Kunić u službi malih tajni velikih majstora kuhinje ...

Obavljenou ponedeljak. Nije ručak. Večera. Špikovan zeka (slanina, beli luk,biber u zrnu) Prilog krompir,šargarepa, zelen, jabuka i pirinač sa povrćem i zečijom džigericim. Preliv za meso Graševina,ulje, sok od limuna i beli luk. Pre težeg krkanluka bela zečija čorba sa limunom.
 
Hajde da pokušam , a da nebud predugo. Upotrebljeno tri kunića od toga je jedan bio nešto manji. ( oko 1.5 kg ). Istranžirani na sitnije komade. Butovi i leđa za pečenje, a rebra vrat i prednje noge za čorbu. Delovi za pečenje špikovani sa dimljenom slaninom belim lukom i biberom u zrnu, a u otvore za špikovanje dodati so i začini. U komade mesa utrljao bag začin i mešavinu začina za divljač. Ja nisam dodao ali nije na odmet malo senfa.
Sve to poređano u veliku tepsijui dodato, krompir uzdužno sečen, kolutići zelena i šargarepe i režnjevi jabuke, očišćene od ljuske.Preliveno uljem, vodom i mlekom u odnosu 1-1-1.Neizbežan lovorov list. Tepsiju prekrijem sa srebrnom folijom, gurnem u zagrejanu rernu i raboravim jedno sat vremena. Nakon toga skidam foliju, pomerim tepsiju na višlju rešetku i pečem dok nedobijem onu pravu rumenu boju. Kada se pečenje završi meso prelijem marinadom ( ulje, belo vino, vrlo malo soka od limuna i beli luk).
Dok se meso prži, očisti se crni luk, i stavi da se prži. Sitni delovi koji su ostali se iseku na manje delove i dodaju na luk. Dodaje se beli luk, lovor, list peršuna, so, zelen, šargarepa i sve to se dinsta dok meso ne omekša. Doliva se vodom u mom slučaju na ovu količinu 7-8 litara. Kada se skuva dodajem 2-3 šake pirinča i jednu do dve šake graška. Kada je čorba gotova dodaje se legir koji se sastoji iz mleka oko pola litre, tri jajeta, kašika brašna. Sve se to dobro umuti i lagano dodaje uz mešanje. Posle par minuta kuvanja čorba je gotova i dodaje se jedan limun isečen na polukolutove.
Prilog za pečenje je pirinač. U ovom slučaju trista grama propržio na vrelom ulju. Ima mnogo bolji šmek nego samo kuvan. Jedino nemože da se zadrži snežno bela boja, ali u ovom slučaju to nije vašno.Dok se pirinač prži dodajem, sitno seckanu zečiju džigericu, začine i na sitne kockice sečenu zelen i šargarepu. Kada pirinač dobije staklastu boju, dodaje se voda. %50-60% više od pirinča. Kuva se iz lagano mešanje i kada bude već pristojno omekšao skine se sa vatre poklopi i ostavlja da stoji, u pari, da skroz omekša. Za one manje vešte, može s staviti pirinač u sa malom šerpicom u veću u kojoj je voda pa tako kuvati da nebi zalepilo i zagorelo. Garnirung, ukrašavanje ovala je već posle stvar mašte. Posle večere probao sam idu i sve vrste piva i vina, Bitno je samo da je 'ladno i mlogo.
 
Super zvuci a verujem da je jos ukusnije kad se proba :D Sledeceg kunica cu spremati ovako.

Primetio sam za ove do sada pripremane pecene kunice da senf i crni luk daju poseban smek. Dobro mozda neko ne voli ova dva zacina oni ce ih normalno izbegavati ali meni bas prijaju i mnogo daju na ukusu pecenog mesa.

Za koliko osoba je ovaj recept mislim 3 kunica na ovaj nacin pripremljenih verujem da veci broj ljudi moze da jede :)
 
Mislim da ih je ukupno bilo dvanaest. Uzevši u obzir da je kompletan meni ( čorba, meso, prolog) Bilo je, ono što se kaže, knap. Ostalo malo čorbice.
 
Ljudi hitno trebam pomoc zanima me kako da ispecem zeca na nacin koji je prikazan na slici. Posto je razlicito meso od janjeceg pa vjeriovatno treba durgacija vatra i drugaciji nacin pa molim misljenja sto vise!!
2u59t1u.jpg
 
Pa isto ovako kao na slici!Pošto je kunić manji od janjeta,manje ga pečeš,a nije na odmet da ga malo špikuješ dimljenom slaninom i belim lukom radi šmeka,ostali začini po volji!I obavezno mlad zekan,ja bi tu naređo 2-3!Prijatno!
 
Interesuje me da vas pitam mozda zvuci smesno al me interesuje .. jel bolje jesti divljeg ili pitomog zeca ,mislim pretezno na razlicit ukus mesa i dali postoji razlika? hvala unapred :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Naravno da postoji razlika,kao prvo u terminologiji:pitomi zec ne postoji.Imaš divljeg zeca;divljeg kunića,domaćeg kunića.A o ukusima može da se diskutuje u beskonačnost.Divlji zec je ukusan u nekom paprikašu,gulašu,divljeg kunića nisi sreo u životu kao ni ja;ovde pričamo o domaćem kuniću koji je najukusniji i može se pripremiti na stotinu načina.Prošaraj malo u ovoj temi pa će ti se samo kasti.Prijatno!
 
Pekli smo prvi put na raznju kao na slici dva komada i boli je bio zec sa dosta sala jer prilikom pecenja je natopio meso.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja se najeo od ove virtualne priče!Super su vam recepti..

Nego niko nije pomenuo kako napraviti kobasice i kulen!!!!!
Koliko se stavlja svinjetine ili nekog drugog mesa,masnoće itd...
Začini,dimljenje,promaja....

Pozdrav iz ravnoga Srema!!!
 
Pravili smo u decembru kobasice od zecijeg mesanog mesa.Iznecu kako smo mi radili,mada smatram da su ukusi razliciti i da svako po svojoj proceni treba da uradi sto se tice zacina.Zeceve posle klanja i dranja smo stavili par sati u hladnu vodu da izade sto vise krvi.Menjato vodu cesto.Za skidanje mesa sa kostiju trebaju mali ostar noz i strpljenja.Od 2kg zeca ima 1,2kg mesa cistog.Ovakvih 10kom je 12kg mesa.na ovoj kolicini dodato 3kg ledne svinjske slanine,5kg juneceg mesa,ja sam dodala kozije mleveno meso.Meso treba da bude crveno da razbije onaj bledi izgled zecijeg mesa.Zatim smo samleli i dodali kupljen gotov zacin za domacu kobasicu.Napunili tanka svinjska creva i sutradan odimili kao i redovne svinjske kobasice.Mi jedan dan dimimo sutra pauza pa ako treba jos jedan dim a to zavisi dali je prethodni dim bio jaci ili je jak prtisak vazduha pa se nije dobro odimilo_Osuse se na promaji dosta brzo.kada se osuse a to proveravamo jer ne smeju biti kamen a ni mekane.Kada se seku da nema zivog mesa a da se mogu lepo naseci kolutovi.papirni dak i u zamrzivac ako ostane...
 
E zanima me starosna dob kunica do koje moze da se konzumira a da meso bude ukusno?
Da li je neko uredjivao kunice od po 2-3godine?
 
Nazad
Vrh