Leska - opšta tema

U sustini mala su odstupanja koja sorta koliko daje, stone sorte su teze i daju manje plodova, dok su industrijske sorte lakse ali daju zato vise plodova, sve u svemu rod se svede na isto. Odnos mase jezgro-ljuska je bitan, i koje sorte imaju bolju prodju prilikom prodaje, stone ili industrijske, zavisi kako se planira prodaja, ako se snabdevaju pijace bolje je imati stone sorte, jer ljudi misle veci je bolji, dok sitniji idu u industriju.

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Interesujeme da li je sad rano da se vade mladjari ispod lesnika jer ima u planu da ih izvadim i uzilim pa da tek sledece godine ih zasadim u njivi,,,,ako je rano,,,kada je vreme da se vade mladjari i da li je bolje ih uziliti pa ih kasnije rasaditi u njivi ili ici sa direktnom sadnjom,,,hvala,,,
 
Rano je. Pričekaj da opadne list jer je tad voćka u "mirovanju". Dok god ima lista to znači da voćka crpi sokove a ako nema dobre žile (sitne žilice u dobrom kontaktu sa zemljom) nepiše joj se dobro.
Ako mladari imaju bar donekle dobre žile (ono da nije jedna debela iz koje vire tri dlake) bolje ih je posaditi na stalno mjesto jer ih nemoraš ponovo presađivati. Svako čupanje i ponovno sađenje usporava razvoj biljke.
 
najbolje je oziliti mladar - pazljivo ih saviti i zatrpati zemljom u jesen .iz pupoljaka ce izbiti nov mladar koji ce se tokom sledece godine dobro oziliti i u jesen imas spremnu sadnicu,tj. iz jedne grane dve ili vise sadnica. Na ovaj nacin neces muciti maticnu biljku . A moguce je i izvaditi neki mladar koji je nikao iz ploda a taj sigurno nije dobar(pogotovo ako je malo dalje od stabla i lakse ga izvaditi.)Zamolio bih Vas da ne preterujete sa prinosom u Vasim leskarima-za jedan kilogram ociscenog treba 2,4 kg suvog lesnika i to u najboljem slucaju.Ovo citaju i oni sa malo iskustva i voleo bih da vidim leskar koji u cetvrtoj godini daje skoro dva kilograma ploda po stablu. Drugarski pozdrav .
 
najbolje je oziliti mladar - pazljivo ih saviti i zatrpati zemljom u jesen .iz pupoljaka ce izbiti nov mladar koji ce se tokom sledece godine dobro oziliti i u jesen imas spremnu sadnicu,tj. iz jedne grane dve ili vise sadnica. Na ovaj nacin neces muciti maticnu biljku . A moguce je i izvaditi neki mladar koji je nikao iz ploda a taj sigurno nije dobar(pogotovo ako je malo dalje od stabla i lakse ga izvaditi.)Zamolio bih Vas da ne preterujete sa prinosom u Vasim leskarima-za jedan kilogram ociscenog treba 2,4 kg suvog lesnika i to u najboljem slucaju.Ovo citaju i oni sa malo iskustva i voleo bih da vidim leskar koji u cetvrtoj godini daje skoro dva kilograma ploda po stablu. Drugarski pozdrav .
Potpuno se slazem sa tobom,2,5kg za 1kg je extra....a ovi sa 5/6tona po h su pravi rekorderi...
 
milosmis@Možda si mislio na moju plantažicu koja je završila četvrtu godinu i našao sam 100kg u ljusci. Možda je to za tebe laž ali evo slike i nikada se ne služim lažima. Poz.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
milosmis@Dobićeš dokaz dok nadjem memorijsku karticu. Dobiješ fotose.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
4cb250ebaf09e9cdad51def14739daf3.jpg


Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Ljudi moze li neko da mi kaze od do cenu prodaje oljustenog lesnika na veliko. Nisam jos poceo da trazim, ali cisto da imam kao orjentir. Hvala

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Danas sam pogledao emisiju o poljoprivredi.. Preporucili su da je upravo sada najbolje vreme za tretman vocaka sa Borom i Cinkom.
Rekli su da je to iskljucivo povoljan tretman ( folijarno ) koji pospesuje rast i razvoj polenovih prasnika , izmedju ostalog. Time bi se znatno poboljsalo oprasivanje i formiranje plodnih pupki....

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
Danas sam pogledao emisiju o poljoprivredi.. Preporucili su da je upravo sada najbolje vreme za tretman vocaka sa Borom i Cinkom.
Rekli su da je to iskljucivo povoljan tretman ( folijarno ) koji pospesuje rast i razvoj polenovih prasnika , izmedju ostalog. Time bi se znatno poboljsalo oprasivanje i formiranje plodnih pupki....

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
zaboravio sam da potenciram : dok jos nije popalo lisce ...

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
podizanje leske vocnjaka

Posto izgleda mora sve u jednoj temi da se pise pocecu ovde. Sadim lesku za koji dan na 1 hektar a dogodine na 0.8 jos. Uzecu zbunaste sorte iz rasadnika iz subotice. njivu sam totalom prskao i odradio analizu, humusa ima na 30cm 1,8 posto, a na 60cm 0.8%. kiselost dobra. bacio sam 600kg vestaka, 6-12-24 cini mi se, u nedelju cu da zaorem. pa geometar dolazi da razmeri rupe i onda bager da kopa. imam puno pitanja postavljacu brojeve ispred da znam stasam pitao
1. koliko da odmaknem od ograde, koliko da bude razmak od reda do reda a koliko od vocke do vocke u redu? odrzavace se plac recimo nekim 539 bez kapine
2. kolike sirine i dubine da budu rupe, da li da pazim kad kasika bude kopala da levo istrese do 30cm a desno da istrese iskop do 60 a ovaj na 90 da samo prekopa? tako sam citao da treba, neka me neko ispravi ako ne treba tako
3. mislio sam rupe na 1.5 x 1.5m dubinanekih 60cm koliko stajnjaka da istresem po rupi? jedna ili dvoje kolica? uzeo sam 5 jednosovinki ovcijeg stajnjaka, hoce li trebati jos za nekih 400 sadnica
parcela mi je orijentisana kao na slici kako da formiram redove?
4. da li da prskam necim tek posadjene sadnice ili ne treba nista za pocetak? bice jos mnogo pitanja nov sam vrlo

gif upload
 
Nesmem da ti kazem nista povodom razmera, nisam strucan. Ali razmisli da li bi mozda bilo dobro da koristi i zeolit pri sadnji. I takodje neznam da li planiras da stajnjas stavljas direktno u rupe. Ne znam koliko je to dobro za mlad koren.

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Evo ja bih probao nešto da odgovorim na tvoja pitanja

Posto izgleda mora sve u jednoj temi da se pise pocecu ovde. Sadim lesku za koji dan na 1 hektar a dogodine na 0.8 jos. Uzecu zbunaste sorte iz rasadnika iz subotice. njivu sam totalom prskao i odradio analizu, humusa ima na 30cm 1,8 posto, a na 60cm 0.8%. kiselost dobra. bacio sam 600kg (totalno nepotrebno, trebao si da baciš 100-200 gr po sadnici, zašto bi đubrio između redova kad će koren da stigne dotle za nekoliko godina tek) vestaka, 6-12-24 cini mi se, u nedelju cu da zaorem. pa geometar dolazi da razmeri rupe i onda bager da kopa. imam puno pitanja postavljacu brojeve ispred da znam stasam pitao
1. koliko da odmaknem od ograde, (odmakni min 3 m) koliko da bude razmak od reda do reda (6 metara) a koliko od vocke do vocke u redu?)(6 metara) odrzavace se plac recimo nekim 539 bez kapine
2. kolike sirine i dubine da budu rupe, (max 50x50, a sadiš na dubinu na kojoj su bile sadnice u rasadniku. Obično je to 25 cm,nemoj dublje saditi, slabije će se razvijati) da li da pazim kad kasika bude kopala da levo istrese do 30cm a desno da istrese iskop do 60 a ovaj na 90 da samo prekopa? tako sam citao da treba, neka me neko ispravi ako ne treba tako ovo ne kapiram šta si hteo da kažeš
3. mislio sam rupe na 1.5 x 1.5m dubinanekih 60cm koliko stajnjaka da istresem po rupi? jedna ili dvoje kolica? uzeo sam 5 jednosovinki ovcijeg stajnjaka, hoce li trebati jos za nekih 400 sadnica (Istresi jednu do dve lopate, ionaki bacaš veštak, neka je pregoreli)
parcela mi je orijentisana kao na slici kako da formiram redove? orjentiši redove sever-jug
4. da li da prskam necim tek posadjene sadnice ili ne treba nista za pocetak? bice jos mnogo pitanja nov sam vrlo ne prskaj ničim do proleća

Pozdrav i uspešna sadnja :cao:


gif upload
 
Nazad
Vrh