Leska - opšta tema

Milanche 78
Ako sadiš par komada to za oprašivanje i nije toliko bitno. Oprašiće se oni iako su od istog žbuna. Problem je ako sadiš plantažu jer onda treba učiniti sve za dobar prinos a oprašivanje je bitna stvar. Oprašivanje zavisi i od temperature u vrijeme cvjetanja i od sorti. Zato se sadi više sorti da se obezbijedi što duži period cvjetanja i muškog i ženskog cvijeta.
 
Veliki dobri Vuce gde ti je leskar ? I koliko puta godisnje prodjes da ovako nema nijedne travke. ja sam 1 prosao setvospremacem uzduz i popreko, fino je izgledalo al vec je krenula misovkinja i neko belo cvece, trava.
Nasa je plantaza u Stepanovicevu.
Pa da bi ovako izgledalo moram da prodjem cim vidom da krece trava. To zavisi od vremenskih uslova ali otprilike na svakih 2-3 nedelje.. krece i kod mene pogotovo u redovima gde ne kultiviram..

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Ajde nesto da razmisljam naglas.... IMam Mio kopacicu sa Hondinim motorom, ali jednostavno to malo cudo nije dovoljno dobro, trese, kida, nikako ne ide za 0,5ha. Moze da potera koji ar za bastu, ali sve preko je iluzorno. Traktor nemam, a nesto ne razmisljam o njemu. Razmisljam o kultivatoru sa vucnom frezom, neki 509, labin, goldoni, svasta nesto gledam. GLedam nesto od 8ks da li bi bilo dovoljno? Nemam nikakvog iskustva sa tim masinama, pratim i temu motokultivatori i svasta ima. Kako se ko bori od vas sa lesnicima?

PLaniram i navodnjavanje kap po kap sa crevom i kapaljkama oko biljaka koje bih podigao na zicu oko 60cm iznad zemlje radi lakse obrade oko biljke.....

Ajmo saveti......

PS Inace je za vikend stara dobra motika odradila okopavanje od 1m oko svih biljaka, malo se plevilo i rukom, koliko mora... treba da prodje traktorska freza da sve lepo poravna pa se posle bacam na kultivisanje..... samo da nadjem kvalitetnu masinu povoljno....

- - - - - - - - - -

Evo posle okopavanja, ne vidi se najbolje ali je oko biljaka cisto koliko je moglo, cekam da se ocedi malo zemlja pa traktor da odradi svoje...

k99k4l.jpg
 
Evo neka slika kako je kod mene.Izmedju redova traktorska freza,deo do ograde se kosi trimerom a oko biljaka radi motika u krug oko metar :).
152eupw.jpg[


- - - - - - - - - -

Evo jos jedna
fymyab.jpg
[/IMG]
 
Ajde nesto da razmisljam naglas.... IMam Mio kopacicu sa Hondinim motorom, ali jednostavno to malo cudo nije dovoljno dobro, trese, kida, nikako ne ide za 0,5ha. Moze da potera koji ar za bastu, ali sve preko je iluzorno. Traktor nemam, a nesto ne razmisljam o njemu. Razmisljam o kultivatoru sa vucnom frezom, neki 509, labin, goldoni, svasta nesto gledam. GLedam nesto od 8ks da li bi bilo dovoljno? Nemam nikakvog iskustva sa tim masinama, pratim i temu motokultivatori i svasta ima. Kako se ko bori od vas sa lesnicima?

PLaniram i navodnjavanje kap po kap sa crevom i kapaljkama oko biljaka koje bih podigao na zicu oko 60cm iznad zemlje radi lakse obrade oko biljke.....

Ajmo saveti......

PS Inace je za vikend stara dobra motika odradila okopavanje od 1m oko svih biljaka, malo se plevilo i rukom, koliko mora... treba da prodje traktorska freza da sve lepo poravna pa se posle bacam na kultivisanje..... samo da nadjem kvalitetnu masinu povoljno....

- - - - - - - - - -

Evo posle okopavanja, ne vidi se najbolje ali je oko biljaka cisto koliko je moglo, cekam da se ocedi malo zemlja pa traktor da odradi svoje...

k99k4l.jpg

Zmajurina, ja nekih hektar lešnika radim sa IMT 509, vučena freza. Ljudi kažu da je prebrza, a meni je čak i prespora. Mada ja nisam reper, povisok i korak mi je preko metar :osmeh:.
Za bašte je možda nekom prebrz 509, ali kad mi treba za to, izfreziram par puta po istom i gotovo, za oko sadnica je sasvim OK. Zahvat freze je 80 cm. Jednom slalom između sadnica, onda ravno pustim sa leve i desne strane reda i to je to. Sredinu između redova ostavim i onda pokosim isto sa IMT 509, a travu ostavim da truli tako po sredini. Kad se malo čovek uhoda, ne umori se uopšte. inače kod 509 ništa na snagu, samo malo tehnike/prakse.
:cao: a jedva ti vidim sadnice....nešto su mi male, a sadili smo u isto vreme

- - - - - - - - - -

Cobe druže, jel ti ovo par primeraka stablo, ili ti se tako namešta samo, tj nisu još izbojci krenuli? Msm na drugoj slici.

PS Jesi radio neki insekticid?
 
Ja sam moje ljudski orezao ove godine, sve sam skratio lepo i nisko kako bih ojacao koren. Ove malo bolje od prosle godine imaju po 4 - 8 izbojaka mladih iz korena, a ostale sam orezao na 3-4 pupoljak od zemlje.... zato su sve male.... Barem ja mislim da tako treba, kad ojacas koren onda ce i izbojci bolje i brze da napreduju...... ako gresim, neka me neko ispravi......
 
Koje NPK djubrivo preporučujete za mlad zasad?
To jest koji odnos? Uzeo bih Jaru ali ima dosta razlicitih.. zemljiste je plodno i bogato azotom jer je na parceli bio kukuruz pre sadnje.. ne fali mu nicega izrazito pa koju razmeru da uzmem, sta najvise prija leski?

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Ja sam moje ljudski orezao ove godine, sve sam skratio lepo i nisko kako bih ojacao koren. Ove malo bolje od prosle godine imaju po 4 - 8 izbojaka mladih iz korena, a ostale sam orezao na 3-4 pupoljak od zemlje.... zato su sve male.... Barem ja mislim da tako treba, kad ojacas koren onda ce i izbojci bolje i brze da napreduju...... ako gresim, neka me neko ispravi......

A pa dobro, trebalo bi da je to OK. Ja moje ove godine ništa nisam orezivao, pustio sam ih onako kako rastu. Sledi im isti tretman na zimu :osmeh:
 
изгледају фино вуче, јеси имао штеточина, код мене гусјенице биле почеле грицкати лист, претпостављам да је ово друга вегетација
 
Poslednja izmena:
изгледају фино вуче, јеси имао штеточина, код мене гусјенице биле почеле грицкати лист, претпостављам да је ово друга вегетација
Jeste, druga vegetacija.. ima nekih bubica koje cackaju ali spremio sam se da prskam insekticid cim dozvoli vreme.. bice ok..

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока
 
Kolege sta mislite o zelenom orezivanju kalemljenog lesnika? nisam radio zimsko rezanje pa bi sada da ga proredim samo malo. jel ima neko sredstvo za sterilizaciju rana ili sta vec?

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ja režem kad god primjetim da treba a nikad nisam premazivao rezano mjesto. U početku mi je bilo žao osjeći neku granu kad vidim kako je cvjetala pa je ostavim za kasnije. Poslije utvrdim da je i rodila pa opet ostavim a onda shvatim da ta grana deblja i da stalno smeta pa odlučim da režem. Sve što smeta režem dok je tanko, nebitno koje je doba godine i do sad nisam imao nikakvih problema.
 
Nazad
Vrh