Kukuruz 2021

Dobro je što ima ljudi koji ništa ne razumu...Ako je realna cena 3000 din, prostitutke prodaju seme po 7000-8000 din, odmah indijanci kao Mas, Ns, As, Kosad, Agriđubre i ostali stave cenu 5000-5500 din. Hibridi koji vrede 2000 din sj su sad 5000 i ti opet ne kupuješ šta hoćeš zahvaljujući prostitutka-semenima...
Dragan stalno brine o svemu sem o njihovom govance proizvodu. Konačno je odabrao dobar primer, Map je sa 63 din max cena jesenas pao na 47 din. Nek mi javi kad Pionir pojeftini 25 %, obaveštavam ga pošto čovek ne radi u prodaji da zna da nikad nije pojeftinilo seme Pionira. Sve ovo pišem jer će cena semena na jesen skočiti bez obzira da semenski kukuruz rodi rekordno...Svi inputi su bar jednom pojeftinili ozbiljno, sem jednog, pogodite kog...
U prvi deo ne zalazim, odgovoriću na drugi deo. Cena nafte i energenata je pala drastično ove godine zbog slabe potrošnje na svetskom nivou. Tankeri sa gorivom su kružili puni jer im nije dozvoljen ulazak u američke teritorijalne vode. Rezultat je pad cene goriva sa 160 dinara na 130 i manje. Pojeftinilo je i gorivo ove godine... Nemojte biti nerealni

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Danas sam bas pricao sa nekim ljudima o cenama. Apsolutno je sve skocilo vezano za proizvodnju i svako od njih moze da kaze e ovo je ili ono poskupelo i zato vam je cena toga tolika. Jedino mi koji snosimo realno najveci rizik od njih ne mozemo to da uradimo sa bilo cime. Dal meso jer su sve komponente za ishranu otisle gore dal ratarske ili povrtarske kulture ili bilo gde. Na nama je da platimo da posejemo ili posadimo ili utovimo i da nam oni plate koliko oni misle. U principu feudalizam novog doba.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
@dragan18,Ove godine nije, sad je poskupelo, to je bilo prosle godine. Sto se tice cene semena ja gledam ovako, neka vreca pionira ima 10kg nebitno kog hibrida, to mu onda dodje 600din kg semenskog kukuruza. Koliko je tu trosak i zarada kompanije kao sto je Pioneer na jednom kg semenskog kukuruza??
Ranije hibridi kao sto su bili B23 ili D12 rodili su isto kao i ovi novi(iste fao grupe) a svi znamo koliko je onda bila vreca kukuruza.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Koga zanima kako se nenormalno bogate semenske kuce moze da nadje na netu ovaj film.
.
Ja nisam mogao da poverujem u te cene koje se pominju kao vrednost semena.
Razumem skroz mladog kolegu Dragana kada se trudi da objasni kako funkcionise proces nastanka nekog hibrida. Koliko kosta pravo intelektualne svojine. Sve je to racionalno, treba biti i placen za svoj trud. Ali ovde sve semenske kuce beze od odgovornosti po defoltu. Poljoprivrednik nema nacina (pravnih) da sebe zastiti od podvaljivanja starog semena. Dokaz da seme mogu da prodaju jeftinije je prosla godina kada je nudjen hibrid p0216 znatno jeftinije. Razlog je to sto je godinu pre totalno podbacio kod nas na terenu. U pitanju je bila mehurasta garez.
Znaci nesto se dogodilo u nekom momentu i samo taj hibrid je bio totalni debakl. I opa cupa da bi seme i naredne godine imalo kupca ode cena 1k dinara dole po vreci. E to je dokaz da se juri profit ne mareci za posledice.

Sent from my S60 using Tapatalk
 
@dragan18,Ove godine nije, sad je poskupelo, to je bilo prosle godine. Sto se tice cene semena ja gledam ovako, neka vreca pionira ima 10kg nebitno kog hibrida, to mu onda dodje 600din kg semenskog kukuruza. Koliko je tu trosak i zarada kompanije kao sto je Pioneer na jednom kg semenskog kukuruza??
Ranije hibridi kao sto su bili B23 ili D12 rodili su isto kao i ovi novi(iste fao grupe) a svi znamo koliko je onda bila vreca kukuruza.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
Ja se slazem da se ulaze veliki novac u genetiku i izucavanje koje traje godinama i skupo je realno (verovatno milioni evra su u pitanju) i da to mi moramo da platimo preko semena, ne mozemo da gledamo da je kg semenskog 600 din a merkantile 20 din jer ne ide tako racunica. Ali ta njihova izbegavanja da preuzmu odgovornost kada nesto zeznu to me najvise nervira...
 
U principu kriva drzava kada dozvoljava te cene,kuce mogu da kazu sta hoce ali ako drzava kaze ejjj ta cena i gotovo,za nase uslove.
Dzaba se prepirete kada od tog nema nista,svi ce opet sejati P i DKC i slus,ostalo sto se kaze ide na svoj trosak,bez obzira sto neko tera inat.
 
Dragane, radim 15 godina razne oglede za vašu firmu, moje prinose možete videti skoro u svakom katalogu sa rezultatima ogleda, doduše za tri godine nema, 2012 i 2017 su ovi vaši izbacili zbog katastrofalnih prinosa prouzrokovanim lošom oplodnjom a jedna godina je izbačena zbog prevelikog prinosa jednog ranog hibrida. Nisam ja rekao da Pionir seme ne valja nego da nas pravite budalama u saradnji sa Dkc-om. Ovi ostali se šlepaju uz vas, malo spuste cene i svima dobro. Ako ima neki član što je bio 2017 godine na makro ogledu u Temerinu kad smo Dr Shale i ja otkrili prevaru sa navodnjavanjem i friziranjem rezultata, molim da se javi.
Videli se tragovi od sistema kap po kap?
 
To me seti na onu priču o čobanu i vuku. Puno su nas promoteri plašili sa " nestašica i razgrabljeno" da im više niko i ne veruje, kad ono ovog proleća prc...
 
Videli se tragovi od sistema kap po kap?
Prevaranti navodnjavali 400 metara celom širinom, prosekli na 350 m i postavili 7 tačaka i lažu, epicentar suše a kukuruz dva klipa a mi 500 kg/kj. Shale i ja na pauzi krenuli kroz kukuruze i stigli do skroz jalovih, kao kod nas, ili bez klipa ili sa nekim čmanjkom. Ubrali par komada i poneli, našli radnika na tom gazdinstvu i on nam priznao da su navodnjavali. Ovi popizdeli što smo im pokvarili žurku, haos, bili besni kao kerovi...
 
E moj Radoslave, umesto da zagledaš te igračice, ti i kolega se šunjate po njivama. Stara izreka kaže - kome još treba istina.
 
Ljudi stanite na loptu. Sad gledam sta se pisalo zadnjih par stranica. Imamo ovde covjeka strucnjaka , na prvoj liniji , i umjesto da ga iskoristimo ,da nesto saznamo , a opet mozemo i sami da poredimo , vi osuli po njemu zbog cijena sjemena ?? Ovo je tema proizvodnje kukuruza , manite se cijena , na njih i na vrijeme nemozemo uticati pa zasto se ljutiti ? Poslije se pitam kako Dragana nebude dugo na forumu.
 
Nazad
Vrh