Leska - opšta tema

Baš ste me lepo ohrabrili :osmeh:

Mislio sam da ću sa oko 25 000 e, koliko bi mi ostalo kad kupim zemlju moći da počnem bar 4 ha, a u stvari jedva da mogu i pola od toga.

Inače čitam ovu temu od početka.
 
Ne odustaj. Mada ja buh te savetovao da se ne vezes samo za lesnike. Imaj dve kulture, da ako jedna podbaci imas drugu da koliko toliko pokrije prvu

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Sto se traktora tice nadji nekog imt 539, oni su idlicni za voce, I nisu nedostupni.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Samo da pitam, prilikom kupovine zemljišta u pretrazi šta gledam? Ima ponuđeno njiva, šuma, voćnjak. Jel mogu da pretražujem i njive pošto je mnogo veća ponuda ili samo ograničem samo na voćnjake?
 
ja sam 420 sadnica ljesnjaka sa pripremom zemljista djubrenjem stajnjakom krecom kopanjem rupa sadnicam i prasetom sto smo smazali za sadnju posadio za nesto manje od 2000e
imam svoj traktor i sa njim sam samo uzorao i tanjirao za sadnju a i za dalju obradu je neophodan
oda alata sam kupio jos trimer frezu i ledjni atomizer za odrzavanje i to me kostalo oko 1000e
sistem za navodnjavanje stim da sam imao svoj motot 650e 150e bazveze sam potrosio zbog nekih svojih ideja
od masina u buducnosti trebace mi jos atomizer duvac i za kupljenje nisam nacisto dal cu kupiti ledjni ili iznajmljivati traktorski posto ga covijek ima u blizini
imam namjeru saditi jos nekih 500 do 600 sadnica tako da bih imao oko 1000 na nekih 24 dunuma

o dobiti mi je prerano razmisljati trebaju se prvo dovesti u fazu da lijepo radjaju i sva ona prica kako nema posla pada u vodu, traze poprilicno vremena paznje a i znanja(ovog zadnjeg imam najmanje i stalno ga skupljam)
 
Poslednja izmena:
Samo da pitam, prilikom kupovine zemljišta u pretrazi šta gledam? Ima ponuđeno njiva, šuma, voćnjak. Jel mogu da pretražujem i njive pošto je mnogo veća ponuda ili samo ograničem samo na voćnjake?
Zasto bi bio samo ogranicen na vocnjake?! Naravno da mozes da gledas i njive (neka me neko ispravi ako je drugacije)... Samo znam da ima neka fora sa tim njivama da moras da znas otprilike sta je bilo tu zadnjih godina jer neke kulture znaju dosta da iscrpe zemljiste pa mu treba puno vremena da se popravi/stabilizuje za kulturu koju ces ti gajiti...
No svakako je potrebno uraditi i analizu zemljista gde god da kupis kako bi znao sta treba da se doda ili oduzme kako bi bilo najoptimalnije za sadnju lesnika... Mi smo se bili zeznuli oko nekih stvari, tacnije burazer pa dok smo posle ispravili sta i kako treba odose godine... Ali su ok sada :) A on je u fazonu da na jesen usadi nesto oko 200-tinjak sadnica kod nas...

Znas sta bi ti bio moj savet? Da vidis ovde sa nekim da li mozes da odes i vidis kako izgledaju ta 4ha uzivo :))) Tek onda ces imati predstavu koliko je to i da li bi mogao sam da radis... Ne znam da li tamo kod tebe u kraju negde imaju zasadi pod lesnicima pa da popricas sa tim ljudima oko nekih stvari koje te interesuju... Znam da imaju veliki zasadi na potezu izmedju Banovaca i Slankamena i mislim tamo negde oko Sasa... Ima ih i ovde kod mene u kraju i znam da je to posao ipo da se radi veca povrsina :) Kao sto neko iznad napisa, po ceo dan su tamo, 7 dana u nedelji...
 
ja sam 420 sadnica ljesnjaka sa pripremom zemljista djubrenjem stajnjakom krecom kopanjem rupa sadnicam i prasetom sto smo smazali za sadnju posadio za nesto manje od 2000e
imam svoj traktor i sa njim sam samo uzrao i tanjirao za sadnju a i za dalju obradu je neophodan
oda alata sam kupio jos trimer frezu i ledjni atomizer za odrzavanje i to me kostalo oko 1000e
sistem za navodnjavanje stim da sam imao svoj motot 650e 150e bazveze sam potrosio zbog nekih svojih ideja
od masina u buducnosti trebace mi jos atomizer duvac i za kupljenje nisam nacisto dal cu kupiti ledjni ili iznajmljivati traktorski posto ga covijek ima u blizini
imam namjeru saditi jos nekih 500 do 600 sadnica tako da bih imao oko 1000 na nekih 24 dunuma

o dobiti mi je prerano razmisljati trebaju se prvo dovesti u fazu da lijepo radjaju i sva ona prica kako nema posla pada u vodu, traze poprilicno vremena paznje a i znanja(ovog zadnjeg imam najmanje i stalno ga skupljam)
 
Ja ocekujem da cu da sledece nedelje zavrsim moj usisivac, stavicu slike. Kosta oko 300e da se napravi, ali je malog kapaciteta

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Inace uz malo maste napravio sam sebi krckalicu, odvajac ljuski od jezgra nakon krckanja I pokretnu traku. Sve me je kosralo oko 500e

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Znaci 1000e ako ne znas da napravis sam.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
Ajd' sad cu pokusati da zavrsim moju pricu oko svega ovoga zato sto vidim da dok covek neke stvari ne iskusi na svojoj kozi ,ne moze ni da oceni ko sta i o cemu prica.
Ja sam u zadnjih 10-tak godina lupanja do sada promenio 5-6 masina za lupanje i nekoliko kalibrirki.
Za povrsinu koju ste pominjali uopste nije nevazno koliki ti je dnevni ucinak ,caksta vise od toga zavisi da li ce vam se ovaj posao ogaditi ili cete u njemu uzivati.
Mozete napraviti i masinu od 100e sa dobrim kapacitetom ,vidjao sam neke u koje kofama trpas i nemozes je zadovoljiti.
Medjutim ucinak na kasnijem prebiranju je katastrofalan.
Ja sam sa tim prvim masinama koje usput nisu bile naivne i kostale su vise nego navedeno ,dnevno radio do 20-tak kilograma(znaci plod spreman za prodaju) u zavisnosti od sorte i manje ,iako je sama masina mogla danas da izlupa cudo.
Ceo proces od kalibrisanja,lupanja, izduvavanja mora biti savrseno izbalansiran jer po ovome tebi ce za 5h zasada trebati cela zima da ocistis rod i to satima sedeci za stolom ,cesto i do ponoci.A ako na vreme i misice to savladas ,mozda budes uspeo da stignes da orezes zasad i izvuces granje, bacis vestak i obavis prva praskanja a usput se i resis korova za koje imas utisak i da na minusu raslo.
Vrlo brzo oni koji su vec dosli u fazu pripreme roda za prodaju ce videti o cemu pricam.
O svemu ovome sam pisao iskljucivo iz razloga sto je covek rekao da hoce da proda stan i da se bavim uzgojem leske ,znaci spreman je da rizikuje vise nego 90% ljudi sa ovoga foruma kojima je lesnik hobi ili vikend vocarstvo.Ako sam nekog uvredio ,izvinjavam se.
 
Tikitak, kako ti funkcionises sa obradom ploda trenutno, koliko mozes da pripremis na dan, I koliko dana ti je potrebno da pripremis kompletan rod? Cisto informativno, posto si ti koliko sam barem ja ukapirao hedini uzgajivac na ovom forumu kome je leska glavni I manje-vise jedini izvor prihoda.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Tiki tak cenim to što se brineš za mene, ali ja imam tri stana u NS, u jednom živim, a dva izdajem. Od dva stana dobijam mesečno 200 e, priznaćeš dosta mizerna suma s obzirom da ta dva stana vrede ukupno 100 hiljada e. Imaš kapital od 100 hiljada e, a uzimaš 200 e mesečno, loš je to posao.

Zašto ne bih prodao jedan stan i sa 50 hiljada evra kupio neko imanje u Srbiji od 4-5 ha, sredio kuću i ostatak novca uložio u posao sa lešnicima? Šta bih pametnije mogao učiniti od toga? Ako neko ima neku drugu ideju rado ću ga saslušati. Ili je možda bolje da sedim u sobi, gledam utakmice i čekam svakog 5. u mesecu da mlatnem 200 jura.:sta:
 
Nisam siguran da iko u Srbiji hoće da od građanina postane zemljoradnik. Bolje i tih 200 evra i da budeš gospodin čovek nego da obrađuješ njive. Ulažeš u posao u koji nikad nećeš biti siguran da ćeš imati dobru cenu. Pogledaj malinare i sve će ti biti jasno. Mi smo tursko interesano područje... jbg. tako nam zapalo... i turski lešnik će uvek biti jeftniji.... zaboravi ferero oni preko lešnika kupuju zemljište.... kad kupe dovoljno neće više da otkupljuju..... A sva ta ulaganja u zasad i ograde i traktore i kalibriranje i krckanje i skupljanje lešnika i radna snaga i gledanje u nebo ili razvlačenja creva koje će neko da pokrade kao što će da ti kradu i lešnike i žicu.... I godine koje će da prođu dok nešto ne zaradiš a ovako stan svake godine 1200eura.... i na kraju šta ćeš deci ostaviti u amanet da budu zemljoradnici.... šta će im njive pokloni im stan....


Ipak ja ti želim svu sreću.... samo ipak mislim da nećeš da prodaš taj stan....
 
Vuxsd slazem se sa tobom u potpunosti!Posao ima,od kirije 200 evrica x 12 meseci-neki bi rekli "sedi si bre kuci,gledaj utakmice i tuci po ladnom pivu...kakav lesnik bre".
 
Nazad
Vrh