Leska - opšta tema

E jbg , a ja se taman obradovao da ne moram da postavljam ogradu. Jedan čiča mi reče da zečevi ne gule lešnik jer im je gorka kora , ali je to izgleda patka.
 
Pa i da postavis ogradu nije garancija da nece uci!Moras je ukopati kad je budes postavljao!Ja se borim takodje sa zecevima,postavio sam oko svake sadnice po 3-4 letvice(sta sam nasao,recimo one stapice duze za rostilj i njih sam pozabadao oko sadnica) koje sam premazao sa uzeglom mascu pomesanom sa tucanom paprikom i pastom za zube!Mislim da ima efekta!E sad videcemo za dalje...
 
Svinjska mast + krv i premažite od zemlje 40cm i zec beži neće ni da pipne koru proverim i koristio sam lično.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Cica je mozda delimicno u pravu, tacnije zec ce pre nesto drugo da glodje nego lesnik, a ne verujem da su tvoji lesnici jedino sta ima da se glodje u okolini.
 
Pozdrav svima,dolaze lepi dani,vec od Cetvrtka temperatura ce preci 10 stepeni i tako ce biti jedno cetiri dana.Nisam siguran da li ce lesnik krenuti sa cvetanjem i da li da prskam Corusom protiv Monilije.Par godina u nazad prvo prskanje sam obavio oko 20 Januara jer su zime bile blaze.Svaka sugestija je dobro dosla,unapred hvala.
 
Hteo bih da razradim temu oko navodnjavanja, pa ako ima neko iskusan da me posavetuje.

400komada sadnica
imam bunar od 17 metara, fi 1m, visina nivoa vode oko 4m.

koju pumpu uzeti, koji sistem za kap po kap uraditi, da li je previse komplikovano montirati sistem za djubrenje u sitem za kap po kap. i na sta da obratim paznju itd itd
 
Hteo bih da razradim temu oko navodnjavanja, pa ako ima neko iskusan da me posavetuje.

400komada sadnica
imam bunar od 17 metara, fi 1m, visina nivoa vode oko 4m.

koju pumpu uzeti, koji sistem za kap po kap uraditi, da li je previse komplikovano montirati sistem za djubrenje u sitem za kap po kap. i na sta da obratim paznju itd itd

mogu ti ja malo o ovom piskarati cisto da pomognem
ja sam to kod sebe radio po svojoj zamisli i nije ispalo bas najbolje na pocetku ali kad sam u avgustu proveo dva dana u njivi uspio sam da ustimam i na kraju sam bio zadovoljan
imam 420komada u 6 redova duzina reda je 280 metara, na polovinu sam stavio i ukopao na 80cm alkaten f70 izvukao 6 colski cijevi na povrsinu i na njih spojio laterale f16 na svaki lateral po nekih 30 40 cm lijevo i desno od drveta stavljao sam kapljace max protoka 70l/h odnosno oni se steluju tako da moze da izadje i litra za sat
punpa mi je dmb 1000l/min radnog pritiska do 3 bara a voda je kao i kod tebe na 4 metra od povrsine a pumpa je vuce iz cijevi

proracun je bio pumpa na max gasu izbacuje 60000l/h 840 kapljaca po 70l/h 58000l/h sve na papiru stima ali nije bas tako
sta je dobro glavni vod f70 i i colski izlazi su u redu to sto sam ga ukopao isto dobro nema problema sa prelascima(mozda je jedini problem talozenje pjeska u njemu i nemogucnost ispiranja mada se ovi kapljaci odvrnu i ociste tako da pijesak ne smeta)

