Leska - opšta tema

Ovako sam ja zamislio te 4 sorte da posadim

attachment.php
 
Zavisi kakvu mehanizaciju planiraš koristiti. Da sam na tvom mjestu ja bih sadio na manjem razmaku (5x4) jer je mala parcela i mali broj sadnica tako da tu nema potrebe za ozbiljnom mehanizacijom. Takođe, osnovna sotra Tonda i nije nešto previše bujna i ne ide previše u širinu, a tvoj razmak između sadnica je oko 6,7 m.
 
Na osnovu onog što sam našao na netu o sortama ovako bi izgledao proces oprašivanja

attachment.php


- - - - - - - - - -

Raspored 5m x 4m

attachment.php


Plašim se da ovo ne bude mali razmak. Tonda jeste srednje bujnosti ali Halski, Cosford i Mortarela su bujne sorte.
 
Zasto 5,9 do komsija, tu mozes i manje, drvo se siri samo sa jedne strane

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Mozda je onda bolje da tu smanjis, a blago povecas medjuredni razmak

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Leska voli sunca. Sa 5 metara moci ces da obradjujes, ali se veci razmak preporucuje takodje iz razloga da stabla sto manje bacaju senku na ostala stabla, odnosno da svako stablo dobije sto vise sunca

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Sad nešto kontam da bi možda mogao Halskog ići na 6m jer je on najbujniji. A kako bi bilo da idem na 5m x 5m, s tim da taj srednji red razmaknem na 6m?
 
Ne znam, ja da sam na tvom mestu isao bih 3,5 do komsija a medjuredni bih pravilno rasporedio. A u redu ni sam neznam sta je pametno. Ja sam se zeznuo pa sam u redu stavio 2,5 razmak jedan od drugog. Sad je u 6. Godini pa imam problema, videcu sta cu kasnije sa tim da radim

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Toliko toga treba nauciti, toliko imam pitanja, nemoze se sve odmah postaviti. Trenutno me zanima, zna li iko princip rada masine za ciscenje lesnika od omotaca, ja sebi pravim masine za obradu lesnika, i za ovo ciscenje imam nekoliko ideja, ali nisam siguran koja je prava. Takodje ne znam da li se o ovome moze razgovarati ovde ili postoji forum vezano za mehanizaciju kod lesnika. Ako mozete pomozite mi hvala.

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Ja imam zasad u 6. godini na razmaku 5x3 i ove godine sadim na istu meru. Tonda dominira 80%, imam bolju računicu
 
Sad nešto kontam da bi možda mogao Halskog ići na 6m jer je on najbujniji. A kako bi bilo da idem na 5m x 5m, s tim da taj srednji red razmaknem na 6m?
@floyd. Što se tiče samog raspona moja je parcela ista po širini ali je kraća po dužini. Komšijama sam ostavio po 3.5. Red od reda 5 a sadnice u redu 3.8-4. Šemu i oprašivanje sam radio jedan red jedne,druge,treće,četvrte tako da nema problema jer leska se oprašuje u krugu od 50 metara. Kažu da je najbolji oprašivač crvenolisni. Pozdrav.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Ja imam zasad u 6. godini na razmaku 5x3 i ove godine sadim na istu meru. Tonda dominira 80%, imam bolju računicu
@pop. Odgovoru nam kada se leska orezuje i ako može kako i kada se u kom mesecu orezuje i da li zaštititi navodno neko sredstvo Abrakol. Pozdrav

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
Ove godine prvi put sečem (skraćujem) bočne grane pošto su se spojili po boku. Kasnije ( ne znam tačno u kojoj godini ali ću videti po prinosu) sečem do zemlje svako drugo ( od tih odsečenih pravim matičnjak koji ću sigurno koristiti nekoliko godina i proizvoditi sadnice (čitaj prihod). Tako da otprilike u 15 godini ostaje u zasadu razmak 5x6. Ali.... Na ovoj plantaži ima 200 biljaka na 2700 m2. U 4. godini je donela nešto ispod 100 kg, u 5. Oko 600 kg a ove godine malo manje od tone. Šta će se desiti i koje vreme će prinos ići na gore ne znam ali čim bude krenuo na dole u odnosu na predhodni radi testera. Računica je po meni jednostavna u tih 15 godina planaža će doneti sigurno veći prihod u odnosu da je od starta išla na 5x6. Da li ću u 15. godini kasakati za nekim ko je od starta imao taj razmak, hoću, ali mislim da ću brzo dostići isti prinos. Još bih dodao da će se 5x4 spojiti u tzv živu ogradu po boku isto za koji godinu više doduše i da će se morati korigovati pa zašto onda ne iskoristi taj metar. Lično ja idem sve ostalo na 5x3 pa.... šta Bog da.

Послато са ME173X уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
@pop. Moj zasad je u četvrtoj godini doneo prinos 100kg ili 45kg jezgre i ako sam imao monilije i mraza. Reci taj tvoj prinos je li jezgre ili u tvrdom omotu.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
@pop. Zaboravio sam reći da ja imam 55 stabala i deset sam zasadio prošle jeseni i to istarski okrugli

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
 
@pop. Moj zasad je u četvrtoj godini doneo prinos 100kg ili 45kg jezgre i ako sam imao monilije i mraza. Reci taj tvoj prinos je li jezgre ili u tvrdom omotu.

Послато са HTC Desire 310 уз помоћ Тапатока
U ljusci naravno. Jezgro računaj oko 40% od toga.

Послато са ME173X уз помоћ Тапатока
 
Pope, nemoras i kada budes sekao da seces kompletno svako drugo, zar ne bi mogle da se do zemlje skrate samo grane. Koje se u redu pruzaju prema drugim stablima i da ostavis one koje se prostiru ka medjurednom prostoru. Na taj nacin bi na svakom drugom imao prinos od 30 do 40 posto, sto je bolje od 0%

Послато са LG-P710 уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh