Leska - opšta tema

Pozdrav društvo, imam dva pitanja.
Šta mislite o kombinaciji Tonda Đentile dele Lange i Tonda Đentile Romana sa po 40%, cosford 10%, halski džin 5% i enis 5%.
Kakva su vaša iskustva sa rasadnikom Čolić Konjuh i rasadnikom polis-mzs Konjuh?
 
Pozdrav svima,citajuci ovaj forum nisam bas primetio da se ljudi zale na stenice ili smrdibube,ja sam ove godine promasio prskanje insekticidom u maju i junu zato sto sam probao da gledam da li ima nekih stetocina pa onda da prskam,naravno nisam nista video i nisam prskao ali sam zato imao problem kada sam krcao,jezgro ima na sebi braon tackicu a na nekima i vise tackica,srecom nije bilo mnogo zahvacenih,sa surlasem nemam problem.Interesuje me kada i cime prskati protiv stenica ako neko zna. Pozdrav

Pozdrav drugari,citirao sam ovaj post jer sam imao isti problem.Ja sam prskao ceo program i opet sam primetio ove braon pege na jezgru al ajde da kažemo možda je kiša jedno prskanje zeznula,je limao još neko sličan problem?
šta nam je činiti i kako da ga rešavamo???
Šta je to u stvari i usled čega se pojavljuje ?
 
Nebo a da li mozes da nam napises tvoj program zastite otprilike po mesecima i koji preparati!?Hvala unapred!
 
Ne verujem da je monilija u pitanju.Monilija inace ulazi iskljucivo kroz tucak cveta a ne posle ujeda i ubusivanja insekata.Mislim da se posle njih pre razvija bortritis (plesan) ,koji je inace jako prisutan zadnjih godina i njemu se mora posvetiti velika paznja.Naravno kraj aprila i maj (pa i jun) mesec su periodi kada se mora praktikovati prskanje protiv insekata.

Hvala tikitak na ispravci.
Nije monilija, mada sam je sporadično primetio ali ništa značajno.

Vratio sam film u nazad i ovo je u stvari ono što se meni desilo.
Plodovi su bili formirani, jezgro takođe ali kad je došla berba tj kad su počeli da otpadaju, jezgro je bilo smežureno sa oštećenjem unutra. Ukus je bio gorak. Jednostavno jezgro nije bilo jestivo. Tražio sam po netu i jedino što sam pročitao a da je odgovaralo simptomima koji su se meni desili je da je u pitanju oštećenje koje nastaje kad stenica ubode plod kad je u njemu već formirano jezgro. Unutrašnjost ploda je uništena, zaražena, a spolja se ništa ne primećuje. Ova bolest je kod italijana poznata kao cimiciato. Italijanski cimice je stenica.

Stenice na svojoj rili prenose gljivice Nematospora coryli koje uzrokuje plesan i propadanje. Gljivice se razvijaju na temepraturi od 10-37C.

Suzbijanje bolesti se vrši suzbijanjem stenica koji su prenosioci i koji unose gljivicu.
 
Sta mislite da li kolicina resa direktno utice na kolicinu buduceg ploda? Prosle godine u ovo vreme je bilo vise resova nego sada, i ove godine je bio dobar rod (od 6 do 10 kg po stablu). Lesnik je zbunasti, sve su tonde i sada vec ulazi u 10. godinu.
 
attachment.php

attachment.php


korjen od dvogodisnjeg ljesnjaka kojeg sam morao presaditi, iznenadio sam se koliko je korijen otisao u sirinu i dubinu, u precniku je bio oko metar a u dubini sam ga presjekao na nekih 30cm jer nisam mogao vise da kopam, ljesnjak sam presadio i nadam se da ce da se primi
sad kad ga prihranjujem vjestackim djubrom imam predstavu otprilike koliko siroko da bacam
 
Uradio sam analizu zemljista i statistika je sledeca, na dubini od 30cm i 60cm. Potrebno je azota 96 kg/ha, zatim fosfora 288 kg/ha i kalijuma 192 kg/ha, a formulacija odnosno vrsta i kolicina djubriva je NPK 8 : 24 :16 - 1200kg/ha. Zna li neko gde ima da se kupi to djubrivo, jer gde god sam pitao svi znaju za njega, trenutno ga nemaju i daju neka druga djubriva od kojih bih dobio mix za ono sto mi treba. Moze Ruma, Sr.Mitrovica, Beograd, Novi Sad. hvala
 
Uradio sam analizu zemljista i statistika je sledeca, na dubini od 30cm i 60cm. Potrebno je azota 96 kg/ha, zatim fosfora 288 kg/ha i kalijuma 192 kg/ha, a formulacija odnosno vrsta i kolicina djubriva je NPK 8 : 24 :16 - 1200kg/ha. Zna li neko gde ima da se kupi to djubrivo, jer gde god sam pitao svi znaju za njega, trenutno ga nemaju i daju neka druga djubriva od kojih bih dobio mix za ono sto mi treba. Moze Ruma, Sr.Mitrovica, Beograd, Novi Sad. hvala
Ne moras ti bukvalno da se pridrzavas do detalja preporucene formulacije a pogotovo bi bilo suludo da sada to bacis po celoj povrsini. U stvari suludo bi bilo da ih uopste poslusas.Cak i stajnjak svoja svojstva i razgradnju ima 3-4 godine ali iza njega ostane organska materija u zemlji koja popravlja njene karakteristike a iza vestaka......
Dok tvoje sadnice porastu i budu u stanju da usvoje to sto ti oni sada preporucuju ......procice ce godine a od bacanja bacices samo pare. Ne sejes psenicu pa da sledece godine imas pokrivenu celu povrsinu.
 
Pitanje za one koji imaju velike povrsine pod lesnikom-da li prihranjujete samo sa vestakom ili se ponekad u jesen baci i stajnjak?Mislim malo mi je teze za zamisliti da onaj ko ima veliku povrsinu pod leskom baca stajnjak!Pa posle zafreziraj itd...Da li sam u pravu?A i ne znam koje je iskoriscenje NPK tj. fosfora i kalijuma ako se ne zafrezira tj. ne unese malo dublje u zemlju,jer eno bacih ga na ona dva sto su mi ispred kuce,nikako da se istopi!
 
Ma opusteno...Nudi mi se Yarina slicna ovoj koji su mi preporucili 8 24 24, verovtno cu uzeti ali sam mislio ovih dana da je bacim.
 
Ne moras ti bukvalno da se pridrzavas do detalja preporucene formulacije a pogotovo bi bilo suludo da sada to bacis po celoj povrsini. U stvari suludo bi bilo da ih uopste poslusas.Cak i stajnjak svoja svojstva i razgradnju ima 3-4 godine ali iza njega ostane organska materija u zemlji koja popravlja njene karakteristike a iza vestaka......
Dok tvoje sadnice porastu i budu u stanju da usvoje to sto ti oni sada preporucuju ......procice ce godine a od bacanja bacices samo pare. Ne sejes psenicu pa da sledece godine imas pokrivenu celu povrsinu.

da se samo malo osvrnem na preporuke instituta u najmanju ruku nekad su cudne, meni je receno da sipam 5kg kreca u rupe 1x1 metar a sad logikom da sam htio cijelu njivu da otkiselim koja ima 8000 kvadratnih metara x 5 kg dobijem 40000kg ili 40t kreca samo citati forume u njima sve pise
 
Pa nisam jos gledao po radnjama, jednom drugaru ostala tona pa mi daje po 650e, ispada da je kod njega 25kg 16,25e
 
Molim Sve za odgovor koji su prodavali lešnik u ljusci koja je tržišna cena za kilogram a koliko za jezgru. Pozdrav.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
da se samo malo osvrnem na preporuke instituta u najmanju ruku nekad su cudne, meni je receno da sipam 5kg kreca u rupe 1x1 metar a sad logikom da sam htio cijelu njivu da otkiselim koja ima 8000 kvadratnih metara x 5 kg dobijem 40000kg ili 40t kreca samo citati forume u njima sve pise
Добро су ти рекли. Узми мљевени доломит или кречњак то ти је повољније. Ја сам на 17 ари извукао 17 метара ситног пијеска од нула до четири мм.
 
Nazad
Vrh