Leska - opšta tema

Jel ti hoces da kazes da se ne isplati saditi na 1 ha ili da ovo nije realna procena o prinosu? :)

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
Pa ,ako nemas veliku rodbinu koja ce ti za "dz" skupljati i za isto toliko ti praviti drustvo u prebiranju posle lupanja(koje je posebna prica) .......zakljuci sam :)
Tri tone ......odlicna rodnost.

- - - - - - - - - -

Nemoj da me plasis sa ovom racunicom
Tek ces da vidis kada vam svima stignu zasadi na rod ......kakva ce nam svima biti racunica.A ulaganja ....joj.
 
Zasad koji ja cesto posecujem, zbunasti je u pitanju, velicina 7ha od toga 4 u punom rodu (preko 10 god). Prosek 500 sadnica/ha (5x4) prosek roda za zadnje 3 god od kada je cena skočila je 8 kg po stablu u ljusci. Sve se radi masinski, od sakupljanja do lupanja i sortiranja, jedino se selektovanje radi rucno. 500 x 8 je 4000 kg lesnika u ljusci, znaci oko 1500 kada se izlupa i selektuje. 1500 x da kazemo 7 e (prema trenutnoj trzisnoj ceni) je 10500€ - troskovi odrzavanja i logostike lagano ostane oko 10000 jer je covek ulozio mnoooogo u masine koje sve to rade tako da je odrzavanje znacajno jefzinije od 1500€/ha kako si napisao iznad kolega. Ceo zasad odrzava jedan covek. I sakupljanje i prskanje i orezivanje, sve.. iz iskustva bliske osobe i svojim ocima vidjenog, taj koji ima 3000€ zaradu po hektaru nesto ne radi dobro..

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Ne kazem da je 1000€ po hektaru lagano nego da prema trenutnim trzisnim uslovima i bez nekih nepredvidjenih gubitaka je realno ostvarivo. Moja poenta je da je 6000€ / ha neki minimum koji bi svako trebao da ostvari ako je dobra godina i ako su preduzete i odradjene sve agrotehnicke mere i troskovi svedeni na minimum.. a 6000 je fina cifra zbog koje vredi potruditi se.. sve preko toga je jos bolje :)

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Ne kazem da je 1000€ po hektaru lagano nego da prema trenutnim trzisnim uslovima i bez nekih nepredvidjenih gubitaka je realno ostvarivo. Moja poenta je da je 6000€ / ha neki minimum koji bi svako trebao da ostvari ako je dobra godina i ako su preduzete i odradjene sve agrotehnicke mere i troskovi svedeni na minimum.. a 6000 je fina cifra zbog koje vredi potruditi se.. sve preko toga je jos bolje :)

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
10000 sam hteo napisati...

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Ako ne gresim , pozdravi mi puno Dragana.

- - - - - - - - - -

IMG_20170601_095824_zpsflgvn7m6.jpg


- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

Malo pticije perspektive.
Za sada se lepo savija ,rod obecava.

- - - - - - - - - -

- troskovi odrzavanja i logostike lagano ostane oko 10000 jer je covek ulozio mnoooogo u masine koje sve to rade tako da je odrzavanje znacajno jefzinije od 1500€/ha kako si napisao iznad kolega. Ceo zasad odrzava jedan covek. I sakupljanje i prskanje i orezivanje, sve.. iz iskustva bliske osobe i svojim ocima vidjenog, taj koji ima 3000€ zaradu po hektaru nesto ne radi dobro..

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
Veruj mi ,nema sanse ispod 1500e a sve isto i ja radim sam-to mi je jedino zanimanje.
 
Evo ponovo da pokusam ...
n5sz88.jpg
[/IMG]
2f060sm.jpg
[/IMG]
331irlt.jpg
[/IMG]
2rhmvbo.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

Kolega Tikitak polako al sigurno-stizem te...:)))!Bog te mazo pa sta ja da kazem za mojih 200 mucenika,a jos cu morati i da ih proredjujem...:)),pa valjda ce za jedno letovanje da bidne..:)),tamo za 10 godina...!
 
Interesantno da skoro svi koji imaju lesnik u rodu pisu o velikom ulaganju i cistoj zaradi od oko 3000-4000 eura po hektaru, dok kolege koji pocinju, pisu o mnogo vecim prinosima i zaradi. Kao i svaki drugi posao, sve izgleda mnogo jednostavnije pre nego sto pocnes da radis. Retko ko od nas ima susaru, pa odmah posle berbe mere lesnik, jos kada ga skupe posle kise povecaju prinos po hektaru. Kada pocne otkup u ljusci, pa kada na osnovu uzorka odbiju vlagu, suplje i budjave, tek onda se vidi realni prinos. Mislim da kolega tikitak ima izgled plantaze i prinos od 3-4 tone za primer bilo gde u svetu. Pisano je i o plantazama koje daju i 5 tone, ali to nije prosek, niko na primer nije napisao da na siciliji ima 10 000 hektara pod lesnikom, sa prinosom od 10 000 tona, znaci prinos od 1 tona po ha.
Sve se plasim da vec od sledece berbe pocinje sa padom cene, svuda je dobro rodio, plus turski visak( drzava otkupljuje od aprila da odrzi cenu ). Jos i nove plantaze kod nas i u italiji. Tamo poslednjih godina se povecavaju zasadi, cilj je da se do 2022, sa sadasnjih 70 000 hektara stigne do 90 000 hektara pod lesnikom. Cesto prolazim kamionom kroz zonu- oblast Langhe( juzno od Torino-severno od Cuneo, gde je nastao i gde se najvise gaji sorta TGL), ima puno mladih zasada, cini mi se da ima plantaza lesnika kao kod nas kukuruza ili psenice.
 
Pa da se ja umesam kao početnik..... moj cilj je bio da od 0,5ha ostane godišnje za more oko 1200eur. To nam je dovoljno za našu porodicu sa troje dece da odemo u Grčku na 12 noćenja..... bilo dovoljno za sada, kako cene skacu ove godine moraću da širim zasad samo nemam više zemlje....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Interesantno da skoro svi koji imaju lesnik u rodu pisu o velikom ulaganju i cistoj zaradi od oko 3000-4000 eura po hektaru, dok kolege koji pocinju, pisu o mnogo vecim prinosima i zaradi. Kao i svaki drugi posao, sve izgleda mnogo jednostavnije pre nego sto pocnes da radis. Retko ko od nas ima susaru, pa odmah posle berbe mere lesnik, jos kada ga skupe posle kise povecaju prinos po hektaru. Kada pocne otkup u ljusci, pa kada na osnovu uzorka odbiju vlagu, suplje i budjave, tek onda se vidi realni prinos. Mislim da kolega tikitak ima izgled plantaze i prinos od 3-4 tone za primer bilo gde u svetu. Pisano je i o plantazama koje daju i 5 tone, ali to nije prosek, niko na primer nije napisao da na siciliji ima 10 000 hektara pod lesnikom, sa prinosom od 10 000 tona, znaci prinos od 1 tona po ha.
Sve se plasim da vec od sledece berbe pocinje sa padom cene, svuda je dobro rodio, plus turski visak( drzava otkupljuje od aprila da odrzi cenu ). Jos i nove plantaze kod nas i u italiji. Tamo poslednjih godina se povecavaju zasadi, cilj je da se do 2022, sa sadasnjih 70 000 hektara stigne do 90 000 hektara pod lesnikom. Cesto prolazim kamionom kroz zonu- oblast Langhe( juzno od Torino-severno od Cuneo, gde je nastao i gde se najvise gaji sorta TGL), ima puno mladih zasada, cini mi se da ima plantaza lesnika kao kod nas kukuruza ili psenice.
Tako je kolega Karolose ,ove godine samo na laktu nije rodio :) Bice para....iha :)

IMG_20170607_164241_zpsf8qt4yju.jpg


IMG_20170607_164612_zpsx4blwqca.jpg
 
Kolega Zmajurina izgleda da ce jedva da imamo samo za apartman a i to je pitanje...:))!Salim se,meni je ovo dodatni posao a povrsina nije velika tako da uglavnom radim sam i pokusavam da svedem troskove na najmanju meru!P.S.kolega Tikitak,svaka cast,rodio je bas dobro,jos malo pa kao i kod mene,pa video si sta da ti pricam :)))!
 
Kolega Zmajurina izgleda da ce jedva da imamo samo za apartman a i to je pitanje...:))!Salim se,meni je ovo dodatni posao a povrsina nije velika tako da uglavnom radim sam i pokusavam da svedem troskove na najmanju meru!P.S.kolega Tikitak,svaka cast,rodio je bas dobro,jos malo pa kao i kod mene,pa video si sta da ti pricam :)))!
Da znas kolega , gde samo okacismo istu sortu,Ameri kazu da ova slabo radja :) plus bili prolecni mrazevi,plus jaka zima :)
 
Ma kakvi Ameri kolega,samo Italijane priznajem ... i to ove sto dobro kriju plod i imaju tanku ljusku ...

- - - - - - - - - -

Kolega jel su ti na ovoj slici iz pticje perspektive proredjivani skroz ili si ostavljao po jednu ramenu granu,ne vidim bas naj naj...
 
Vuče koja je tvoja sorta lešnika i jesi li sadio u trougao mislim svaki drugi red ideš za jednu manje. Dobro se drže i za pohvalu. Svaka čast. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
Imam rimski, nocione i istarski. Imam 6 redova a svaki drugi je uvucen za pola duzine, u mom slucaju 2m. I hvala

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh