Leska - opšta tema

Bolje je iskoriscenje terena samo ako suzis redove kada sadis u trougao ali onda dobijas krivudave redove za obradu...
 
Svejedno je koliko je rastojanje između redova ili između stabala. Ako se svaki drugi red uvuče za pola rastojanja između stabala i sadi se uvijek na isto rastojanje dobijamo redove u svim pravcima u istoj ravnini i nema krivudanja. Razlika je samo, ako pogledamo ukoso preko parcele, vidimo da je razmak između redova koje tako vidimo, manji od onog osnovnog po dužini parcele ali nije krivudav.
 
Moze li neko da mi kaze ide li sada u ovom periodu neko NPK djubrivo,ja bih isao sa Yarom 7-12-25 npr.?Ili da ga bacim u martu recimo(jer se odmah rastvara kako pise)?
 
Imam pitanje oko subvencija. Da li konrektno ja, predajem racune do 31 avgusta 2017 godine? ili je ovo nesto staro vidim da je 2013 godina u pitanju, ne znam da li se nesto menjalo. Pitam cisto da znam da ne okasnim.

http://subvencije.rs/wp-content/uploads/2014/03/Вишегодишњи-засади.pdf

- - - - - - - - - -

Sutra ujutro razmeravam. Pitao sam jos 5 ljudi sa zasadima i niko nije vodio racuna oko orijentisanja sever jug. Zanima me da li je to stvarno toliko bitno i da li cu zazaliti zbog toga. I da li je dobro da idem na od reda do reda 5.80 a od zbuna do zbuna 4.80. Dajte amin pa da radim
 
Poslednja izmena:
Po meni nemoj da se brineš za sjever jug. Vidim da sadiš skoro 5x5 a u tom slučaju je svejedno gdje je sjever. Oko razmaka sadnje uvijek se vodi diskusija. Ja imam stablašice posađene na 5x4 i dobro je. U tebe je žbun i ja bi poslušao ljude koji imaju taj uzgojni oblik. Dodaj na to i kvalitet zemlje. Ako je plodna zemlja bez zadržavanja vode bolji je veći razmak. U težoj zemlji sa istim razmakom ostaće neiskorištenog prostora.
 
Jako je ne plodna zemlja. Humusa na 30cm 1.8%. Naravno pokusacu da je obogatim vremenom...suma sumarum dal ce mi biti dobar razmak na 4.80 ako idem od vocke do vocke. Od reda do reda cu 5.80
 
Postovanje
pri sadnji lesnika koliko minimalno metara moram da odstupim od ograde(medje)?da ne bi se posle svadjao sa komsijama
Hvala
 
Stavi Jack minimum 3 m prvo zbog sebe a posle zbog komšija. Ako imaš prostora možeš i 4-5 metara da odmakneš. U nekoj godini biće to poprilično velika stabla/žbunovi, šta već sadiš
:cao:
 
Meni je lesnik u 6. Godini. Sledeci koji budem sadio, za sad je to zelja posto nemam uslova, sadicu na 5x4 ili ako mi uslovi dozvoljavaju vise od 5 u medjurednom razmaku, ali definitivno 4 u redu.

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Zbun je u pitanju. mislim da na tom razmaku nece biti problema. I da se malo krosnje ukrste, nece biti strasno

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Danas izmerio,premerio i skontao da mi je najbolje na 5,5 od reda do reda, a od vocke do vocke 4.8. Uvuko od ivica placa 5m . Zabo tacke i gotova prva parcela. Sutra druge dve. Fino izgleda

- - - - - - - - - -

Hvala svima koji nesebicno pomazu u davanju strucnih saveta!
 
Nisam uspeo da nađem kako se računa prinos leske u žbunu, niti koliko stabljika se preporučuje za žbun, pa bih zamolio za objašnjenje.

Mislim da nije prosto množenje kg x broj stabala u žbunu, jer stabljike verovatno smetaju jedne drugima u nekoj meri, a treba uzeti u obzir i orezivanje grana.
 
Kada kupujete sadnice leske zbuna. Da li dobijete 1 grancicu koju zasadite pa posle formirate zbun ili u jednu rupu zabodete 4 grancice pa onda tako formirate zbun?

Da li je neko sejao izmedju redova stocni grasak pa ga zaorao? Palo mi je to napamet da sejem i zaoravam prve 2,3god u medjurednom prostoru
 
Kada kupujete sadnice leske zbuna. Da li dobijete 1 grancicu koju zasadite pa posle formirate zbun ili u jednu rupu zabodete 4 grancice pa onda tako formirate zbun?

Ako sadnica izgleda kao grancica, trazi drugi rasadnik, sadnica treba da ima razvijen korenov sistem a ne kao sto pojedini rasadnicari kod nas prodaju sa par zilica kao koren. Kad budes video prave sadnice onda ces shvatiti da se sade jedna po jedna.

Potrazicu slike sadnica kupljenih prosle godine od ferera, pa cu postaviti.

P.S.

evo nasao proslogodisnje sadnice:

DSC00082.jpg


DSC00083.jpg


DSC00087.jpg


od 710 primile su se 709 sadnica
 
Poslednja izmena:
Jel su to jednogodisnje ili dvogodisnje sadnice? Koliko ces grana formirati iz te sadnice?


Sta kazete na stocni grasak izmedju redova pa zaorati najesen?
 
Jel su to jednogodisnje ili dvogodisnje sadnice? Koliko ces grana formirati iz te sadnice?

Dvogodisnje, jednogodisnje sadnice ne postoje, jednogodisnje su lastari koji se sade u skolicu i tek za godinu dana dobijes sadnicu. "Jednogodisnje sadnice" je izmisljotina nasih rasadnicara kako bi apili sto vise novaca za sto krace vreme...


Ne moze da skodi stocni grasak kao zelenisno djubrivo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh