Leska - opšta tema

Najproverenija varijanta ti je da nadjes seme mecje leske (imas po parkovima u NS, a verujem i u drugim gradovima), posejes na stalno mesto, odaberes sortu , nabavis plemke (ima dobrih i postenih ljudi ovde pa ih zamlolis da ti daju) i sam nakalemis. Ako ne znas oko kalemljenja uvek mozes naci negde kalemara i platiti mu nesto sitno, ili kupis makaze za kalemljenje i one odrade idealan rez. Ovom varijantom ces biti 100% siguran u sadnice, a nece kostati citavo bogatstvo. Kontam da ce pre te da porastu nego neke iz rasadnika koje ces presadjivati.
Ja sam grdno pogresio sto nisam ovako uradio, nisam na vreme nabavio seme mecje leske pa sam resio da uzmem gotove i nista uradio nisam...
 
Najproverenija varijanta ti je da nadjes seme mecje leske (imas po parkovima u NS, a verujem i u drugim gradovima), posejes na stalno mesto, odaberes sortu , nabavis plemke (ima dobrih i postenih ljudi ovde pa ih zamlolis da ti daju) i sam nakalemis. Ako ne znas oko kalemljenja uvek mozes naci negde kalemara i platiti mu nesto sitno, ili kupis makaze za kalemljenje i one odrade idealan rez. Ovom varijantom ces biti 100% siguran u sadnice, a nece kostati citavo bogatstvo. Kontam da ce pre te da porastu nego neke iz rasadnika koje ces presadjivati.
Ja sam grdno pogresio sto nisam ovako uradio, nisam na vreme nabavio seme mecje leske pa sam resio da uzmem gotove i nista uradio nisam...
Nije valjda da niko ne pravi dobar kalem, a gledao sam na hektare leske stablasice i super izgleda. Gde si ti uzimao ako ne valjaju da ne uzimam tamo?!

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Nije da niko ne pravi, vec svi ti kvalitetni se razgrabe. Sigurno ima i postenih ljudi u okolini Trstenika, ali mnogo vise je prevaranata pa ovi casni ne mogu da se probiju.
Imas na prethodnoj strani gde sam pisao
P.S. Sadnice kupio od prevaranta iz Velike Drenove - Sasa Nastic.
 
Koje sorte bi preporucili zbog oprasivanja medjusobnog?40 sadnica je u pitanju,koliko od koje sorte bi savetovali da se uzme?Hvala
 
Pozdrav buduće kolege, planiram sad u jesen da zasadim na 30-50 ari lesku, I to Tonda Gentile Romana i Tonda di Giffoni na rastojanju 5x3m. Koje oprašivače predlažete? Jel dobar raspored sadnica?
Hvala unapred
 
U vezi sadnica, imate u kod mene u Staparu coveka koji to radi 25+ godina. Nista u zivotu nije 100% ali sorta koju vam kaze da je to, bice taj kad poraste. Ja mu prskam usluzno lesnikar, kao i jedan drugi zasad koji je podignut od njegovih sadnica. Da ne bude reklama, koga zanima neka se javi na pp da posaljem broj. Sada se kaparisu sadnice, jer na jesen bude frka i da ne ostanete bez sadnog materijala.
 
Sadjen u februaru
1790b6c6d3b67288a991bd9fe6c31b41.jpg
dc2eba7778cf5795a35411e3817e74c5.jpg


Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
 
Planiram u junu da postavim sistem za navodnjavanje. Trenutno nabavljam potreban materijal. U planu su mikrorasprskivaci. Okiten crevo bih podigao na stubove visoke 1 metar I postavljao bih rasprskivace pre I posle zbuna.
Da li je neko postavio isti ili slican sistem?
 
Ja čekam listu o dodeljenim subvencijama pa postavljam bez obzira.... planirao sam stubove na oko 70cm od zemlje sa zategnutom žicom i na njoj okiten sa kapaljkama, svako stablo po jedna ispred i iza stabla....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja čekam listu o dodeljenim subvencijama pa postavljam bez obzira.... planirao sam stubove na oko 70cm od zemlje sa zategnutom žicom i na njoj okiten sa kapaljkama, svako stablo po jedna ispred i iza stabla....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Koliko ce biti rastojanje od stuba do stuba, koja debljina zice?
Ja cu stubove na metar od zemlje da bi rasprskivaci pokrivali vecu povrsinu

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam bio isplanirao ovako pa sam odustao, sad imam drugu ideju pa cu vidjeti sta cu.
Kupio sam zicu 2mm bila je predebela , bagremovo kolje sam mislio pobijati na 20 metara rastojanja i pola metra iznad zemlje zategnuti zicu nakaciti crijevo dva kapljaca po biljci, odustao sam i prodao zicu i kolje iz razloga sto bi mi na tako maloj visini smetala kad frezam i kada radim sa trimerom oko ljesnjaka
crijevo sam postavi po zemlji i sad se javlja drugi problem , kad god frezam crijeva moraju van red a kad tanjiram u red nije ni to najsretnije rjesenje
zadnje sto planiram ici na stubove od 1,7 metar do 2 metra iznad zemlje razmak nekih 50 metara zica 1,2 do 1,5mm i zategnuti je izmedju stubovai onda na tu visinu kaciti crijevo tako me ne bi ometalo u radu izmedju i oko biljaka
gledajuci to sve cini mi se da je tezina crijeva i zice na tom kolju je jako mala tako da bi ova tanja zica to trebala nositi bez problema
 
Pozdrav buduće kolege, planiram sad u jesen da zasadim na 30-50 ari lesku, I to Tonda Gentile Romana i Tonda di Giffoni na rastojanju 5x3m. Koje oprašivače predlažete? Jel dobar raspored sadnica?
Hvala unapred

Dodaj jos Nocchione (to kod nas zovu Rimski) i imas standardni ferrero lesnjak, koji i sam ferrero sadi - ove i prosle godine posadili su 700ha ovako u Aleksi Santicu (glavna sorta 80% Tonda di Giffoni a po 10% Tonda Gentile Romana i Nocchione)

TONDA DI GIFFONI
Sorta italijanskog porekla, postala odabiranjem iz prirodne populacije leske. Žbun je bujan. Protandrična je homogena sorta. Samobesplodna je pa su potrebni oprašivači. Dobro je oprašuju Tonda gentile Romana, Mortadella. Nocchione i Tonda Gentlle delle Langhe.
Plod je srednje krupnoće (2,5 gr) okruglog oblika, tamno braon boje. Randman jezgra je 45 do 47%. Jozgro je sitno (1,2 gr) okruglasto, belo, prženjem se lako odvaja od pokožice. Vrlo pogodna za konditorsku industriju. U toplijim krajevima veoma rodna sorta
 
Poslednja izmena:
Samo vodite racuna kad kacite creva iznad zemlje uz neku zategnutu zicu jer hoce da sliva niz crevo,zbog tezine napunjenog creva da tako kazem i onda da kaplje tamo gde ne zelis ...
 
Poslednja izmena:
Koliko onda treba da bude visina stubova, koliko da ide u zemlju a koliko iznad? Istu dilemu imam, ne bih da se zeznem da bude nisko
 
Forumaši koja je bolja sorta Halski, Nocchione, Cosford ili Istarski duguljasti jer mislim da uzmem deset do petnaest da popunim mesto. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
TONDA DI GIFFONI
Sorta italijanskog porekla, postala odabiranjem iz prirodne populacije leske. Žbun je bujan. Protandrična je homogena sorta. Samobesplodna je pa su potrebni oprašivači. Dobro je oprašuju Tonda gentile Romana, Mortadella. Nocchione i Tonda Gentlle delle Langhe.
Plod je srednje krupnoće (2,5 gr) okruglog oblika, tamno braon boje. Randman jezgra je 45 do 47%. Jozgro je sitno (1,2 gr) okruglasto, belo, prženjem se lako odvaja od pokožice. Vrlo pogodna za konditorsku industriju. U toplijim krajevima veoma rodna sorta
Sumnjam da su Italijani bilo sta podizali bez lange.Sinonim kvaliteta i Italije(cene takodje) ,u svetu poznata jos i kao trilobata i lesnik pijemont.A sama langa tesko da moze bilo koga da oprasi posto joj je polen uglavnom sterilan tako da ne verujem da bi neko mercedesa koristio kao oprasivaca ,pogotovo sto ona to nije u stanju biti.
A mortarela nije mortadela :) , kod nas je umesto po koju kao oprasivaca ,sadili kao samu sortu pa sada ljudi muku muce sa njenom ovojnicom a sa samim oblikom opet muku muce sa kalibrisanjem i lupanjem.
 
Nazad
Vrh