Leska - opšta tema

Postovane kolege,
imam problem sa leskom, u ovom periodu detlici mi unistavaju plod tj pojedu.Trazio sam po internetu,knjigama ali uzalud nista nisam nasao, kako da zastitim zasad.
 
Na žalost neko će morati da odseli. Ili ti ili djetlić. Znam da je to gruba izjava ali to je stvarnost. Život nije uvijek fer.
 
Frkani, bas me interesuje sta je znacio Vas komentar i kako ste mislili da je pomoglo covjeku?
Pcelar, svake godine nesto iznenadi u ljeskaru, Mi smo imali bas velike probleme sa vjevericama pretrprosle godine i kada smo odustali, problema vise nije bilo. Postoji neka ravnoteza u prirodi, a kako smo i mi dio nje, vjerujem da ce se naci "lijek" i za djetlice. I mi ih imamo mnogo i bas svasta rade po vocnjaku, da samo cekam da mi neko kaze da su oni dr za stabla, pa da ga udavim.
Nadati se da steta nece biti prevelika. Sta drugo. Sracan pozdrav uz opasku da su nase fabrike pod vedrim nebom i uz Boziju pomoc, sve ce biti ok )
 
Da sam rekao da ga odstrijeli to zvuči previše grubo u ovo naše vrijeme kad je pod zaštitom i što treba i netreba. Gledao sam djetlića kako jede lješnik. Ne odustaje. Dolazi svaki dan. Ako čoveku pravi preveliku štetu mora ga ukloniti. Neće svi djetlići u okolini doći kod njega a za jednog ili dva neće se narušiti prirodna ravnoteža.
Na to sam mislio kad sam napisao da život nije uvijek fer. Svakako da treba zaštititi i životinje ali zaštita čovjeka mora biti na prvom mjestu.
 
Ahaaaa.....e, to je vec druga star. Izvninjavam se za "napad". I meni je doslo da odstrijelim i djetlice i vjeverice. Nesto mi nije do ravnoteze kada vidim da se ispod ljesnjaka sve zeleni od plodova koje su poskidale. Prosle godine ih nije bilo, za razliku od pretprosle. Ove opet igranka....:(
 
Поздрав свима!

На јесен планирам да посадим леску, конкретно Енис (калемљени) на 90 ари. Дакле, ради се о 400-450 садница.

Можете ли ме посаветовати која количина воде ми је потребна? Ускоро бих требао да решим питање воде, тј. да бушим бунар, па
да знам шта ми је потребно.

Хвала унапред!
 
Поздрав свима!

На јесен планирам да посадим леску, конкретно Енис (калемљени) на 90 ари. Дакле, ради се о 400-450 садница.

Можете ли ме посаветовати која количина воде ми је потребна? Ускоро бих требао да решим питање воде, тј. да бушим бунар, па
да знам шта ми је потребно.

Хвала унапред!
Ja ih zalevam sa 5 litara nedeljno I biljke izgledaju odlicno. Pri sadnji sam ubacio u svaku rupu 5 litara Biohumusa , 1.5 kg Zeolita I 20 grama hidrogela , oko korena sadnice.
Sad sve to pomaze u regulisanju vodenog rezima , cak I u ekstremnim uslovima kao sto su susha ili prekomerno zalevanje.
Isplati se trosak.

620cbfb8bfe92a145450538b5601711b.jpg


Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
Koliko sam shvatio za proizvodnju lešnika potrebna su izvesna ulaganja, a tek posle 5-6 godina počinje da se vraća deo uloženog, da bi posle deset godina to postala ozbiljna zarada.

E sad moje pitanje je sledeće, kakva je perspektiva tog posla, hoće li za deset godina situacija biti kao sada ili će ova mafijaška država naći način kako da obezvredi i ovaj posao?
 
Koliko sam shvatio za proizvodnju lešnika potrebna su izvesna ulaganja, a tek posle 5-6 godina počinje da se vraća deo uloženog, da bi posle deset godina to postala ozbiljna zarada.

E sad moje pitanje je sledeće, kakva je perspektiva tog posla, hoće li za deset godina situacija biti kao sada ili će ova mafijaška država naći način kako da obezvredi i ovaj posao?
Ne znam kako ocekujes da ti neko da odgovor na ovo pitanje, osim ako nisi hteo samo da iskazes javno svoj pesimizam.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nisam hteo da iznesem pesimizam, samo ne bih da dođem u situaciju da prodam stan, kupim kuću na selu i par hektara zemlje, uložim 50-60 hiljada evra u posao i onda sve propadne.

Konkretno mislim na to što sam pročitao da će neka italijanska firma Ferero ući u ovaj posao u Srbiji i zasaditi velike površine pod leskom. Da li to može oboriti sadašnju cenu?

Ne mislim da je iko ovde vidovit, samo me zanima kako se ovde razmišlja povodom toga.
 
Ako planiras da ulozis tolki novac prvo pricaj i sa ljudima iz alekse santica/ferero srbija. Mislim da mozes cuti puno korisnih informacija.
 
lesnik nije kvarljiva roba i moze da se plasira bez problema kao konzumni. Mislim da neka prica od 3-4 tone moze da ode za godibu dana lagano ali sam plasman treba da se razradi. Trziste nije zasiceno a porast broja plantaza je mizeran u odnoau na potrebe trzista.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
To bi bio uložen novac u narednih 4-5 godina, ne sve odmah.

Hvala za informacije i kova i yiipi.
 
Поздрав свима!

На јесен планирам да посадим леску, конкретно Енис (калемљени) на 90 ари. Дакле, ради се о 400-450 садница.

Можете ли ме посаветовати која количина воде ми је потребна? Ускоро бих требао да решим питање воде, тј. да бушим бунар, па
да знам шта ми је потребно.

Хвала унапред!

I ja sam pocetnik u ovom poslu, al kolko znam greska je posaditi samo jednu sortu, zbog loseg samooprasivanja.
 
lesnik nije kvarljiva roba i moze da se plasira bez problema kao konzumni. Mislim da neka prica od 3-4 tone moze da ode za godibu dana lagano ali sam plasman treba da se razradi. Trziste nije zasiceno a porast broja plantaza je mizeran u odnoau na potrebe trzista.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
Da ,trziste nije zasiceno....ono je skoro pa vec prezasiceno.Plantaze nicu kao pecurke.
Tek pre par nedelja je posle vise od godinu dana uvezen jedan kontigent turskog lesnika (na koji inace Srbija ne naplacuje carinu a mislim ni pdv) jer je tek sad domaci pri kraju.To bas nije neka uteha posto novi uskoro stize.Mogu samo zamisliti situaciju za par godina ,da ne spominjem za 5-6.
 
Šta misle ostali o oveme što je tikitak napisao?
Sigurno je tacno da poslednjih godina se dize mnogo zasada (i vocnjaka uopste), to se najbolje vidi sto nema sadnica kod dobrih rasadnika, i ti zasadi uskoro dolaze u rod, i ne mislim da ce to preterano uticati na cenu, pasce malo sigurno, na cenu najvise utice ono sto se desava u zemljama velikim proizvodjacima ( turska, italija,...). Zanimljivo da je nedavno kod nas mozda i prvi put lesnik bio jeftiniji od oraha , doduse i zbog slabog prinosa oraha prosle godine

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ja bih otisao na kvantas , posto vidim da si iz Nsa, pa se raspitao kako ide prodaja, dal fali robe il je ima previse :) Al kao sto sam rekao, pricaj i sa ljudima iz ferera, oni zele sa koperantima 10000h leske u, Srbiji. Po tome sve ovo do sada je sića.. Al su pravila malko drukcija :)
Ja sam pricao sam Slobodanom iz bečeja, čovek je sat vremena odgovarao na nasa pitanja,al ukratko njima lesnika treba mnogo, otkup je garantovan,al su i neki uslovi prisutni, da bi se saradnja ostvarila.
 
Plasman je umetnost za svaku robu i treba ga savladati naravno. Najlakse je kukati kako je tesko, naravno, a najteze je odigrati igru. Ali dobijena igra je najveca satisfakcija. Veca i od dobiti! Mislim da je sam izbor lesnika kao vocarske kulture vec jedna dobijena igra.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ferero je u kanalu sa sirovinom tako da sta god uradi ovde sa proizvodnjom nece uticati na nase trziste. Ako dostignete pricu za izvoz mislim da ce vam najmanji problem biti plasman robe, vec cena i naplata u Srbiji.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh