Kukuruz 2022

Шта хоћеш месец дана и радиш а оћеш да живиш ко Бег целу годину🤣🤣🤣
Ko je kriv narodu u gradu što su glupi i rade 12 meseci. Mogu da prodaju stanove, lokale, kuće po gradovima, kupe zemlju na selu da uživaju kao lenji a bogati poljoprivrednici i rade 20 dana u godini. Pravo je čudo kako se toga još niko nije setio.
 
Sad ćete da kažete kukaš a nije tako crno kad se pogleda a ja kažem kaput. Ogromna je moja greška što ne sejem rane hibride, da jesam nadao bih se pristojnom prinosu na ovakvu godinu a ovako će biti baš tanko.
ce81128fecebd6703537ed32af2468a0.jpg
6f7952847f72e571301bda9f3117b5a4.jpg
d49c4159d16afeed05c2dfcd61f56202.jpg


Послато са S42 помоћу Тапатока
 
Ja sam juce obisao kukuruze, neka moja procena za jesen od 1000-3000kg/kj. Lepo se oprasio, zrna su sva tu, ali mali klip, kise nema tako da ce i zrno biti sitno. Na predusevu psenice, gde sam posejao rane kukuruze bez obzira koja semeska kuca(imam dkc,pionir i kws) ako bi dobio neku kisu bilo bi i preko 3t.

Послато са M2006C3LG помоћу Тапатока
 
Kod nas ce biti od sjaja do ocaja u zavisnosti od dela atara. Juzni deo atara ce nesto i dati, al severni vrlo skromno.
 
Ne ciljam 15 tona, samo se bojim jeseni nepovoljne za otpuštanje vlage i čekanja Nove godine sa neovršenim kukuruzom. Na mom terenu to sporije ide i baš treba da se pogodi godina da bi se skinuo kukuruz koji može da preleti posle a meni je to potrebno jer sve skladištim kod kuće za stoku.
Ovako kasniji hibrid berem u klipu sa visokom vlagom, ne mislim o buđi itd, pšenicu posejem na vreme. Mogu možda i raniji da se beru, ne kažem, ali ono što sam video kad su ljudi radili je da se jako puno zrna obijalo sa kočanjke.
Takođe, spremam silažu i kad dođe vreme mogu da biram koji je u boljem stanju za siliranje(zeleniji itd).
Grejem se dobrim delom na kočanjke a njih kad se bere u klipu ima koliko hoćeš.
Ali sve na stranu, od iduće godine na deo površine ide rani hibrid pa i da se ovrše vlažniji potrošiće se preko zime.

Послато са S42 помоћу Тапатока
 
Ne ciljam 15 tona, samo se bojim jeseni nepovoljne za otpuštanje vlage i čekanja Nove godine sa neovršenim kukuruzom. Na mom terenu to sporije ide i baš treba da se pogodi godina da bi se skinuo kukuruz koji može da preleti posle a meni je to potrebno jer sve skladištim kod kuće za stoku.
Ovako kasniji hibrid berem u klipu sa visokom vlagom, ne mislim o buđi itd, pšenicu posejem na vreme. Mogu možda i raniji da se beru, ne kažem, ali ono što sam video kad su ljudi radili je da se jako puno zrna obijalo sa kočanjke.
Takođe, spremam silažu i kad dođe vreme mogu da biram koji je u boljem stanju za siliranje(zeleniji itd).
Grejem se dobrim delom na kočanjke a njih kad se bere u klipu ima koliko hoćeš.
Ali sve na stranu, od iduće godine na deo površine ide rani hibrid pa i da se ovrše vlažniji potrošiće se preko zime.

Послато са S42 помоћу Тапатока
Петре, ја сам прешао на раније хибриде да би се колико толико оплодили пре великих температура. Ствар је у томе да код мене нема кише а врућине рано почну те је крајњи закључак да је боље да сам посејао жито или сунцокрет. А управо из тог разлога (топлота + суша) сам прешао на раније хибриде (стабилнији принос а не рекорд) да бих имао какав такав принос кад оно ништа.
Ок, код тебе су други климатски услови, али рекао бих да треба да сејеш раније фао групе.
Све је у киши, чујем да ће западни делови атара много боље проћи (иако је лошија земља).
 
Na ovim temp i koje ce trajati nekoliko dana mislim da kukuruzu i neka obilna kisa vise ne moze pomoci. Rani hibridi su odradili svoje. St su nilili nalili su. Mozda neka kasnija setva u maju ako sada dobije neke kise moze se nadati nekom rodu. Inace moj kukuruz prema oceni mog oca je zadovoljavajuci. Kaze mi da je bolji od prosle godine. Ajde videcemo kad se ovrse. A vrsaj ce po svoj prilici biti vec krajem avgusta
 
Videcemo kako ce biti,sada naliva uveliko,ova slika je iz unutrasnjosti,jedino ove jutarnje rose i veceri sto su vrlo sveze,inace Palanka poznat grad po vremenskim prilikama i mikroklimi...
Jedino na gusci sklop pored Jasenice ili Morave,u brdu nikako...
Djordje pa vas umalo ne podavi kisa u proslom talasu ,odakle god je isla Palanku nije masala.Ovaj kukuruz da zavisi od rose i svezih noci vec bi mu gace bire zute.
Tvoj kolega sa meteo-foruma se uzeleo zarkog leta kaze uskisnu sve od kise i evo docekao ga je.
 
Djordje pa vas umalo ne podavi kisa u proslom talasu ,odakle god je isla Palanku nije masala.Ovaj kukuruz da zavisi od rose i svezih noci vec bi mu gace bire zute.
Tvoj kolega sa meteo-foruma se uzeleo zarkog leta kaze uskisnu sve od kise i evo docekao ga je.
Nije svaki deo Smed. Palanke jednako pokisao.. Samo u mom selu se desavalo da jedan deo dobije veliku kisu a drugi nista istog dana a gde je skroz druga strana opstine..
 
Znam ista je situacija i kod mene , juzni i severni deo opstine nebo i zemlja ,ali pamtim njegovo pisanje u temi o vr. prilikama i na meteo forumu.
Ovde kod nas juzni deo atara je dobio jednu kisu od 30+ litara negde od 7-10 jula ako me secanje dobro sluzi ,sredisnji gde mi je i kuca 20+lit a samo 2km odatle prema severu (gde mi je 90% zemlje) je dobio 5lit.
Juce sam isao na mlin koji je na juznom izlasku iz Bogatica i u 13:30h kukuruz se jos nije uvrnuo.
 
Pre neki dan išao do Bogatića iz pravca Metkovića i video jako lepe parcele soje i kukuruza, zelene se baš.
 
Zato se retko i pojavljujem u ovoj temi da ne stajem na muku drugim clanovima sa svojim nerealnim kukumavkama. U principu smo imali vise i bolji raspored padavina bar do ovog vruceg talasa u odnosu na proslu godinu.
 
Nazad
Vrh