Kukuruz 2022

Ljudi su potpuno nesvesni štetnosti ovih paljevina za mikroorganizme, za gubljenje humusa koga itekako fali, za globalno otopljavanje, za uzrokovanje suše, za izazivanje opšte opasnosti, za zagadjenje atmosfere...
Jedino je korisno za ispoljavanje piromanskih sklonosti pojedinih glupaka.
Možda bi bilo korisno otvoriti posebnu temu o ovom, pa da stručni ljudi każu svoje mišljenje o tome.
Ovaj moj komentar se odnosi na post i fotografiju komšije flojd.
 
Ljudi su potpuno nesvesni štetnosti ovih paljevina za mikroorganizme, za gubljenje humusa koga itekako fali, za globalno otopljavanje, za uzrokovanje suše, za izazivanje opšte opasnosti, za zagadjenje atmosfere...
Jedino je korisno za ispoljavanje piromanskih sklonosti pojedinih glupaka.
Možda bi bilo korisno otvoriti posebnu temu o ovom, pa da stručni ljudi każu svoje mišljenje o tome.
Ovaj moj komentar se odnosi na post i fotografiju komšije flojd.
I ja sam ranije tako mislio ali pored toga sto pobije te neke korisne mikroorganizme koji razgradjuju bio masu i podizu humus takodje pobije i svu gamad koja nam unistava useve. I ako godinama nismo zapalili ni jednu parcelu koju radimo (osim kad dodje od komsije pa izgori i usev) moje misljenje je sada da se mera paljenja treba povremeno primenjivati, koliko cesto to bi strucnjaci trebalo da odrede..

EDIT:
Da se ogradim ako nije bilo jasno, ne podsticem paljenje ali vise nisam ubedjen da je to toliko lose.. Nisam kompetentan da dam sud ni na jednu ni na drugu stranu tako da bi voleo da neko strucan da misljenje na tu temu ali da ono bude objektivno a ne uskladjeno sa zakonima i propisima..
 
Pre se slama pokupula i donela kući za potrebe stoke. Strnjište se posle upalilo, izgorela i trava i gamad. Mikro organizmima koji su u zemlji nebude apsolutno ništa, pošto vatra brzo ide preko zemlje i može da zagreje svega par mm. Nije bilo potrebe za totalom ni silnim isekticidima i fungicidima.
Posle se ta slama i štošta vratilo u njivu kroz stajsko đubre.
Tako je funkcionisalo 100 god bez greške, da bi sad zadnjih par godina poprilično uništili zemlju pridržavajući se zakona koje su nametnuli mega korporacije koje se bogate na silnim otrovima koje nam prodaju....
Pre 10tak godina se žito posejalo, oprskalo protiv korova i požnjelo. Bez kojekakvih skupih otrova. Dok je to danas nemoguća misija...
I da, najveći neprijatelj humusa je veštačko đubrivo, kakvo crno paljenje žetvenih ostataka!
P.s. izvinjavam se nije tema za ovo piskaranje....
Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Da samo što nekada nisi znao šta je to sirak, šta je to ambrozija, bilo je dobro kada ti rodi maks. 3t/k.j pšenice i kada imaš tri trotonke klipa po jutru pa budeš seoski rekorder!
Malo su se stvari promenile tokom vremena pa ne voziš više Stojadina, Keca ili Juga već imaš u garaži barem dva Švapska automobila, WiFi i u klozetu na vr' bašte, grejanje na dugme ili preko aplikacije na mobilnom telefonu.Navigacija, autopilot, udoban traktor i dobra priključna mehanizacija, nema više potrebe za težim fizičkim radovima jer se sve odradi mehaničkim i hemijskim putem, da, to sve košta i nisu dovoljni nekadašnji prosečni prinosi nego su potrebni vanprosečni prinosi koji iziskuju velika ulaganja kako bi se to sve ispratilo.Ne mogu više stare sorte i hibridi da podrže i isprate tu globalizaciju pa moraš da seješ savremene ako uopšte misliš da igraš u tom kolu a to sve vodi u začarani krug i onu ili će ti život biti cveće ili tebe više biti neće...
 
Silaža se pravi od kvalitetnog kukuruza! Od ovogodišnjeg biće više kao salata što je opet bolje nego prazne jasle a hranidbena vrednost kakva je takva je, biće da se preživi.
Tako je baća.. 2012te nasilirano čudo božije takve silaže bez klipa, a na proleće trimer i udaraj po komšijskim baštama, i jasle uvek pune..kad nema kuruza nema ni lucerke... Epilog bio takav da je nakupac rekao 2013te kad sam mu prodao holštajn kravu od 780kg da mu je to najteža krava koju je kupio te godine, ovo ostalo 300kg kostiju i kože...
Znamo svi da ne valja, al spasavaj se kako ko može...
Kome ja sad da, siliram...
 
Vozilo se šta je bilo prikladno za to doba.
Moj deda je obrađivao 10 ha ili maksimum zemlje i držao 3-4 krave, kupovao sve nove mašine, ništa polovno. Nova škoda, novi fergusoni... i uporedo izgradio spratnu kuću.
I svake godine se palile njive, to je bila obavezna agrotehnička mera.
Današnjih 15t/ha suvog zrna kukuruza ne vredi ni blizu tadašnjih 4 kikinđanke po ha...

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ja sada imam 68 godina. Počeo sam sa roditeljima da idem na njive kad mi bilo 4 godine zato što mi je umrla baba i nije imao ko da me čuva a na njivi sam im bio na oku. Znači 64 godine sam u poljoprivredi i pamtim vremena kad niko ništa nije palio. Počelo je pre više od 40 godina sa paljenjem kukuruzovine, pošto se kukuruz počeo sejati u većim gustinama i ubirati mašinski a poljoprivrednici nisu imali plugove visokog klirensa.
Sa paljenjem strnjišta se počelo dosta kasnije kada je kolličina slame postala veća od potreba za stočarstvo, a kombajni još nisu opremljeni sečkama.
Borba protiv korova se ne može rešiti paljenjem njiva.
Borba protiv bolesti i štetnika se može rešiti samo pravilnim plodoredom.
Poslednjih desetak godina redovno posećujem Holandiju i Nemačku i nikad nisam video da neko nešto pali, niti sam čuo da je neko čuo za neko paljenje.
 
Pionir p9911...
7de252bb7a6aaa6e677c1beeedf2d799.jpg


Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh