Leska - opšta tema

Ja se slazem sa profesorom apsolutno i da nisam imao mogucnost navodnjavanja ne bi ga ni sadio, ono sto je on jos naveo da je voda bitna u formiranju muskih cvjetova koje pocinje pocetkom 8. mjeseca.

Da li je profesor rekao koliko on ima hektara plantaže lešnika?
 
babin2@ Rekao sam da cu javiti kada pocne cvetanje pa malo se pokazuju niti tako da jos treba pratiti i cekati. Sredstvo, za zastitu uzeo Signum 7,5gr na 10l vode. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
pop@Mislim da jos nije pravo vreme. Sredstvo Signum.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
  • Like
Reagovanja: pop
Bio sam prošle nedelje u zazasdu i pojavili su se po gde koji ženski cvetovi ali rese se nisu "otpustile". Pa reko ajd da pitam.
 
babin2@ Rekao sam da cu javiti kada pocne cvetanje pa malo se pokazuju niti tako da jos treba pratiti i cekati. Sredstvo, za zastitu uzeo Signum 7,5gr na 10l vode. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока

Hvala Stvarni na dobroj volji da javite za cvetanje lesnika,ja cu u Nedelju najverovatnije ici da prskam Chorusom moje lesnike pa cu napisati kakva je situacija u zasadu.
 
Lep i duhovit odgovor kolega. Želim ti da tvoj zasad bude odličan i da rodi i više nego što profesori pričaju.
Ima jedna stvar oko navodnjavanja koja me brine. I ja sam u planovima imao da postavim navodnjavanje ali razmišljam ako se biljka navikne na vodu ona će korenje da pruža plitko i da stalno 'misli' da će dobiti vode. U nekom trenutku neće moći da se uradi navodnjavanje (iz bilo kojeg razloga) i tada će biljka da ima problema.

Možda i grešim ali ako se biljki stalno dodaje hrana, voda, naslon, zaslon, ako se štiti, ona će prestati da sama sebi pomaže. Onda će postati kao tovno pile... kad crkne sijalica pola pilića pocrka od straha i od hladnoće....

Naravno da će bez pomaganja da rađa slabije....
 
Ne radi se samo sto ce da radja slabije vec ce cela filozofija odgajanja ici u pravcu da ce najveci lenjivci koji imaju bolju zemlju biti povlasceni.
A poredjenje sa tovnim pilicima ipak ide u pravcu genetike, njih mozes hraniti kako hoces i drzati gde hoces oni su ipak limitirani a u priplodu ne mogu sebe nikada vise da vrate.
Jedno je hobi a drugo pusti opstanak i zivljenje od vocarstava.
 
vuxsd@lesnici zbunaste forme zahtevaju navodnjavanje jer kod njih koren je plici dok kod mecije leske ide dublje. To je razlog.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Ja sam par puta okopavao oko žbunova-sadnica koji su sađeni 2015 u januaru. Tu prvu godinu i ne računam jer je bila sušna i zalio sam ih par puta samo da prežive. Kad god okopavam ja im pokidam žile koje su plitke tako da lešnici moraju da puštaju žile u dubinu. Naravno da će stagnirati ali tako će lakše podnositi sušu.

U pravu ste sa svojim komentarima, a to i stalno potenciram da kada se radi profesionalno i gaji se za neku projektovanu dobit, onda je naravno potrebno da se i kupi dobar sadni materijal i da se uloži u obradu zemlje i napravi navodnjavanje i prihranjivanje i zaštitu....
 
ja sam pristalica da sve sto mozes dati biljci daj jer ce i ona onda da vrati
ako se ima mogucnost postavljanja sistema za navodnjavanje koji ce biti u funkciji dok je i biljka ziva onda problem sa dubinom korjenovog sistema ne postoji jer ce uvijek imati vodu, isto tako znam da se u svim krajevima ne moze to obezbjediti
prihrana i zastita opet zavisi od finansija ali ja do sada gledajuci mada su kod mene biljke male ne vidim to kao neko opterecenje i skupu investiciju
 
Kada predlazete da se odradi spremanje? Pre zime i sadnje je uzorano a sada je lepo smrzlo oranje pa bih da planiram kad raditi dalje radove
 
Postovane kolege,danas sam isprskao lesnike Chorusom,cvetovi su krenuli i ja mislim da vise nema sta da se ceka,rese se nisu otvorile mada je bilo pcela u lesnicima,pa mislim da se i one otvaraju samo nisam video.Za nedelju dana planiram jos jednom da isprskam ako vreme dozvoli.
 
Zbog cega dvaput prskas...

Postovani,iz iskustva starijih i iskusnijih clanova preporuka je da se prska dva puta, po pocetku cvetanja i po precvetavanju da bi se vremenski pokrio period cvetanja. Takvo tretiranje se primenjuje i kod ostalog voca koje cveta kasnije.Inace ja prskam i treci put fungicidom kada je lesnik u fazi misijih usiju kombinacija Akord(fungicid)+Abastate(insekticid-akaricid)+ nu film(za bolje leljenje smese za lesnik)
 
Danas sam gledao samo su se opustile rese od dela lange - barem mislim da je to ta sorta - imam jednu sadnicu. Ženski cvetovi se nisu otvorili.
 
Lep i duhovit odgovor kolega. Želim ti da tvoj zasad bude odličan i da rodi i više nego što profesori pričaju.
Ima jedna stvar oko navodnjavanja koja me brine. I ja sam u planovima imao da postavim navodnjavanje ali razmišljam ako se biljka navikne na vodu ona će korenje da pruža plitko i da stalno 'misli' da će dobiti vode. U nekom trenutku neće moći da se uradi navodnjavanje (iz bilo kojeg razloga) i tada će biljka da ima problema.

Možda i grešim ali ako se biljki stalno dodaje hrana, voda, naslon, zaslon, ako se štiti, ona će prestati da sama sebi pomaže. Onda će postati kao tovno pile... kad crkne sijalica pola pilića pocrka od straha i od hladnoće....

Naravno da će bez pomaganja da rađa slabije....

cne roditi pa nece imati plitak koren.
Lesnik pocni navodnjavati kada po
 
Postovani,iz iskustva starijih i iskusnijih clanova preporuka je da se prska dva puta, po pocetku cvetanja i po precvetavanju da bi se vremenski pokrio period cvetanja. Takvo tretiranje se primenjuje i kod ostalog voca koje cveta kasnije.Inace ja prskam i treci put fungicidom kada je lesnik u fazi misijih usiju kombinacija Akord(fungicid)+Abastate(insekticid-akaricid)+ nu film(za bolje leljenje smese za lesnik)
babin2@ koji Akord upotrebljavas napisi tacnu oznaku i koliko si placao jer ima u ponudi par sredstva kod Galenike.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh