Leska - opšta tema

Hvala Željko! Razmak od 6x6m je za one što imaju ogromne plantaže pa koriste tešku mašineriju, tako da za površine do 1ha bi trebalo da se ide na manji razmak, oko 4x3m. Treba da ostane dovoljno širine između redova da može da prođe manji traktor s prikolicom za 7 ili 10 godina, odnosno računati da će žbun rasti po 1-1,5m sa svake strane od centra. Opet, ko planira manji zasad za lične potrebe, može i na manji razmak ako će ručno da bere i prska, pa mu ne treba da prolazi tuda traktor. To je neki moj zaključak, ne iz iskustva već iz probiranja gomile informacija. Zato mislim kad se napiše 4x4m, treba da se kaže zašto baš toliko. Generalno je bolje da se ide na veći razmak ako ima uslova za to.
Evo ti jos jedna informacija, tacnije slika.Rastojanje 5 metara i to u momentu dok plod jos nije poceo da povija grane.
P1020794_zpsa0i7qk3i.jpg
 
Kolega svaka cast-za dremku leti dusu dalo :).Ove mladje grane verovatno pustas da bi zamenile neku od ovih starijih tj.debljih jel tako?Ako je tako,jel planiras u narednim godinama jednu po jednu seci i zamenjivati ih ovim mladjim ili moze i vise da se isece jer vidim da imas po nekoliko mladjih u zbunu?
 
Poslednja izmena:
tiktak, lepo si objasnio u jednoj slici. :) Znači treba ići na još veći razmak, ovde ne može da se prolazi. Rekao bih da je pravi razmak 6x6m za ovu sortu, koja god da je.
 
Kolega svaka cast-za dremku leti dusu dalo :).Ove mladje grane verovatno pustas da bi zamenile neku od ovih starijih tj.debljih jel tako?Ako je tako,jel planiras u narednim godinama jednu po jednu seci i zamenjivati ih ovim mladjim ili moze i vise da se isece jer vidim da imas po nekoliko mladjih u zbunu?
Hvala kolega :) Da , te mlade su ostavljene za zamenu i svake godine ide po jedna stara.

- - - - - - - - - -

tiktak, lepo si objasnio u jednoj slici. :) Znači treba ići na još veći razmak, ovde ne može da se prolazi. Rekao bih da je pravi razmak 6x6m za ovu sortu, koja god da je.
Da Alex, 6x6m treba koja god sorta da je sadjena.
 
Kolega Tikitak od koje godine,posto si formirao zbun od recimo pet glavnih grana,si poceo da ostavljas mladje i koliko njih za zamenu ovih starijih i u kojoj godini si odsekao prvu staru granu?Nadam se da sam bio jasan : )!
 
Tik tak ajd molim te mi kazi za oprasivace koliko da ih stavim u red? Imam 13 redova na jednoj njivi i 7 na drugoj, druga njiva je udaljena 100m odprilike. Cuo sam da treba oko 15% opraaivaca da bude al ne znam kako ih pravilno rasporediti. U sredu sadim
 
Kolega Tikitak od koje godine,posto si formirao zbun od recimo pet glavnih grana,si poceo da ostavljas mladje i koliko njih za zamenu ovih starijih i u kojoj godini si odsekao prvu staru granu?Nadam se da sam bio jasan : )!
Naravno kolega ,uvek si jasan :) od koje godine sam poceo da ostavljam bolje da ti ne pricam, ali kada bih sada radio ispocetka to bi bilo vec od neke 8,9-te godine i svake godine bih izbacivao po jednu osnovnu bez obzira koliko ona dobro izgledala i koliko god dobro radjala.Naravno,ostavis mlad izbojak i cekas da napuni jedno2-3 godine pa tek onda izbacujes staru.I tako ukrug.

