Kunić u službi malih tajni velikih majstora kuhinje ...

Pa desi ti kolega nesto te nema na forumu...
Ja sam pokusavao sa raznjem, al nisam bas odusevljen nekako mi suv bude..
Ako neko zna neku tajnu nek nakucka, da mi ne bude suv...
 
Slabije me ima ali tu sam.Druze ja samo u toku pecenja povremeno mazem sa sv.mascu i nista vise.Ne bude suv,e sad ne znam da li ishrana igra neku ulogu?
 
Ako kolega namocis u saftu sa zacinima i pokrijes posudu u kojoj spremas nece biti suv.Netreba da gledas kako se pece vec da ossetis miris,ukus...Samo ga pokri da se znoji...
 
Hvala kolege...
Ovaj put je bio ekstra, okolo i unutra utrljati mesavinu zacina, posoliti i staviti u serpu..ubaciti cesno dva belog luka, bibera i preliti ga uljem...Ostaviti preko noci u frizider i sutradan na razanj...malo ga je teze stavit na razanj posto je dosta klizav od ulja, ali isplati se...
Pre pecenja koji komad slanine u kunica a okolo ga koji put premazati kao sto rece kolega Zorke...
Taman kad sam se ufurao, nestalo materijala za pecenje::lose:: ali nova tura stize za mesec i po...:bravo:
 
Razanj je dosta specifican i treba biti bas pravi majstor da bi nesto ispekao na raznju a pogotovo zeca jer je dosta krt. Ja ga nisam nikad pekao na raznju ali cuo sam od ljudi koji jesu da mora stojati u marinadi neko vreme dan dva. Stavi se lepo u neku posudu i u frizideru na hlaadnom. I dok se pece na raznju mora non stop da se premaziva sa rlaninom. Vatra ne sme biti jaka ili bolje reci na zaru se pece a vatre ne sme biti ako naglo rumeni onda mora da se udalji razanj od zara i tako samo prakse i nemoj se ako omasis 2 puta treci put neces :osmeh:
 
Da malo osvezimo temu ipak je stigla zima i zimske carolije:haha:of kunica....
Sunkarica od kunica...
Cisto meso od kunica pomesano sa zacinom sunkarice...
dsc0616.jpg



Napunjena creva filom od mesa....
dsc0617.jpg



Barenje(kuvanje)sunkarice....


dsc0619.jpg

Hladjenje....
dsc0620.jpg



I naravno degustacija.....

dsc0621.jpg


Ko nije probao preporucujem mu odma da napravi i proba...:ppozdrav:
 
Svidja mi se, ovo cu morati probati. Znaci cisto meso (bez ikakvih primesa?) sameljes na masini dodas zacine, izmesas, napunis u creva, kuvas i to je to ako sam dobro shvatio ako ne ispravi me. Samo napomeni vreme kuvanja bar otprilike!
 
Svidja mi se, ovo cu morati probati. Znaci cisto meso (bez ikakvih primesa?) sameljes na masini dodas zacine, izmesas, napunis u creva, kuvas i to je to ako sam dobro shvatio ako ne ispravi me. Samo napomeni vreme kuvanja bar otprilike!

Ajd da probam da podelim neko moje iskustvo sto se tice sunkarica posto uvek su mi ispadale dobro.
- Meso se pola samenje a pola se sece na komade (kockice velicine oko 1cm)
- Dodas zacine i mesis smesu vise puta tokom dana i sutra tek punis (sto cesce mesas bolje ce se vezati i smesa ce biti homogenija i posle ti se sunkarica nece raspadati)
- Vreme kuvanja je meni bilo nekoh 1,5 sat ali bila su velika debela creva u kojima je stajao 1kg mesa i temperatura je tolika da ne sme da baci voda kljuc. Ja sam koristio termometar da proveravam temperaturu nije mi prelazilo 90 stepeni. Jedan od pokazatelja koji moze da bude kad su sunkarice sigurno obarene je kad ti pukne prvo crevo. Ako ti se to dogodi onda vadi sve jer su gotove :osmeh:
 
Pera je napravio šunkaricu po mom receptu,pa ću ti reći u čemu se razlikuje tvoje i moje a to je kuvanje tj. barenje.Bari se na 70-80 stepeni i to 2 sata a posle se gasi vatra i još pola sata se drži u toj vodi.Tek posle toga se vadi iz vode pa se kači na hlađenje.Nema pucanja creva(ako su termostabilna),samo se ovog treba držati.Ne tvrdim da je moj recept savršen al je dosad uspevao.Pozzz.
 
