 2% roda I pored zastite, ali nije previse alarmantno

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Kako su meni objasnili, monilija ulazi kroz cvet u biljku i polako je suši od vrha grane (odnosno od kraja) ka stablu, odnosno korenu. Kad jednom napadne, mora grana da se iseče u zdravom delu ispod monilije i obavezno da se za sledeću granu makaze dezinfikuju u čistom alkoholu da se ne bi prenela na drugi deo ili drugu biljku.

Iskreno ne verujem da je monilija, ali savet nekog zastitara nije na odmet.

Pozz


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Meni se to masovno desavalo samo ja mislim da je to.pre bakterioza. Mada ima dva tipa monilije. Jedna napada plod a druga izdanke.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ne preporucujem ovo, ali ja sam kada mi se ucinilo da se to pojacava I siri, posto se to kako na plodu manifesuje I na listu u vidu manjih I veci suvih pecata, prskao sa bakarnim oksidom u pola doze, I nisam kasnije primecivao sirenje

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Dal je bortritis,monilija ili vec sta al kod mene je situacija sa plodovima sarena:)!Evo slika.
2eptxli.jpg
[/IMG]
2q21hfr.jpg
[/IMG]
24evqft.jpg
[/IMG]
21pruv.jpg
[/IMG]
14ak07a.jpg
[/IMG]
2qs9hs3.jpg
[/IMG]
24ayjdj.jpg
[/IMG]
Ne bi bilo lose ako neko moze da prokomentarise slike pogotovo ovu zadnju-koja bi zivuljka mogla ovako da probusi,ja nesto sumnjam na ptice...

- - - - - - - - - -

Naravno ima i dobrih ...:)
 
Te velike busotine na rodu sam I ja nalazio, ali toliko rekto da je neznatno. Neka bude 50ak lesnika na 400 kg prosle godine

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Zahvaljujem kolega,znas li sta bi moglo da bude ono na prvoj slici one crtice na plodu?jesi imao tako nesto?
 
Nisam te crtice nikada video. Mozda nije nista sto utice na sam plod, proprati, mada opet, nisam ja neko ko moze da se pohvali nekim iskustvom.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Nego primetio sam da neke biljke odbacuju rod, ne u prevelikoj meri ali opet odbacuje ga. Mozda razlog vrucine I to sto ja nemam navodnjavanje ili mozda je prerodio... Sta vi mislite

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Cobe78 to i jeste od ptica ali jedne jer mi ga zovemo Detlić ima raznovrsne boje po sebi. Odgovor sam dobio na Poljoprivrednom forumu pa neka pročita post od Nenad. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Ovo što je na yiipi-evim lešnicima imam i ja povremeno na na mojima u većoj ili manjoj meri zavisno od godine i dali sam odradio dobru zaštitu. Osim što budu ti plodovi na kraju šuplji nisam primetio neke druge probleme sa ostatkom biljke a leske su stare preko 15 godina i dalje lepo napreduku. Jednom sam se konsultovao sa zaštitarom iz mog kraja i on mi kaže da se radi o truleži jezgra lešnika. U pitanju je gljivično obolenje(Nematospora coryli) koje se prenosi ubodom neke stenice obično u maju ili junu i tada se jezgro ne formira. Plod ostane šupalj. Ako dođe do zaraze ploda kasnije, jezgro u plodu bude pokvareno. Znači propadnu plodovi tokom godine koji budu gricnuti tom bubom ili oštećeni nekim drugim insektom. Takvo oštećenje povećava mogućnost zaraze. Najsigurnija zaštita da se odradi insekticid na vreme.
 
Drage kolege, ne panicite. To na fotografijama je monilija i sva steta je na gubitku plodova koji su potamnili. Ova monilija ljesnika nema karakteristike kao monilija kod kosticavih plodova, pa da se suse grane i cijela stabla. Zastita se obavlja u cvijetanju kao kod ostalih vocnih vrsta.
Ljeskotoc i stjenice cine da su plodovi suplji, ali ova ogromna rupa na fotografiji moze biti i od djetlica npr. Nije tipicna za ljeskotoc, jer ne pravi tolike rupe.
pozdrav i dobar urod :)
 
Nazad
Vrh