- - - - - - - - - -

Tik tak ajd molim te mi kazi za oprasivace koliko da ih stavim u red? Imam 13 redova na jednoj njivi i 7 na drugoj, druga njiva je udaljena 100m odprilike. Cuo sam da treba oko 15% opraaivaca da bude al ne znam kako ih pravilno rasporediti. U sredu sadim

Pa ne znam koliko si oprasivaca uzeo i naravno u zavisnosti ko sta smatra pod oprasivacima. Ali ako si recimo uzeo nekoliko glavnih sorti koje bih sadio po redu (znaci jednu sortu pa drugu sortu pa trecu itd a oprasivace bih razbacao ,u tvom slucaju recimo na svaku desetu sadnicu (ukoliko ne gresim sadis na nekih 5m u redu) , ali tako da su otprilike cik-cak u redu od reda.Mislim da bi to bilo to.
 
Kolega Tikitak hvala na iscrpnom odgovoru :)!Da li bismo mogli da cujemo tvoje misljenje u vezi orezivanja bocnih grana i grancica koje idu iz tih nekoliko glavnih grana sa kojima formiramo vazu?Pretpostavljam da se sa svake od tih glavnih grana odrezuju bocne koje iz njih rastu ali do koliko cm u visinu da ocistimo recimo!? Imam dva komada ispred kuce koja bih vec trebao da orezujem pa da se konsultujem : )!I naravno da li posle orezivanja o'ma da udaram sa Cu?
 
Poslednja izmena:
Evo Cobe da se ne ponavljlam :)
Pa ove najverovatnije neces ,posto ti izboji jos nisu "grunuli" ali sledece verovatno hoces.Da te utesim :) Tako ,pusti ptice neka djuskaju :)))

- - - - - - - - - -


Posto Cobe ne prati kada sam kacio slike , evo nekih primera od ranije (doduse ne sa ovog foruma).
Sadnice stare tri godine ( da znas Cobe i nije mi bilo zao da ih ogulim :))) ).
slika7_zpsj1hf7dd7.jpg

slika8_zpsmw26lvuc.jpg


drugi primer

slika4_zpsdzolefa1.jpg

slika5_zpsddpe0qoi.jpg


treci primer

slika9_zpsasofmkww.jpg

slika12_zpsoa9g2bj5.jpg
 
Ma gledao sam sto puta nego plasim se da nesto ne zeznem ali koliko vidim nema tu sta da se zezne.Izvini sad sto si se morao malo ponavljati :).Hvala jos jednom.
 
pitanje oko monilije
sadnice mi ulaze u trecu godinu prosle godine je bilo malo roda , ocekujem ove godine da ce biti cvijeta pa imam namjeru da ih spricam signumom
jel ko imao kakvog iskustva sa ovom bolescu u mladim ljeskarima
koliko puta se sprica, po ovom sto sam procitao najmanje dva a moze i tri
koje sredstvo osim signuma moze jos da s eprimjenjuje
znam da je ovo poprilican problem pa se iz tog razloga i interesujem
 
Pozdrav svima posle duzeg vremena,

ove godine nisam posvetio dovoljno paznje zasadu, prskao sam samo nekoliko puta protiv plamenjace, nekoliko puta okopao oko sadnica i vreme je uzelo svoj danak. Suma sumarum, od 214 sadnica morao sam da zamenim preko 50. Odnosno, poslednje u redovima sam premestio da bi mogao traktor da se okrece bez ugrozavanja zasada, a ostale je pojela plamenjaca, neke je pregazila tanjiraca, neke se nisu ni primile (hvala rasadnicaru) a neke su pokradene ili su se zivotinje cesale o njih pa ogulile koru i tako su propale.

LM, kada sam sadio, imao sam nekoliko sadnica koje su bile kao stapici ali bez korenovih dlacica. Pozovem prodavca sadnica, on kaze da posadim bez obzira, sigurno ce da se prime. To se, naravno, nije desilo, ali to tek sada shvatam kada sam ih vadio iz zemlje i postavljao druge sadnice umesto njih.

Pronasao sam sadnice opet u okolini Krusevca, ali ovaj put dvogodisnje sa dobro razvijenim korencicima, te sam zamenio 45 Tondi i uveo jos 5 crvenog Lamberta kao dodatnu vrstu u zasadu. Ovim sada imam glavnu sortu Tonda Romana, a oprasivaci Halski, Cosford, Ludolf, crveni Lambert. Dosta je.

Ceo zasad je pooran pre 10-ak dana, ostavljeno do proleca. Ovaj put sam pronasao ozbiljnijeg saradnika za traktorske radove, te se nadam da cemo lakse saradjivati za sledecu godinu, a ja sam cvrsto resio da se pridrzavam kalendara prskanja i da se trudim da ispostujem sve. Ipak, ne mogu da ne budem nezadovoljan sa postignutim, napravio sam prvi korak, onaj najtezi, sada idemo dalje polako..... I najvaznije je za oko sadnice - motiku u sake i polako....

Da rezimiram jos i sadnice: sadnice koje sam kuptio od nepoznatog coveka sa nepoznatim poreklom i niskom cenom su se pokazale kao odlicne. Primile su se skoro sve, dok rasadnicarske mnoge nisu...... znaci da rasadnik ne garantuje kvalitet. Ove godine sam kupio od zene koja ima svoj leskar i prodaje svoj sadni materijal i zadovoljan sam. To je situacija slicna proslogodisnjim lesnicima sa oglasa i niskom cenom.... Ovaj put sam kupovao dvogodisnje sadnice za 1,2E po komadu.

Pozz


Pozz
 
pitanje oko monilije
sadnice mi ulaze u trecu godinu prosle godine je bilo malo roda , ocekujem ove godine da ce biti cvijeta pa imam namjeru da ih spricam signumom
jel ko imao kakvog iskustva sa ovom bolescu u mladim ljeskarima
koliko puta se sprica, po ovom sto sam procitao najmanje dva a moze i tri
koje sredstvo osim signuma moze jos da s eprimjenjuje
znam da je ovo poprilican problem pa se iz tog razloga i interesujem
Nema potrebe da jos prskas protiv monilije ,pa cak i sledece godine....
Ako bas zelis od preparata imas jos i galofungin T, duofen (tiofanat-metil aktivna materija) ,kubik, kubik plus .....koliko hoces preparata
 
Nema potrebe da jos prskas protiv monilije ,pa cak i sledece godine....
Ako bas zelis od preparata imas jos i galofungin T, duofen (tiofanat-metil aktivna materija) ,kubik, kubik plus .....koliko hoces preparata

hvala na odgovoru
opet malo bistrije po pitanju monilije
a imao sam ozbiljnu namjeru da prscem ali sada mislim da necu
 
hvala na odgovoru
opet malo bistrije po pitanju monilije
a imao sam ozbiljnu namjeru da prscem ali sada mislim da necu
Mislim da monolija kod lesnika ne pravi toliko velike probleme kao kod drugih vocki.
Italijani recimo nikada ne prskaju protiv nje. Ja opet pa prskam.Racunam da nam se klime malo razlikuju a ipak kada se pogleda italijanski Pijemont koji je svetski centar po pitanju kvaliteta lesnika, je vrlo slican nasoj sumadiji.Fungicide koje mi koristimo u fazi cvetanja oni koriste na prolecu.Tako da ti sada odluci :)
 
Ја се стварно не разумијем у узгој лијеске. Знам да појединачно жбуње лијеске људи никад не пршћу, а она увијек роде. Једино ако буде суша плодови остану ситни.
 
Ја се стварно не разумијем у узгој лијеске. Знам да појединачно жбуње лијеске људи никад не пршћу, а она увијек роде. Једино ако буде суша плодови остану ситни.
Ma prska se leska samo tako. Ti koji se ne prskaju uvek budu prazni.
 
Nazad
Vrh