Leska - opšta tema

Kolega ako nije problem baci pogled na link pa pri kraju su slike sadnica. Pitam da mogu da procenim moje na konto tvoje slike. A i rekao mi je prodavac jednogodisnje su 1e. Dvogodisnje su 2e. Da li posejati grasak sada ili na prolece?

- - - - - - - - - -

http://lesnik.in.rs/index.php?c=galerija&najava1=najava1
 
Hvala neba933! U navedenom priručniku piše: ...dobijeni su podaci da je rod ploda lešnika na stablu po jednom hektaru bio 3,6 tona, u odnosu na grmoliki uzgojni oblik, pri rodu od 2,2 tone/ha.

Nema logike da 1 stablo daje veći prinos od grma. Ima li neko objašnjenje?
 
Hvala neba933! U navedenom priručniku piše: ...dobijeni su podaci da je rod ploda lešnika na stablu po jednom hektaru bio 3,6 tona, u odnosu na grmoliki uzgojni oblik, pri rodu od 2,2 tone/ha.

Nema logike da 1 stablo daje veći prinos od grma. Ima li neko objašnjenje?
To sto u prirucniku pise isto je kao i sto pise na tarabi....
 
Koliko su stenice(one crvenkaste bube,trebalo bi da su stenice)opasne sad u ovom periodu i uopste?Primetio sam da ih ima dosta na pojedinim sadnicama!
 
Ako su crvene sa dve crne tufne na ledjima to su vatrene stenice. Neke stenice se hrane biljnim sokovima. Nisam siguran dal i vatrena stenica to radi. Proveri

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Nisam uslikao ali trebalo bi da su ove
vatrena-stenica.jpg
 

Ako su crvene sa dve crne tufne na ledjima to su vatrene stenice. Neke stenice se hrane biljnim sokovima. Nisam siguran dal i vatrena stenica to radi. Proveri

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока

Koliko su stenice(one crvenkaste bube,trebalo bi da su stenice)opasne sad u ovom periodu i uopste?Primetio sam da ih ima dosta na pojedinim sadnicama!

To sto u prirucniku pise isto je kao i sto pise na tarabi....

To sto u prirucniku pise isto je kao i sto pise na tarabi....


Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
Poštovani prijatelji lešnikari prvi put se javljam na forum, prvenstveno zelim sve da vas pozdravim i pozelim sto bolji rod. Prosle godine u decembru formirao sam zasad zbunastog lešnika u blizini Kikinde. Sadnice lešnika kupio sam u rasadniku MAVM u Kaću i izuzetno sam zadovoljan jer svaka sadnica koja je posađena primila se. Lešnici su posađeni u trougao na rastojanju 4,5 x 4,5 m. U mom okruženju postoji par zasada ali kalemljenog lešnika i ti stari lesnikari preporučuju mi da od žbuna pravim stablašicu, kakva su vaša iskustva po tom pitanju?
 
samo mogu da ti kazem da naostris sekirce,spremis slaninicu i vince za svaku zimu,jer tu ima da se cisti i cisti,ne zove se za dzabe zbunasti,bolje ga ostavi u zbunastoj formi a ako resis stubastu formu kupi kalemljn i posadi,manje komplikujes
 
Poštovani prijatelji lešnikari prvi put se javljam na forum, prvenstveno zelim sve da vas pozdravim i pozelim sto bolji rod. Prosle godine u decembru formirao sam zasad zbunastog lešnika u blizini Kikinde. Sadnice lešnika kupio sam u rasadniku MAVM u Kaću i izuzetno sam zadovoljan jer svaka sadnica koja je posađena primila se. Lešnici su posađeni u trougao na rastojanju 4,5 x 4,5 m. U mom okruženju postoji par zasada ali kalemljenog lešnika i ti stari lesnikari preporučuju mi da od žbuna pravim stablašicu, kakva su vaša iskustva po tom pitanju?

Stablasica ili zbun, najbolje da sam odlucis, vec nekoliko puta se pokrece to pitanje na forumu i svaki put je isto, svako bi opet sadio bas kao i prvi put, tj ono sto vec ima. Jos nisam video misljenje nekog ko ima oba tipa zasada. Oba imaju prednosti i mane. Ja imam zbun, pa mogu reci da ima istine sa secom tih izdanaka ali nije to toliko strasno, ali im je to ujedno i velika prednost jer ces uvek moci da oporavis zbun ako mu se nesto desi, kod mene ih je gazio bager, kamion, prelazila kosacica, trimer, ostetila divljac, gorelo nekoliko komada...i svi su tu jer ponovo raste iz korena, kod stablasica (kalemljenih) nemas pravo na takve greske.
Neces se pokajati sta god uradio, za koju godinu i ti ces da pricas kako je bas tvoj izbor bio ispravan :)
 
Koliko oprasivaca da ubacim u 1 i zadnji red, a koliko u redove izmedju i ako nije problem da napisete red i komada. Imam 13 redova, 22 u redu.

to je prva parcela, druga je udaljena 150m i da li isto tako i u njoj odradim?
 
:( Nema odgovora na moje pitanje.. Da li zaista niko ne zna kako se računa prinos leske po žbunu u odnosu na jedno stablo? Takvu informaciju nisam nigde našao, a uopšte su vrlo neprecizne informacije i na forumu i po skriptama, sajtovima, rasadnicima.

Osnovna stvar je da se napiše koja je sorta, koji je tip i raspon sadnje. Jedni pišu 6x4m, drugi 4x2,5m... prinos 3kg ili 8kg+... nema veze s vezom. Podaci su apsolutno neupotrebljivi, evo ja pokušavam već duže vremena da povežem šta i kako, ali to je nemoguće na osnovu nepotpunih informacija. Verovatno oni koji su duže u ovom poslu kapiraju i poluinformacije.

Zamolio bih vas sve na forumu da postavljate kompletne inormacije, da bi one imale nekog smisla. Hvala!

I ne zamerite, izgubih dane čitajući, a sve što sam saznao je gomila ispreturanih podataka koje nije moguće koristiti.
 
Isti problem sam i ja imao i skontao da nema nista na izvolte. Ja sam dve godine skupljao informacije, slike, zvao ljude koji imaju i zbun i stablo, neki imaju 20kom a neki 20 000 komada.... i sta sam skontao. Prinos je priblizno isti kod oba. Ja mislim da bih trebao da imam 7kg celog lesnika po zbunu,od trenutka sadnje + 7 god. Dal saditi zbun ili stablo, sam odluci. Razlika je cena sadnice, zbun 2.5e, stablo 7e(poljoprivredni fakultet i par rasadnika). Za stablo treba kocic. Zbun treba seci izdanke... razmak kazu idealno 6x6, ako ti je mali plac ti onda idi na 5.5 x 4.8 recimo, opet kazem sam odluci malo koriguj.

- - - - - - - - - -

Naravno na forumu sam pokupio dosta korisnih informacija,sve je imalo logike, e sad videcemo kako ce biti u praksi.

drustvo jel moze odgovor od nekog iskusnog u vezi oprasivaca, post je par redova iznad
 
Mene interesuje da li neko moze da napise neki provereni rasadnik kalemljenog lesnika, cena je uglavnom ista svuda, ali je kvalitet diskutabilan.
 
Hvala Željko! Razmak od 6x6m je za one što imaju ogromne plantaže pa koriste tešku mašineriju, tako da za površine do 1ha bi trebalo da se ide na manji razmak, oko 4x3m. Treba da ostane dovoljno širine između redova da može da prođe manji traktor s prikolicom za 7 ili 10 godina, odnosno računati da će žbun rasti po 1-1,5m sa svake strane od centra. Opet, ko planira manji zasad za lične potrebe, može i na manji razmak ako će ručno da bere i prska, pa mu ne treba da prolazi tuda traktor. To je neki moj zaključak, ne iz iskustva već iz probiranja gomile informacija. Zato mislim kad se napiše 4x4m, treba da se kaže zašto baš toliko. Generalno je bolje da se ide na veći razmak ako ima uslova za to.

A u vezi tvog pitanja o oprašivačima, preporučuje se da oprašivač zahvata 2 reda voćki u krug, npr. 2 reda glavna sorta, pa u jednom redu oprašivači, i tako do kraja. Evo primera u obliku bita - 0 je glavna sorta, 1 je oprašivač.

0000000000
0000000000
0010000100
0000000000
0000000000
0010000100
0000000000
0000000000

Prema ovoj shemi, svaka glavna sorta je najdalje 2 mesta od oprašivača, pa ima dobru priliku da bude oprašena. Naravno, ovo uzmite sa rezervom, nisam stručnjak za voćke, samo sam sažvakao gomilu informacija i dezinformacija.
 
Nazad
Vrh