Kunić u službi malih tajni velikih majstora kuhinje ...

Ja sam prošle godine sušio,ali mi je bio nešto mnogo suv i tvrdo meso bilo...nisam nešto dobro odradio ::lose::
 
Kunić u pivu

Sastojci:

Kunić, 100 g masne slanine, velika glavica luka, 3 kašike maslaca, list lovora, pola kašičice sušene majčine dušice, 6 zrna crnog bibera, 6 zrna pimenta, komad limunove kore, po kašičica soli i šećera, 2 kašike brašna, 2 kašike domaćeg jabukovog ili vinskog sirćeta, 0,5-0,7 l svetlog piva.

Priprema:

Kunića razuditi na 8 delova. Komade mesa istrljati krpom navlaženom mešavinom vode i sirćeta. Slaninu i luk iseći na krupnije kocke. Slaninu istopiti u šerpi, dodati kašiku maslaca, i na tome staklasto propržiti lukac. Dodati začine sa limunovom korom i solju. Staviti komade kunića i doliti toliko piva da meso ogrezne. Pirjaniti pokriveno, na blagoj vatri, 1,5-2 sata.

Rastopiti preostali maslac, posuti brašnom i izmešati sve da bude glatka masa, pa malo po malo uz stalno mešanje dolivati tečnost od kuvanja da postane gust umak. Dodati sirće i šećer i kuvati uz mešanje još 5 minuta.

Gotovo meso kunića staviti u dublju činiju na toplo mesto. Ostatak tečnosti od kuvanja procediti u umak, malo prokuvati i preliti meso.
 
Evo jedan odličan recept, neznam da li je originalan ali je odličan.
Potrebno: meso, prema veličini porodice ili gostiju.
Suvi začin za piletinu, ( ja koristio kotanyi).
Kesa za pečenje.
Pospete komade mesa začinom, poređate u kesu, da parčad nisu jedno na drugom, zavežete kesu priloženom žicom, izbušite, odozgo desetak puta iglom, stavite u pleh i pecite 1,5 h na 220 stepeni, iiii gotovo, sudovi i rerna čisti, zeka ukusan.
Nemojte preteravati sa začinom sadrži uglavnom so, provereno!!!.
Prilog, (ovaj put) brokoli sa belim lukom i maslinovim uljem, salata, vino za piće.
 
Zec u lovaĉkom sosu

1zec - 3 dcl ulja- 3 kašike brašna - 1 kašičica brašna - 1 kašičica šećera - 1 limun - 250 g kisele pavlake - so i biber po ukusu
pac: 5 l vode - 5 šargarepa - 5 paštrnaka - 1 veza peršuna - 3 glavice crnog luka - 2 lovorova lista - 1 dcl vinskog sirćeta - 1 kašikabibera u zrnu - 2 kašike soli
U vodu stavite šargarepu, paštrnak, peršun, crni luk, lovor, biber i so.Kuvajte dok zelen ne omekša. Dodajte sirće. Ohladite.
Zeca oĉistite i isecite na veće komade. Zalijte ga pacom. Meso prekrijte zelenišem i kuvanom vodom.Leti ostavite meso u pacu 2 dana, a zimi 4 dana.Svaki dan prevrćite komade mesa.
Kada je meso odstojalo,stavite ga na ugrejano ulje ,prekrijte zelenišem i prelijte vodom iz paca.Dinstajte 20 minuta.
Izvadite meso.
Ugrejte ulje, dodajte brašno, šećer i napravite svetlu zapršku. Zeleniš i vodu u kojoj se dinstalo meso propasirajte i dodajte zapršci stalno mešajući. Meso isitnite u komade kakve želite da služite. Sosu dodajte limun iseĉen na tanke kolutove. Vratite meso i kuvajte 10 minuta. Zalijte kiselom pavlakom i služite odmah.
Uz ovaj specijalitet služite krokete ili tirolske knedle.

:ppozdrav:
 
peto1

Pac ovaj sto pravimo gde ga drzimo ova 2 tj 4 dana sto treba da odstoji? Da li ga drzimo u sobi na sobnoj temperaturi? Shvatio sam da se se ne drzi u frizideru cim ima razlike da li je zima ili leto. Mislim nece da smeta da mesto stoji tako dugo van frizidera? Jel potrebno da se meso poklopi ili kako vec se odlaze u pac pravilno?
 
peto1 je napisao(la):
Leti ostavite meso u pacu 2 dana, a zimi 4 dana.Svaki dan prevrćite komade mesa.

Ne na sucu nego u nekoj prostoriji koja je predvidena za to, spajsu gde je hladnije. A zimi nemoze da se smrzne.
 
Evo jednog recepta i od mene,nije tesko a uzivacete siguran sam kao i ja...... PIHTIJE OD ZECETINE:posto se za pecenje obicno ne koriste prednji delovi zeca ovde nam mogu odlicno posluziti.Zecje meso dobro skuvati u zacinjenoj vodi,so, vegeta sta vec ko voli,i kada pocne da se odvaja od kostiju izvaditi i iseci na male kockice.Vodu u kojoj se meso kuvalo,procediti,dodati limunovog soka(jedan veci limun) i rastopljeni zelatin.Preliti vodu preko mesa i ostaviti na hladnom.Ja volim da ubacim i sitno iseckan persun i pihtije budu fino prosarane.Prijatno :ppozdrav:
 
Ima recimo restoran Zetski dom koji na meniju ima paprikas,pihtije i jos kojekakve poslastice od kunica,ali verujem da ih ima jos ipak je to meso nad mesom
 
Narode ja moram da pohvalim svog muza.Juce je spremao za rucak (samostalno) kunica.Ja i on smo pojeli celog kunica za rucak pa jel'to normalno :haha:?Inace probajte i vi njegov recept pa javite kako vam se dopada.A evo i recepta:uzeti mladog kunica i nareckati ga pogotovu na debljim delovima i u te proreze staviti majonez,posoliti ga po ukusu i celog kunica premazati sa senfom,uviti u alu foliju i peci na umerenoj temperaturi.Kao prilog krompir pire i salata.Pice ko sta voli :ppozdrav:Prijatno.
 
akacija:Recept isproban upravo pojeden,pravio sam veceru ženi za valentinovo moram reci da je bio odlican.Stim sto sam ja radio na nacin:skuhao sam povrce mrkvu, cvijetacu keljpupcar,brokulu kad je prokuhalo stavio sam jednu kocku za kokosiju juhu i pustio da jos malo prokuha.
Izvadio povrce nasjeckao na sitno dodao malo bijelog luka izmjesao i napunio kunica tim povrcem,ovo ostalo je iz tvog recepta stavio u tepsiju i u tepsiju stavio krompir narezan na kolutice pokrio folijom,i pekao 2 sata na temp200,nakraju otkrijo da se malo zapece za prste polizat.Kunic je bio 1.300 ociscen bez glave i iznutrica 4 odrasle osobe jedva pojeli,ostatku povrca sam dodao majonezu i bio odlican prilog kao nekakva salata.
 
Ja sam nedavno zaklao 5 zecaka od novozelandske bijele, koji su bili stari 3 mjeseca, nisam stavljao nikakve posebne zacine samo ono osnovno. Mogu vam reci da nisam bolje probao. Ja mislim da je glavni faktor za ukus zečijeg mesa da meso bude mlado, a najbolji su sa tri mjeseca.
 
Nazad
Vrh