Svidja mi se, ovo cu morati probati. Znaci cisto meso (bez ikakvih primesa?) sameljes na masini dodas zacine, izmesas, napunis u creva, kuvas i to je to ako sam dobro shvatio ako ne ispravi me. Samo napomeni vreme kuvanja bar otprilike!
Tako je kao sto ti je sada i szeki napisao....Znaci barenje na 70-80 stepeni 2 sata i posle toga jos pola sat da bude u toj vodi pa da se izvadi na hladjenje...
Szeki niko netreba da kaze da su savrsene meni je sve jasno kada je od 3 kg mesa ostalo jos 2 salame,drugovi rodbina itd kada kazu da su odlicne meni netreba nista vise,zato puno hvala sto si mi pomogao da napravim SPECIJALNE sunkarice:osmeh:nista bez PRAVIH DRUGOVA ne bi postigao....Kada budes mogao dodji da lepo ovo sve zalijemo:ppozdrav: ili ::vino:: sta ti je bolje?!:osmeh:
 
U pravu si što se tiče barenja,naime važna je temperatura u centru proizvoda a to nije isto kod fi 50 i 100.Pera i ja smo pravili u fi50 pa sam taj recept uzeo zdravo za gotovo.Jbg,čovek uči dok je živ.Taj recept sam inače dobio od burazera od tetke koji je tehnolog i vodi te stvari u jednoj velikoj privatnoj mesoprerađivačkoj firmi.Pozzz...
 
Nekazem ja da smo mi u pravu,ali sto da nesto menjamo sto je vec isprobano i dobro...Jos nesto meni je prodavac koji se dugo godina bavi ovim stvarima kod kojeg sam kupio zacin rekao da se do 2 sata na f50 bare sunkarice...tako da verovatno ima nesto u tome...BITNO je da se u svakom slucaju KRENE STO VISE PRAVITI OVOG PRELEPOG PROIZVODA OD KUNICA a ko i na koji nacin radi nema veze bitno je da svako bude zadovoljan i punog STOMAKA:haha::ppozdrav:
 
Neverujem dog neprobam :ppozdrav:

Na zalost ove godine je sve bilo na brzinu sto se tice klanja pa nisam pravio sunkarice. Za sunkarice treba vise vremena nego za obicnu kobaju sta da se radi. Nadam se da ce biti sta da se zakolje i od svinja i od kunica na prolece pa ce onda da bude i jednih i drugih sunkarica :osmeh:

Duzina barenja sunkarice, kobasica, virsle, klot mesa zavisi i od starosti mesa nije isto dal je u pitanju krmaca ili zec star nekoliko godina ili zec od 3 meseca ili tovljenik od 6 meseci. Ima tu caka sa ubacivanjem alkohola (najcesce rakija ili pivo) kako bi meso omeksalo, alkohol ispari ali ucini da meso se daleko pre skuva... Za spremanje hrane treba iskustvo a ono se stice praksom i ucenjem od drugih iskusnijih kuvara. Za kulinarsvo treba strpljenje i bas zbog toga sto to najcesce fali zenama muskarci su preuzeli titulu najboljih kuvara :osmeh: Stvar je i ukusa kod kuhinje neko voli resije neko sirovije, neko slanije, ljuce, neko masnije, neko posnije ...
 
Da malo osvezimo temu ipak je stigla zima i zimske carolije:haha:of kunica....
Sunkarica od kunica...
Cisto meso od kunica pomesano sa zacinom sunkarice...
dsc0616.jpg



Napunjena creva filom od mesa....
dsc0617.jpg



Barenje(kuvanje)sunkarice....


dsc0619.jpg

Hladjenje....
dsc0620.jpg



I naravno degustacija.....

dsc0621.jpg


Ko nije probao preporucujem mu odma da napravi i proba...:ppozdrav:
Druze ako mozes samo da napises koliko si puta samleo i kroz koju velicinu :) hvala
 
Odgovoriću ti umesto Pere,pošto je po mom receptu:pola količine mesa iseckaš na male kockice a drugu polovinu samelješ na krupnu šajbnu(10-12)Melje se samo jedanput.
 
Nikako da se dograbim interneta pa da odgovorim ali je zato tu moj drugar Tibor koji ti je kratko i jasno sve objasnio:bravo:

- - - - - - - - - -

A evo i novih poslastica od kunica:ppozdrav:....
Pre dimljenja ....

dsc0627.jpg



I posle....

dsc0664.jpg
 
Nazad
Vrh