Leska - opšta tema

Pozdrav svima,jesenas sam zasadio nekih 800 sadnica lesnika,400 rimski 200 istarski okrugli 100 halski i 100 tonda dj. Romana. Razmak 5x4. Procitao sam celu temu na forumu i nigde nisam video da neko pominje da ima istarski okrugli, voleo bih da cujem necije iskustvo sa tim lesnikom, dali je rodan, dali je otporan na bolesti na mraz i slicno. Za njega sam se odlucio iz razlogo jer u dvoristu imam jedan zbun star 20 god koji verovali ili ne radje od 30 do 50 kg svake godine, za njega smo svi mislili da je istarski okrugli ali smo pre desetak dana ustanovili da nije. Ako neko ima iskustvo sa tim lesnikom nek mi napise nesto o njemu bio bih mu jsko zahvalan.
 
Podgorica 05.02.2017. oko 11.00h. Temperatura 18c.


Ljesnik (Rimski) potpuno otvorio rese (poceo je da otvara rese u prethodnih nedelju dana; nije sve rese na svim granama otvorio odjednom).
Bilo je i pcela na resama.


Temperatura:
http://i.epvpimg.com/pA4Lg.jpg


Otvorene rese:
http://i.epvpimg.com/9Nstb.jpg


Pcele:
http://i.epvpimg.com/08AMe.jpg


http://i.epvpimg.com/3nRrd.jpg


http://i.epvpimg.com/jlotd.jpg


http://i.epvpimg.com/lSJpg.jpg






PS
Slike nisam ubacio direktno u odgovor da ne bih nepotrebno usporavao ucitavanje teme jer su slike dosta velike
 
Cvetanja zavise od sorte i klime

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Kolege interesuje me da li mladar tamo gde ga je zekan presekao pri vrhu ,da li moze nastaviti sa rastom u visinu?
 
Hvala Slobo.Sto se tice premazivanja pa to su tanki mladi izbojci,prakticno nema sta premazivati.Mozda neke deblje malo.
 
Poslednja izmena:
Kolege interesuje me da li mladar tamo gde ga je zekan presekao pri vrhu ,da li moze nastaviti sa rastom u visinu?

Cobe78, moje iskustvo sa zacevima,kravama,komsijama koji si terali traktor preko zasada su sledeca.Ako se lesnik dobro ukorenio ti mladari ce sigurno da rastu dalje,moje misljenje je da ne treba da se nerviras,ja sam jedan slucano isfrezovao,ostao mali zbunic,taj je stigao ostale rastom i sada nema razlike medju njima.U trecoj godini komsijina krava ostetila na tri komada grane,orezao sam polomljene,gde je trebalo pustio izdanak da popun rupu u krosnji.Imao sam problem kada je traktor presao preko njih kada se okretao,izgulio je grane nesto malo polomio,opet makaze orezes i svi su se oporavili.
 
Babin hvala.Nerviro se ili ne isto mi se vata.Ja znam da lesniku nece biti nista nego razmisljam da ce me usporiti u formiranju vaze.Jer mislio sam da moram da cekam nove mladare da bih formirao al ako oni nastave iz pupoljka ispod onda super!
 
Pozdrav
posadio sam jesenas hektar lesnika sa proizvodnjom sam upoznat jer drugar ima 2 hektara pa sam mu pomagao
zanima me da li mogu da ostvarim pravo na neke subvencije s obzirom na to da
sadnice nisu sertifikovane
 
Podloga za lesnik, nisam je forsirao, pa tek sad nakon 3 godine moze se kalemiti

20170203_141641.jpg


Ratko kako si radio naklijavanje i koliko si bio uspesan
 
mogu ti ja malo o ovom piskarati cisto da pomognem
ja sam to kod sebe radio po svojoj zamisli i nije ispalo bas najbolje na pocetku ali kad sam u avgustu proveo dva dana u njivi uspio sam da ustimam i na kraju sam bio zadovoljan
imam 420komada u 6 redova duzina reda je 280 metara, na polovinu sam stavio i ukopao na 80cm alkaten f70 izvukao 6 colski cijevi na povrsinu i na njih spojio laterale f16 na svaki lateral po nekih 30 40 cm lijevo i desno od drveta stavljao sam kapljace max protoka 70l/h odnosno oni se steluju tako da moze da izadje i litra za sat
punpa mi je dmb 1000l/min radnog pritiska do 3 bara a voda je kao i kod tebe na 4 metra od povrsine a pumpa je vuce iz cijevi

proracun je bio pumpa na max gasu izbacuje 60000l/h 840 kapljaca po 70l/h 58000l/h sve na papiru stima ali nije bas tako
sta je dobro glavni vod f70 i i colski izlazi su u redu to sto sam ga ukopao isto dobro nema problema sa prelascima(mozda je jedini problem talozenje pjeska u njemu i nemogucnost ispiranja mada se ovi kapljaci odvrnu i ociste tako da pijesak ne smeta)

pogrijesio sam sa kapljacima trebao je po jedan na stablo tako da sam svaki drugi morao da zavrnem sad zalijeva samo jedan ali natopi extra oko biljke, duzina od 140 metara laterala je malo prevelika pa zadnjih par biljaka slabije zalijevam u redu to sam rijesio dotezanjem kapljaca koji su blize centralnom alkatenu pa sam dobio vodu i na krajnjim biljkama, mozda bi bili bolji oni od 20l/h one od 2, 4 i 8l/h nisam ni razmatrao bilo mi malo vode
pumpa nije mogla da digne pritisak preko 2,5bara na ulazu u glavni vod mislim da bi bila dobra od 5 bara
sistem za prihranu po meni nije tesko montirati to sam vec radio za bundave samo se spoji crijevo na ulaz prije punpe i stavi obicna slavina na koju se kopca crijevo koje vuce prihranu iz bacve

moje razmisljanje je bilo da za sto manje vremena izbacim sto vise vode , cijeli sistem bez pumpe je kostao oko 500e, razgovarao sam i sa inzinjerom koji je imao skroz drugaciju zamisao i kostalo bi nesto malo manje od 900e a isli bi kapljaci od 2l/h i elektro pumpa

imam jos slika i samog postavljanja pa ako te zanima mogu da postavim

2zj9obk.jpg


- - - - - - - - - -

2vdfol3.jpg


Lako je tebi tebi je njiva na podzemnim vodama. Kod mene je brdo a bunar nikad nisam ispraznjivao da bih skontao koliko ima vode naiskap. bilo je situacija da leti nema vode kad su malo jace suse. tako da ne bih napamet da kupujem da me kosta skupo na kraju jer ce biti neodgovarajuce
 
to je veliki problem ako nemas vode odnosno ako je u ogranicenim kolicinama, krajem januara sam bio na predavanju i profesor je poceo predavanje sa ako nemate vode o ljesnjaku nemam sta da pricamo
 
Pa ni Turska nema sisteme kap po kap pa ima proizvodnju... Rodiće lešnik i bez navodnjavanja. Ako se može postaviti navodnjavanje verovatno će roditi bolje...
 
Slazem se da hoce ali koliko, kolika i kakva ce jezgra biti, hoce li odbaciti plod, koliko ja znam turci idu na ogromne povrsine klima im je drugacija (mada se i kod njih to nesto mjenja) a znas i sam da i u turskoj rod varira i ona nije rodio u turskoj pa cijena ide gore i kod nas.
Ja se slazem sa profesorom apsolutno i da nisam imao mogucnost navodnjavanja ne bi ga ni sadio, ono sto je on jos naveo da je voda bitna u formiranju muskih cvjetova koje pocinje pocetkom 8. mjeseca.
 
Poslednja izmena:
Ubovicratko, kada planiras da kalemis lesnik? Napisi nam, ako nije problem, koliko se sadnica nisu primile. Cuo sam jednom od rasadnicara iz okoline Krusevca da se lesnik tesko kalemi, veliki procenat se ne primi. Citao sam ranije i na jednom sajtu da kod lesnika malo teze od ostalog voca dolazi do spajanja plemke i podloge, cak moze da se desi i u kasnijim godinama da se osusi stablo, nesto slicno kao apopleksija kajsije.
 
Nazad
Vrh