pogrijesio sam sa kapljacima trebao je po jedan na stablo tako da sam svaki drugi morao da zavrnem sad zalijeva samo jedan ali natopi extra oko biljke, duzina od 140 metara laterala je malo prevelika pa zadnjih par biljaka slabije zalijevam u redu to sam rijesio dotezanjem kapljaca koji su blize centralnom alkatenu pa sam dobio vodu i na krajnjim biljkama, mozda bi bili bolji oni od 20l/h one od 2, 4 i 8l/h nisam ni razmatrao bilo mi malo vode
pumpa nije mogla da digne pritisak preko 2,5bara na ulazu u glavni vod mislim da bi bila dobra od 5 bara
sistem za prihranu po meni nije tesko montirati to sam vec radio za bundave samo se spoji crijevo na ulaz prije punpe i stavi obicna slavina na koju se kopca crijevo koje vuce prihranu iz bacve

moje razmisljanje je bilo da za sto manje vremena izbacim sto vise vode , cijeli sistem bez pumpe je kostao oko 500e, razgovarao sam i sa inzinjerom koji je imao skroz drugaciju zamisao i kostalo bi nesto malo manje od 900e a isli bi kapljaci od 2l/h i elektro pumpa

imam jos slika i samog postavljanja pa ako te zanima mogu da postavim

2zj9obk.jpg


- - - - - - - - - -

2vdfol3.jpg
 
Poslednja izmena:
Smiki koliko tebi bunar daje vode po minuti?Jel si to testirao?Pumpa je dobra i ona moze da izbaci 60000 l/h ali da li bunar ima kapaciteta?

- - - - - - - - - -

I mislim da si laterale trebao staviti fi 20.
 
Smiki koliko tebi bunar daje vode po minuti?Jel si to testirao?Pumpa je dobra i ona moze da izbaci 60000 l/h ali da li bunar ima kapaciteta?

- - - - - - - - - -

I mislim da si laterale trebao staviti fi 20.

laterale mozda jesam a kod mene nije bunar nego cijev f70 koliko je i usisno orginalno crijevo na pumnpi, korpa od ove pumpe ima 1450 rupa precnika 4,5mm a ova moja cijev koja je udarena u zemlju je isjecana brusilicom i sigurno je povrsina supljina veca od svih rupa na korpi tako da voda nije upitna a sam cijev je u podzemnim vodama koje ne mogu da izgube vodu osim u slucaju susa kad kompletan nivo podzemnih voda pada

kad polovim njivu pa zalijevam pola 210 stabala umjesto 430 isto se desavalo dok nisam privrnuo prvu trecinu ili malo vise kapljaca , poslije je bez problema zalijevao 430 biljaka sa po jednim kapljacem
 
babin2@Dobra tema a i ja mislim da prskam protiv Monilije samo treba videti kada pocne cvetati. Moze i Signum. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
babin2@Dobra tema a i ja mislim da prskam protiv Monilije samo treba videti kada pocne cvetati. Moze i Signum. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока

Da treba pratiti kadada ce cvetati,videcemo da li ce ovih cetiri pet dana lepog vremena da ga isprovocira da krene.Chorus koristim jer se sa njim moze prskati na temperaturi vec iznad 5 stepeni,Signum je verovatno najbolji ali je i skuplji,mislim da je duplo ako ne i troduplo skuplji od Chorusa.

- - - - - - - - - -

Novom clanu mare333 u privatnoj poruci poslato objasnje o pristupanju na forum a evo ga i ovde http://poljoinfo.com/showthread.php?10616-Predstavljanje-novih-članova
 
babin2@Jeste da je Signum bolji jer evo kod nas dolazi agent iz Singente 10.02.2017 u Priboj pa ce biti prezentacija tako da iskristalisem zastitu Lesnika. Razgovarao danas sa agentom u vezi Korus sredstva tako da on ide u punom cvetanju i precvetavanju sa upotrebom insekticida. Pozdrav.

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Nisam u mogucnosti da odem do mog zasada pa bih molio za informaciju da li su se pojavili zenski cvetovi kod nekoga.Hvala unapred
 
babin2@. Juce sam gledao ali jos nema cvetanja i mislim da treba cekati jer su bili veliki mrazevi. Pozdrav

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
babin2@. Vazi kada primetim javljam. Pozdrav

Послато са 6044D уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh