Leska - opšta tema

6x6 nije previse ali posto imas 1 hektar ja bih isao na 6x5......odmakni redove od ograde bar 4m(idealno bi bilo 5m) a ja ne bih kopao nikakve rupe, bolje izori "muski" i sadnice sadi sa moticicom ili lopatom (jer zasto bi kopao rupe ako duboko izores) ....stajnjak mozes baciti sledece godine( a i ne moras ,posto su mlade i tesko mogu bilo sta od toga da usvoje, osim sledece godine na jesen-mislim na bacanje) oko sadnica i zafrezovati(jeftinije i efektivnije) .....ali daj puno vode ,to ce im sledece godine biti najpotrebnije
 
ove godine sadim 1 hektar a dogodine sledeci nepun hektar. sadicu ja 6x6 samo bih voleo da mi neko pojasni sta dobijam i zasto je bolje od 6x5 ili 5.5x4.5. odmaknucu od ograde 5 ne volim tesnocu. oranje je dvobracnim plugom, nekih 30ak cm najvise. tako ipak bih kombinirkom sire malo rupe iskopao ne bi li bili lakse sadnicama da se ozile.


sad sam racunao na hektar bi mi stalo 280komada, i gledam kapljace, koji imaju protok konstantan od 8L na sat, dodjem do racunice od 2300L na sat. sto bi trebalo da moj bunar ima, rezervoar mu je oko 3000L
 
Lesniku je potrebno mnogo sunca. Zbog toga se ide sa 6m. Ali mi nije jasno zasto uvredu ima potrebe za 6 metara, pogotovo ako je njiva okrenuta istok-zapad. Neverujem da ce se lesnik uplesti ni na manje razmaku od 6 m u redu. A i da se malo spoje grane susednih zbunova, pa sta. Ja sam za pripremu zemljista uradio prvo duboko oranje, zatim sam rasturivacem stajnjaka presao preko mesta gde ce se nalaziti red. A posle togauradio plitko oranje da bih zatrpao stajnjak.

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
njiva je okrenuta istok zapad. ajde ako hocete da utanacim sve oko vocnjaka, za sada sam nesiguran. ima li neko ko je master oko lesnika da mi potvrdi na koliko da idem
 
Ok. znaci od reda do reda 6 a od sadnice do sadnice 5 metara. kojim redosledom da zatrpavam rupu, sta ide u kojoj debljini odprilike?
 
Ja ne bih nista.Ako dobro uzores i isitnis zemlju ,mozes bukvalno i rukama saditi.
Mozes sledecu jesen oko svake sadnice razbacati stajnjaka i to zafrezirati.
E sad ako bas zelis mozes razbacati stajnjak po celoj povrsini ove godine i to zaorati.Samim biljkama to nece biti nesto previse dostupno (svaki stajnjak se u zemlji gubi posle3-4 godine) ali se na taj nacin samoj zemlji dodaje organska materija i podizu se njene vrednosti.
 
Kazite mi molim vas kada rupu iskopam dubine 60ak cm 120x90cm sta ide na dno rupe i koliko debljine i kojim redosledom ide sta sledece.

Drugo, ako idem 6x6 ili 6x5. jel svaki drugi red uvucem po 2.5 metra da bi dio cik cak redosled?

da li da obratim paznju na sorte, tacnije dal neku da izbegavam? ili mi je svejedno, u rasadniku su italijanske zubn sorte.
 
Kazite mi molim vas kada rupu iskopam dubine 60ak cm 120x90cm sta ide na dno rupe i koliko debljine i kojim redosledom ide sta sledece.

Drugo, ako idem 6x6 ili 6x5. jel svaki drugi red uvucem po 2.5 metra da bi dio cik cak redosled?

da li da obratim paznju na sorte, tacnije dal neku da izbegavam? ili mi je svejedno, u rasadniku su italijanske zubn sorte.


Alaj vam cufte ako budete sadili vise od dve vocke dnevno a za ceo vocnjak ce vam trabati cela zima bicete jaci od Svarcenegera . Hranljive materije putuju na dole kroz zemlju a ne na gore . Lepo to podjubrite oko vockice sa mpk + ureja + stajnjak dvoje vile na jednu vocku odgore .:ppozdrav: To sto ispari iz stajnjaka azota meri se jednom vrecom ureje .
 
Kazite mi molim vas kada rupu iskopam dubine 60ak cm 120x90cm sta ide na dno rupe i koliko debljine i kojim redosledom ide sta sledece.

Drugo, ako idem 6x6 ili 6x5. jel svaki drugi red uvucem po 2.5 metra da bi dio cik cak redosled?

da li da obratim paznju na sorte, tacnije dal neku da izbegavam? ili mi je svejedno, u rasadniku su italijanske zubn sorte.

Kolega Tikitak ti je sve lepo objasnio-ako si dobro uzorao i te stvari, zabodes asov(ili motikom) i napravis rupu 30ak cm i to ti je sasvim dovoljno!
Mozes staviti pola lopate-lopatu pregorelog stajnjaka i izmesati ga sa zemljom da koren ne dodje direktno u dodir sa stajnjakom.Prethodno bi bilo dobro da svaku sadnicu tj.koren umocis u smesu sveze kravlje balege,zemlje i vode!Ti dobro da nisi bager dovezao za kopanje rupa,i kakvi slojevi bre,mani se toga!P.S.a ja sam siguran da se primaju i bez ikakvog dodavanja stajnjaka ili vestaka ili vec cega.Posle dobro izgazi,zalij i to ti je to.Sto se tice redova,ako sadis na 6 x 5,sadi u pravcu tj. ne uvlaci redove(ne pravi trougao da tako kazem).Sto se tice sorti moras malo izmesati radi oprasivanja.To ti sad ne mogu pisati nego uzmi lepo i procitaj temu od pocetka!Pozdrav.
 
Ja sam bas bio ubedjen da pravim trouglove zbog sunca i zamracivanja, mozda i gresim. Al ako kazete da nema potrebe za tim, onda meni jos lakse, da ne uvlacim redove. oranje je 25cm uzorano danas sve. Ipak cu ja JCBom da kopam rupe nisam teren ni rigolovao, ni podrivao, mislim da je pametnije da odradim lepe rastresite rupe sa dosta stajnjaka ugorelog, i jel na kraju od gore da pospem nekog vestackog djubriva, bacio sam po njivi 600kg svakako. okej, sve sam skontao do sada mislim. e da, sta radim sa sadnicama koje ne stignem da posadim isti dan, jer dolaze mi iz subotice a sigurno za dan necu stici sve
 
Sve sadnice što ti preostanu stavi u jednu rupu-kanalčić i zatrpaj zemljom i zali vodom da ti korenje bude vlažno. Pretpostavljam da to nećeš da radiš u sred njive već kući. Sutra ili kad se stvore uslovi izvadi iz trapa i nastavi sađenje. I nek ti je sa srećom....
 
Ma dovoljno je da ih stavis na neko mracno mesto, podrum recimo, da ih isprskas vodom i pokrijes nekim cebadima ili slicno. Naravno samo na par dana. Za duze moras u trap.
 
Dogovoreno za sad mi je sve jasno. kad je covek spomenuo prestupnu godinu, jel su to bapske price ili ima istine oko toga da se ne preporucuje sadnja prestupne godine?
 
Ja sam bas bio ubedjen da pravim trouglove zbog sunca i zamracivanja, mozda i gresim. Al ako kazete da nema potrebe za tim, onda meni jos lakse, da ne uvlacim redove. oranje je 25cm uzorano danas sve. Ipak cu ja JCBom da kopam rupe nisam teren ni rigolovao, ni podrivao, mislim da je pametnije da odradim lepe rastresite rupe sa dosta stajnjaka ugorelog, i jel na kraju od gore da pospem nekog vestackog djubriva, bacio sam po njivi 600kg svakako. okej, sve sam skontao do sada mislim. e da, sta radim sa sadnicama koje ne stignem da posadim isti dan, jer dolaze mi iz subotice a sigurno za dan necu stici sve
Ne griješiš. Bolje je iskorištenje terena ako se sadi u trokut.
 
Nazad
Vrh