Leska - opšta tema

nisam ja ovo pitao onako bezveze i samo da pitam,kako sam posadio ljesnjake posmatram ih i primjecujem da ih i po dvoristima ima dosta bolesnih, suve grane negdje manje a gledao sam i neke poprilicno suve, moj u dvoristu ima suvih grana , mislim da je monilija u pitanju,
pricao sam sa covjekom koji ima 2h u mojoj blizini odnosno na Kozari, njemu je monilija napravila ozbiljan problem bilo je rezanja spricanja i izborio se sa njom nekako,
taj ljeskar se nalazi u vocarskom kraju i okolo su veliki vocnjaci jabuke i kruske(da li oni mogu biti uzrocnik) a moj ljeskar je u polju samo psenica kukuruz
ja sam u razmisljanjima bio sam odlucio da spricam sad mislim da necu ali vidjecu jos
 
Pazi, ja sam ove godine izgubio po slobodnoj proceni oko 20 posto roda zbog toga sto su mi se usled jakog sunca 2015. Koje je pocelo sredinom junai bez prestanka tuklo skoro do sredine avgusta, mozda i duze, bukvalno osusile grancice koje su 2016. Trebale da nose rod.

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Moguce da je i to uzrok ali ja onako posmatrajuci ljesnjake primjecujem suve grane , na par mjesta sam gledao i skoro suva stabla, nemam ja neka znanja pocetnik sam u ovom zato i ispitujem ovoliko, ne znam koliko je skupa zastita od monilije ali ne bi volio nikako da mi se useli u vocnjak ako moze da se sprijeci
ja sam ih spricao jednom bakrom i imam namjeru jos jednom kad skroz otpadne list a ovo za moniliju ide kad ljesnjak cvjeta malo u lose vrijeme zimu
do toga ima pa ce se vec skontati
 
Moguce da je i to uzrok ali ja onako posmatrajuci ljesnjake primjecujem suve grane , na par mjesta sam gledao i skoro suva stabla, nemam ja neka znanja pocetnik sam u ovom zato i ispitujem ovoliko, ne znam koliko je skupa zastita od monilije ali ne bi volio nikako da mi se useli u vocnjak ako moze da se sprijeci
ja sam ih spricao jednom bakrom i imam namjeru jos jednom kad skroz otpadne list a ovo za moniliju ide kad ljesnjak cvjeta malo u lose vrijeme zimu
do toga ima pa ce se vec skontati
Po meni nema to veze sa monilijom vec pre moze da se veze sa bakteriozom(ksantomonom) ili pseudomonom (lesnikovim rakom).

- - - - - - - - - -

Nije tacno. Imam 10-ak zbunova leske i ne prskam nista,a svake godine puni.
To je dobro,imam dosta poznanika koji ne prskaju a koji su donosili lesnik na lupanje kod opet mog poznanika.Razocaravajuci su bili rezultati odnosa ljuske i jezgra.Gomila izbusenih.
 
Rekao mi je jedan poznavaoc problematike da se bakterioza prepoznaje po promenama na kori ali i takodje sto se taj deo kore zagrebe i ako je doslo do promene boje drveta ispod kore koju smo zagrebali,da je to najverovatnije bakterioza!Jedini pravi lek su makaze i seci do u zdravo!Takodje prvi znak bakterioze je ono klasicno susenje i uvrtanje listova,ali to mogu da budu i znaci sasvim neceg drugog,recimo ozegotina od sunca itd tako da je ono gore napisano sigurniji nacin raspoznavanja.
 
Kao sto kazu kolege komandara i cika laza, jedan zbun leske u dvoristu ili 10-ak ne prskaju i nije im nista, jer nece insekti i bolesti na nekoliko stabala voca u dvoristu. Skupljaju se, razmnozavaju i sire na vecim povrsinama. Ko ima par hektara voca, mora da prska, ako ne, to bi bio raj za stetne insekte, bakterije i gljive. Jeste da u Italiji ne stite protiv monilije u cvetu, ne samo u regionu pjemonte, nego i ostala dva regiona gde se gaje lesnici : Lacio ( okolina rima) i kampanja ( okolina napolija). Pocinju sa zastitom od monilije od aprila. Isto sam procitao u njihovim programima zastite da na pocetku vegetacije koriste sumpor. Kod nas nigde u programu zastite nisam nasao da se koristi sumpor, pa pitanje za tikitak : posto vidim da sve redovno odrzavas i prskas svoj zasad, da li si koristio sumpor na pocetku vegetacije. Mislim da je korisno koristiti sumpor na pocetku protiv pepelnice i grinja. Ujedno je fungicid i akaricid, neotrovan za ljude i pcele, a i jeftin. Delotvorna su isparenja sumpora, najbolje preko 18 stepeni ( ispod 16 je oslabljen efekat) pa do 28 ( preko 30 je fitotoksican, pojavljuju se ozegotine na listu). Vidim da na njihovim forumima neko prska u martu u mnogo vecoj koncentraciji, neko u aprilu zajedno sa bakrom( normalno bakar u manjoj dozi nego na jesen na kraju vegetacije.)
 
Kao sto kazu kolege komandara i cika laza, jedan zbun leske u dvoristu ili 10-ak ne prskaju i nije im nista, jer nece insekti i bolesti na nekoliko stabala voca u dvoristu. Skupljaju se, razmnozavaju i sire na vecim povrsinama. Ko ima par hektara voca, mora da prska, ako ne, to bi bio raj za stetne insekte, bakterije i gljive. Jeste da u Italiji ne stite protiv monilije u cvetu, ne samo u regionu pjemonte, nego i ostala dva regiona gde se gaje lesnici : Lacio ( okolina rima) i kampanja ( okolina napolija). Pocinju sa zastitom od monilije od aprila. Isto sam procitao u njihovim programima zastite da na pocetku vegetacije koriste sumpor. Kod nas nigde u programu zastite nisam nasao da se koristi sumpor, pa pitanje za tikitak : posto vidim da sve redovno odrzavas i prskas svoj zasad, da li si koristio sumpor na pocetku vegetacije. Mislim da je korisno koristiti sumpor na pocetku protiv pepelnice i grinja. Ujedno je fungicid i akaricid, neotrovan za ljude i pcele, a i jeftin. Delotvorna su isparenja sumpora, najbolje preko 18 stepeni ( ispod 16 je oslabljen efekat) pa do 28 ( preko 30 je fitotoksican, pojavljuju se ozegotine na listu). Vidim da na njihovim forumima neko prska u martu u mnogo vecoj koncentraciji, neko u aprilu zajedno sa bakrom( normalno bakar u manjoj dozi nego na jesen na kraju vegetacije.)
Lepo je procitati i ovako lepo zapazanje i pracenje tematike.Zaista retko.
Kod nas se leska poprilicno stihijski gaji i retko ko pridaje znacenju njenoj zastiti koja je jako bitna.
Do sada nisam koristio sumpor ali od ovoga proleca planiram da ga ubacim u redovan plan prskanja jer on zaista potpomaze i u suzbijanju grinja.
Nisam siguran da bas deluje i na crvenog pauka ali to se moze regulisati sa dodavanjem nekog od akaricida u kasnijoj prolecnoj vegetaciji.
Planiram da ga koristim u fazi otvaranja pupoljaka u kombinaciji (redukovanoj kao sto si rekao) sa bakrom jer je to jako dobra kombinacija za PREVENCIJU protiv bakterioze,pseudomone i citospore.
Inace Pijemont sam napomenuo zbog toga sto je klimatski najslicniji nasoj regiji.
 
Lesnik u dvoristu kojeg imam jedno stablo ne prskam ni sa cim sem 2x bakar (u jesen i u prolece). Rodi svake godine oko 2-3kg ociscenog. Orezem ga "onako" samo da mu dam vazduha i nista vise. Profi zasadi koje usluzno prskam ljudima imaju veci prinos na manjim krosnjama, ali se prati ta stetocina sto ga busi kao i prevencija od monilije. Ako je nekome za reper, 2.5t na 1ha u ljusci je imao jedan od tih zasada koje prskam. Pritom 1/3 povrsine je u losem stanju jer ima 15+ izbojaka iz zemlje u vidu jednog zbuna. Tamo gde je sredio i kultivisao zasad na 3-4-5 grana je mnogo bolji rod. Gustina zasada je 450kom/ha
 
Kolega Tikitak-znaci sme se sa bakrom ici i u fazi otvaranja pupoljaka samo u slabijoj dozi!?Koja bi to redukovana doza bila?Ili je dovoljno tamo u martu oplesti sa bakrom kad vreme dozvoli?
 
Pozdrav svima,citajuci ovaj forum nisam bas primetio da se ljudi zale na stenice ili smrdibube,ja sam ove godine promasio prskanje insekticidom u maju i junu zato sto sam probao da gledam da li ima nekih stetocina pa onda da prskam,naravno nisam nista video i nisam prskao ali sam zato imao problem kada sam krcao,jezgro ima na sebi braon tackicu a na nekima i vise tackica,srecom nije bilo mnogo zahvacenih,sa surlasem nemam problem.Interesuje me kada i cime prskati protiv stenica ako neko zna. Pozdrav
 
Nemoje prskati bakrom u fazi otvaranja ženskih cvetova veću štetu pravite nego korist.
 
Nemoje prskati bakrom u fazi otvaranja ženskih cvetova veću štetu pravite nego korist.
Rec je o fazi otvaranja lisnih pupoljaka a tada je cvetanje vec uveliko zavrseno.

- - - - - - - - - -

Kolega Tikitak-znaci sme se sa bakrom ici i u fazi otvaranja pupoljaka samo u slabijoj dozi!?Koja bi to redukovana doza bila?Ili je dovoljno tamo u martu oplesti sa bakrom kad vreme dozvoli?
S obzirom na uzrast tvog zasada ti mozes i u martu prskati i ici na punu dozu bez redukovanja.
 
Leska je sveze posadjena, zemlja je poprilicno vlazna, i nisam stigao da zalijem, mrak nas uvatio. A sad je minus i svega par sati u toku dana bude u plusu temperatura. Da li zaliti ili ne zaliti? Bojim se da ne napravim jos vecu stetu ako smrzne zemlja oko sadnica, ili im nece nista biti od smrzavanja, sta kazu strucnjaci?
 
Neće ti se smrznuti, mogao si malo da zaliješ ali nije strašno i ako nisi. Ova vlaga ima da ostane do proleća. Opusti se
 
Leska je sveze posadjena, zemlja je poprilicno vlazna, i nisam stigao da zalijem, mrak nas uvatio. A sad je minus i svega par sati u toku dana bude u plusu temperatura. Da li zaliti ili ne zaliti? Bojim se da ne napravim jos vecu stetu ako smrzne zemlja oko sadnica, ili im nece nista biti od smrzavanja, sta kazu strucnjaci?

Nek ti je sa srecom zasad.....
 
Pozdrav svima,citajuci ovaj forum nisam bas primetio da se ljudi zale na stenice ili smrdibube,ja sam ove godine promasio prskanje insekticidom u maju i junu zato sto sam probao da gledam da li ima nekih stetocina pa onda da prskam,naravno nisam nista video i nisam prskao ali sam zato imao problem kada sam krcao,jezgro ima na sebi braon tackicu a na nekima i vise tackica,srecom nije bilo mnogo zahvacenih,sa surlasem nemam problem.Interesuje me kada i cime prskati protiv stenica ako neko zna. Pozdrav

Ja sam imao problem sa monilijom laksom na par starih lešnika koje imam u dvorištu kuće. U zasadu još nemam roda. Jako lepo su rodili ali na kraju ni jedan plod nije valjao. Ono što sam čitao zbog ovog problema, je da upravo stenice i leskotoč mogu biti ti koji svojim bušenjem omogućavaju prodor monilije lakse u plod. Monilija laksa ne može da prodre u neoštećeno tkivo. Tako sam pročitao na jednom agro sajtu iz našeg komšiluka . Nisam ni ja prskao kao ni ti a očigledno je trebalo ići nekim insekticidom.
Hm, barem sam ja tako povezao stvari, možda neko iskusniji ili obrazovaniji može nešto da preporuči ili ispravi moje razmišljanje :cao:
 
Ja sam imao problem sa monilijom laksom na par starih lešnika koje imam u dvorištu kuće. U zasadu još nemam roda. Jako lepo su rodili ali na kraju ni jedan plod nije valjao. Ono što sam čitao zbog ovog problema, je da upravo stenice i leskotoč mogu biti ti koji svojim bušenjem omogućavaju prodor monilije lakse u plod. Monilija laksa ne može da prodre u neoštećeno tkivo. Tako sam pročitao na jednom agro sajtu iz našeg komšiluka . Nisam ni ja prskao kao ni ti a očigledno je trebalo ići nekim insekticidom.
Hm, barem sam ja tako povezao stvari, možda neko iskusniji ili obrazovaniji može nešto da preporuči ili ispravi moje razmišljanje :cao:

Hvala na odgovoru,nadam se da cemo saznati nesto vise od iskusnijih kolega.
 
Ja sam imao problem sa monilijom laksom na par starih lešnika koje imam u dvorištu kuće. U zasadu još nemam roda. Jako lepo su rodili ali na kraju ni jedan plod nije valjao. Ono što sam čitao zbog ovog problema, je da upravo stenice i leskotoč mogu biti ti koji svojim bušenjem omogućavaju prodor monilije lakse u plod. Monilija laksa ne može da prodre u neoštećeno tkivo. Tako sam pročitao na jednom agro sajtu iz našeg komšiluka . Nisam ni ja prskao kao ni ti a očigledno je trebalo ići nekim insekticidom.
Hm, barem sam ja tako povezao stvari, možda neko iskusniji ili obrazovaniji može nešto da preporuči ili ispravi moje razmišljanje :cao:
Ne verujem da je monilija u pitanju.Monilija inace ulazi iskljucivo kroz tucak cveta a ne posle ujeda i ubusivanja insekata.Mislim da se posle njih pre razvija bortritis (plesan) ,koji je inace jako prisutan zadnjih godina i njemu se mora posvetiti velika paznja.Naravno kraj aprila i maj (pa i jun) mesec su periodi kada se mora praktikovati prskanje protiv insekata.
 
Od kada da krenem sa tretiranjem , sadnice su tek posadjene i kada poceti orezivanje? Bilo bi dobro kad bi postojao neki kalendar prskanjanja koji ce biti sveto pismo svim pocetnicima a i ostalima po potrebi
 
Nazad
Vrh