Leska - opšta tema

Jesenas leska posadjena, pre sadnje baceno 400kg vestaka po celoj njivi, stajnjaka u svaku rupu par lopata... za jedno mesec dana cu zavrsiti kap po kap pa cu tada ubacivati prihranu, a sada sam hteo za prvu ruku da bacim vestaka oko svakog zbuna.

koji vestak uzeti i koliko od prilike po zbunu ide?
 
Ljudi nemojte biti lenji, sve je vec u temi obrađeno do najsitnijeg detalja. Procitajte sve od pocetka pa da se bavimo nekim konstruktivnim temama i unapredimo svoj posao. Ovako svako sa banalnim pitanjima samo cini da ljudi sa iskustvom i koji mogu dati neke korisne informacije gube interesovanje za temu i onda se vrtimo u krug sa pitanjima o najboljim sortama, najboljom rasporedom, da li je bolji kalem ili zbun i slicno.. pročitajte temu pa se uključite lepo da diskutujemo...

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Dodaj jos Nocchione (to kod nas zovu Rimski) i imas standardni ferrero lesnjak, koji i sam ferrero sadi - ove i prosle godine posadili su 700ha ovako u Aleksi Santicu (glavna sorta 80% Tonda di Giffoni a po 10% Tonda Gentile Romana i Nocchione)

Hvala na savetu. A imam dva stara lesnika u selu koji svake druge godine obilno radja pa bih ubacio i nekoliko sadnica tog. Samo ne znam koja je vrsta jer je dobijen na poklon. Da li moze da se sad sazna koja je sorta? I posto su dva ista moguce da ne radja svake god dobro jer nema oprasivaca?
 
Sumnjam da su Italijani bilo sta podizali bez lange.Sinonim kvaliteta i Italije(cene takodje) ,u svetu poznata jos i kao trilobata i lesnik pijemont.A sama langa tesko da moze bilo koga da oprasi posto joj je polen uglavnom sterilan tako da ne verujem da bi neko mercedesa koristio kao oprasivaca ,pogotovo sto ona to nije u stanju biti..

Sumnjao ne sumnjao oni posadise tako.

Lange nije za nase podneblje, ne podnosi dobro velike zimske hladnoce -kojih na siciliji odakle je, nema

i jos sam ih pitao za langu i ono gore napisano su odgovorili a rekli su da je Gifoni odmah iza Lange po svemu jer sam naravno i ja hteo langu (mercedes i jedno i drugo samo dodatna oprema razlika, kad vec pricamo automobilskim recnikom)
 
Sumnjao ne sumnjao oni posadise tako.

Lange nije za nase podneblje, ne podnosi dobro velike zimske hladnoce -kojih na siciliji odakle je, nema
Langa(jedna sorta, ne postoji vise) se najvise sadi na severu Italije ,Pijemontu po kome je i dobila naziv.
Sam Pijemont se nalazi podno Alpa i ako pogledas njihove zasade preko gugl erta videces da je gomila tih zasada na vecim nadmorskim visinama a vrlo cesto i na preko 1000 m nadmorske visine.Moje misljenje je da Srbija bas zbog ove neupucenosti ispusta priliku da zahvaljujuci ovoj sorti bude vodeca u celom ovom regionu, jer po meni Srbija,Sumadija upravo imaju sve preduslove za ovu superiornu sortu.Da ne duzim dalje ,mada moze da se dosta prica na ovu temu, ali.....
Ako iko dobro podnosi zimske hladnoce onda je to upravo ova sorta.Kod mene sam jos desete godine na sadnicima pri kraju redova umeo da izmerim 15 i vise kilograma po zbunu.Uvek ,ali uvek napunjeno jezgro do zadnjeg milimetra ,tanka ljuska a sama jezgra u par kalibracija za razliku od ostalih sorti....
P.S. Ako ne gresim sorta gifoni je ta koja je najcesca na siciliji.

- - - - - - - - - -

i jos sam ih pitao za langu i ono gore napisano su odgovorili
Ovo mogu da protumacim samo kao njihovu losu nameru.

- - - - - - - - - -

Langa , ne secam se vise koja godina ali bile su mlade ,vidi se po granama.
Vidi se kako jos nejake-mlade grane nisu u stanju da nose rod.
DSCF2947www.jpg

DSCF2948www.jpg
 
P.S. Ako ne gresim sorta gifoni je ta koja je najcesca na siciliji.

- - - - - - - - - -


Okolina Napulja


Tonda di Giffoni is an Italian variety of very ancient origin, grown in the province of Salerno (region of Naples).
The tree is vigorous and semi-erect (Bergoughoux et al., 1978 )
It holds its leaves late into the autumn and the new leaves emerge very early (mid August in the Bay of Plenty).
Flowering and pollen shed are mid-season.
The husk is slightly longer than the nut, many nuts fall in the husk.
Tonda di Giffoni is resistant to bacterial blight, and slightly susceptible to big bud mites.

Ne zelim da ispadnem da sam neki ferrero advokat, znam da su i sebi sadili gifoni a ne lange, zasto? nemam pojma, mozda ovo:



http://dallasfood.org/2011/06/gianduia-gianduja-nutella-part-23/

In terms of productivity on a per tree or per hectare basis, TGL is only an average performer in Piedmont (1). However, outside of Piedmont, the cultivar’s productivity has been even lower.

In a series of trials conducted by Oregon State University in Corvallis, Oregon, Tonda Gentile delle Langhe had the lowest cumulative yield (in both nut and kernel weight) of the nine cultivars tested. TGL’s yield of both nut and kernel were less than a third that of Oregon’s industry standard cultivar, Barcelona (2). TGL’s low productivity in Oregon is not unique. The cultivar has also severely underperformed in trials in Portugal, Argentina, Sicily, and Croatia (3). Current pricing premiums for kernel quality cannot offset the significant productivity gap between Tonda Gentile delle Langhe and other popular cultivars.



Within Piedmont, Tonda Gentile delle Langhe faces few serious threats from bacteria, viruses, and pests that afflict hazelnuts in other growing regions, apart from a few species of insects that infest kernels (4). However, outside its native territory, it has proven to be much more vulnerable.

Tonda Gentile delle Langhe is highly susceptible to bud mites (Phytoptus avellanae), which infest and feed on buds in spring, preventing flowering, and lowering yield (5). TGL is vulnerable to gray mold (Botrytis cinerea), a fungal infection that damages nuts and causes them to prematurely drop. The cultivar has little resistance to bacterial blight (Xanthomonas campestris) and eastern filbert blight (Anisogramma anomala), both of which reduce vigor and can ultimately kill the tree (6).
 
Poslednja izmena:
Vrlo malo sam pogresio za razliku od Pijemonta i Sicilije.

- - - - - - - - - -

https://www.youtube.com/watch?v=cTzgNGF41tc&t=815s

- - - - - - - - - -

http://dallasfood.org/2011/06/giandu...tella-part-23/

In terms of productivity on a per tree or per hectare basis, TGL is only an average performer in Piedmont (1). However, outside of Piedmont, the cultivar’s productivity has been even lower.

In a series of trials conducted by Oregon State University in Corvallis, Oregon, Tonda Gentile delle Langhe had the lowest cumulative yield (in both nut and kernel weight) of the nine cultivars tested. TGL’s yield of both nut and kernel were less than a third that of Oregon’s industry standard cultivar, Barcelona (2). TGL’s low productivity in Oregon is not unique. The cultivar has also severely underperformed in trials in Portugal, Argentina, Sicily, and Croatia (3). Current pricing premiums for kernel quality cannot offset the significant productivity gap between Tonda Gentile delle Langhe and other popular cultivars.



Within Piedmont, Tonda Gentile delle Langhe faces few serious threats from bacteria, viruses, and pests that afflict hazelnuts in other growing regions, apart from a few species of insects that infest kernels (4). However, outside its native territory, it has proven to be much more vulnerable.

Tonda Gentile delle Langhe is highly susceptible to bud mites (Phytoptus avellanae), which infest and feed on buds in spring, preventing flowering, and lowering yield (5). TGL is vulnerable to gray mold (Botrytis cinerea), a fungal infection that damages nuts and causes them to prematurely drop. The cultivar has little resistance to bacterial blight (Xanthomonas campestris) and eastern filbert blight (Anisogramma anomala), both of which reduce vigor and can ultimately kill the tree (6).
Sve je moguce , pitanje je ko iz ferere odgovara nasim ljudima.
Sto se roda tice (ajd' da kazemo da mi zasad vec skoro deset godina radja) ,ne bih langu menjao ni za jednu ostalu.Ponajmanje zbog roda ,sve se to manje vise vrti priblizno.
Ove godine su sve sorte lepo poterale po pitanju roda ,posto pretpostavljam da si "svez" po pitanju leske, mozes doci kod mene i odgledati svaku sortu za koje ti necu reci koja je , pa mi na kraju sam reci koja ti se cini da je najbolje "potegla".
Druga ,mozda i najbitnija stvar je samo lupanje ploda ,koje se kod lange obavi mnogo,mnogo brze nego kod drugih sorti...nema sitnih u odnosu na kalibraciju,tanka ljuska ,......na kraju uskoro ces videti sam sta je ciscenje.Pitaj bilo koga ko ima ovu sortu koliko izvuce jezgre iz nje a koliko iz neke-bilo koje druge sorte.
Opet ti iz ferere su kod mene bili bar cetiri ,pet puta(pre nego sto ce ovde za stalno doci) ,zadnji put bas ona ekipa(sa sve lakiranim cipelama i odelima) koja se slikala na cuvenom potpisivanju na tv ekranima i znam sta su mi onda pricali.
 
Već duže vreme razmišljam o izboru sorti za sadnju na jesen i čini mi se da će upravo obrazloženje tikitak-a prevagnuti da u mom budućem leskaru vodeća sorta bude Langa, a kao oprašivači Kosford i halski džin. Išao bih na razmak 6x6, ukupno 400 sadnica, oprašivači 100 kom, a langa 300. Iščitavši čitav forum smatram da je ovo najbolje. Nadam se da neću pogrešiti.
 
Trebao bi ovih dana da odem kod J. Jankovica za sadnice da vidim jel ima kalemljenog. Uglavnom mi je rekao da dodjem da se dogovorimo, mislim da je jedan od pouzdanijih za sadnice. Pa eto kome trebaju mislim da je to dobra adresa. I imam jedno pitanje za vec iskusne leskare, koliki je stvarni prinos po stablu u 10-oj godini?

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
3-10kg..........
Ako imate recimo 300-350 sadnica po hektaru(u 10-15godini) i ukoliko imate rodnost od 10 kg po zbunu-stablu.
To vam je 3000-3500 kg lesnika u ljusci.Dok to osusite ,izlupate, odvojite od sasusenih ,budjavih......da ne davim, to dodje oko 1000-1200kg jezgre.
Pre ovoga skoka cene lesnika ,lesnik se prodavao za 5 eura po kg i tako ce se verovatno opet jako brzo prodavati.
Znaci prinos sa 1h ce iznositi 5000 e.
Troskovi-djubrenje,prskanje,navodnjavanje(ko ima),unistavanje korova, iznosenje granja ,orezivanje,nafta,lupanje(ko ima masine)......
Po mojoj proceni oko 1500e po 1h. Neko ce reci puno ali......polako.
Znaci racunica ako imate manje od tih 10kg.........zalosno ,da ne kazem nesto drugo ili da ne spominjemo ono izmedju 3 i 10kg.
 
Ako imate recimo 300-350 sadnica po hektaru(u 10-15godini) i ukoliko imate rodnost od 10 kg po zbunu-stablu.
To vam je 3000-3500 kg lesnika u ljusci.Dok to osusite ,izlupate, odvojite od sasusenih ,budjavih......da ne davim, to dodje oko 1000-1200kg jezgre.
Pre ovoga skoka cene lesnika ,lesnik se prodavao za 5 eura po kg i tako ce se verovatno opet jako brzo prodavati.
Znaci prinos sa 1h ce iznositi 5000 e.
Troskovi-djubrenje,prskanje,navodnjavanje(ko ima),unistavanje korova, iznosenje granja ,orezivanje,nafta,lupanje(ko ima masine)......
Po mojoj proceni oko 1500e po 1h. Neko ce reci puno ali......polako.
Znaci racunica ako imate manje od tih 10kg.........zalosno ,da ne kazem nesto drugo ili da ne spominjemo ono izmedju 3 i 10kg.
Jel ti hoces da kazes da se ne isplati saditi na 1 ha ili da ovo nije realna procena o prinosu? :)

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh