Kukuruz 2021

Pa najedi se šunke i neka ti nedaju vode ali ni piva😏 pa da vidiš šta se dešava pre ćeš riknuti od onoga koi nije jeo ništa ali je imao vode. 😁
 
Ima svakakvih primera, evo recimo nas kraj, pored Vrbasa sljunak na pola metra tu sve izgori ali se moze jeftino navodnjavati, malo dalje u pritokama Vrbasa teska zemlja ali kvalitetno zemljiste , ne treba puno djubriva za dobar prinos, onda se krecemo u brda, oranicni sloj do 30cm, tu bez uree ne ide , dobro drzi vlagu ali sa druge strane koselo zemljiste pa redukije sjetvenu strukturu

Sent from my SM-A315G using Tapatalk
 
Dosad ,od 1650 -2500 kg po kj Pionir ,vlaga od 14.5-16.4 puno kvarnog plesnivog zrna
Kod drugih uglavnom oko 3 tone
Sva sreća pa soja bila solidna
 
Zorge ako možeš da mi malo pojasniš tvoj komentar.
И ја сам касно сејао, 23. априла, из истих разлога као и ти. Имам једну њиву на коме је кукуруз из групе ФАО 490, сејан на сунцокрет и кога је она велика киша спасила да не буде практично потпуно јалов, као што је то било пре неколико година. Неки род је понео (ценим око половине просечног), али је свеједно, после те кише и периода наливања зрна, веома рано је "направио фајронт" и сазрео. Пре неки дан сам му мерио влагу, јер је јасно да ће му се влага спустити раније него што би било нормално за тај термин сетве и ФАО групу - беше око 16.5%.

Онда читам то што си написао, када си га сејао, са колико ниском влагом и кад си га скинуо и то ми је некако било довољно да и сам закључим да је слабо родио.

И оно што пишеш, да ниси више паметан шта грешиш, да и поред тога што урадиш све по ПС-у, род омане... да л' треба да ти напомињем да то није због тебе, већ због фактора на које ниси могао да утичеш?
 
Evo jedna studija o djubrivu i susi:

Uticaj nepravilnog ubrenja sa NPK hranivima na prinos kukuruza prikazan je u tabeli 2. U godinama kada je izraæen neznatniji manjak padavina, sa poveÊanjem koliËine NPK hraniva u odnosu na optimalnu ishranu, prinos se smanjuje. To smanjenje prinosa moæe biti od 1,40 do 2,36 t/ha suvog zrna. –ubrenjem sa manjim koliËinama hraniva od optimalnog, prinos se smanjuje od 0,84 do 1,40t/ha u poreenju sa varijantom bez ubrenja. U navedenim godinama poveÊana koliËina NPK hraniva ima veÊeg negativnog uticaja na prinos, a negativni finansijski efekti kreÊu se od 298 do 485 evra. Nedovoljnim ubrenjem finansijski gubitak se kreÊe od 37 do 130 evra po hektaru. U povoljnim godinama gubici su veÊi ako ubrenje nije dovoljno, a variraju od 2,39 do 4,77t/ha suvog zrna. Finansijski gubitak je od 318 do 478 evra. –ubrenjem sa koliËinama ubriva veÊim od optimalnih, gubitak u prinosu je bio 0,36 do 1,62 t/ha, a finansijski gubitak od 86 do 389 evra po hektaru. Iz ovih podataka se jasno vidi da su veći gubici sa obilnim đubrenjem u sušnim godinama i obrnuto, u optimalnim godinama gubici su veći sa nedovoljnim đubrenjem.
 
Vreme je glavni faktor u proizvodnji bilo cega, nase je da pripremimo potencijal i da cekamo a na vremenu je je nas sjebe ili pomogne, svako od nas zna dobro kako obradjuje svoje njive, koje djubrivo baca, koje prinose ocekuje.Niko.od nas nezna kada ce kisa da pada, narocito posle nicanja kukuruza, pa mi kao znamo gde ce biti kise u junu! Pa to je nemoguce, kod mene nije uopste pala kisa od polovine maja pa do pre mesec ipo.Nisam mogao nikako da uticem, prinos imam od 2t do 8t/h, najbolji mi je Zp 606 koji je posejan na ledini na malo manje osuncanoj strani, baceno je 550 kg Kan u februaru kada sam.tanjirao sve,neki moji drugari se smeju kazu Kan traje 40 dana, gde su to iskopali neznam ali ja vec godinam imam izuzetne rezutatate samo sa Kanom i u to sam siguran uvek, ove godine mi je ostalo tih 550 kg pa sam bacio u jednu njivu i bilo je oko 10tona klipa, sa samo jednom kisom a samo 5km juznije kod mog tasta bilo je vise kise,kukuruz je prebacio 10t zrna po hektaru isto Zp 606 ove godine ostavio iza sebe 9911 i sve ostale na istoj parceli jer je sacekao kisu, sto ne znaci da je bolji nego je vreme bas uticalo na njega, fao 300 je usrao motku nacisto.
 
Ne radi se o predvidjanju padavina, vec neki ne veruju da u susnim godinama mnogo uree utice negativno na kukuruz.....
Realno, nebi trebalo da utice,visak azota u pocetku daje jaci razvoj biljke, snazniju biljku i otporniju na susu, to je logicno.Ako ima malo azota onda je biljka, zuta, slaba i ona najpre strada.Stajnjak je nesto sto je pogubno u susnim godinam kao i njive gde je zaorano mnogo zetvenih ostataka ali samo u susnim godinama, pre svega tip zemljista je broj 1 sto se suse tice, lagana zemljista,koja lako upijaju vodu, lako je i gube ali zbog toga u dobrim godinama razvaljuju od prinosa.Licno ne verujem da bas ureja skodi, ove godine sam je licno koristio i ako praktikujem Npk i Kan ali mi je azot bio jeftiniji kroz nju, inace sam tastu radio njive licno ja, bacio sam preko 500kg po hektaru, bilo je malo vise kise nego u mom selu ali kukuruz je fantazija.
 
Zorge hvala na odgovoru. Ja ne znam ovo za ureu. Ali znam da sam od starijih čuo da su uvek pričali da urea drži vlagu. Ali isto tako su pričali i da kad se dobro pođubri hoće usev da pregori ako zasuši. Što se valjda desilo ove godina. Opet kažem da je kod mene na manji prinos uticalo to da u vreme kada je izbacivao klip nije imao dovoljno vlage da ga izgura što duže. Nije bio problem sa oprašivanjem i svako zrno je bilo oplođeno, ali nije imao dužinu. I ona kiša u julu od 60-tak l kod mene je bila dovoljna da bar nalije koliko-toliko to zrno. Ali tako je kako je. Idemo dalje.
 
Pa to ti je isto ko sto jedan prijatelj izvlaci pilece djubrivo jer ima farmu,kad je kisna godina razbije se od kukuruza a evo sad sve mu pogorelo nema nista jos korov raste ko blesav

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
И оно што пишеш, да ниси више паметан шта грешиш, да и поред тога што урадиш све по ПС-у, род омане... да л' треба да ти напомињем да то није због тебе, већ због фактора на које ниси могао да утичеш?
Да ли баш није могао да утиче бар делимично да се допринесе бољем роду (бар да „покуша“ да утиче, јер је већ дуже време тло без дубинске влаге – то је било познато у моменту сетве)... С обзиром да је навео и ово:
Ovde su svi (pogotovu moj otac) nekog mišljenja da moja zemlja ne trpi ovu gustu sadnju.
 
А и то што кажеш. Ако се то посебно и јасно не каже, ја некако несвесно (и погрешно) рачунам да је земља слична овој са каквом се ја срећем у свом крају.
 
Sto se tice azota i kukuruza.

Zakljucak istrazivanja:
Optimalna kolicina azota maksimizira masu korena, dok nedovoljno ili previse azota smanjuje masu korena biljke.
Oprezno sa azotom u kukuruzu. Misljenja sam da povecano djubrenje npk i ureom u ovakvim susnim godinama ima uticaj na los prinos.
6f2e29ebb9c1d4b0a8d747a996a5c6eb.jpg


Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Ovde se na grafikonu sa povecanjem azota povecava prinos. Pored toga obratite paznju na kolicinu azota .
Nego jel jos neko imao problem kod p9911 povecanog loma
 
Nazad
Vrh