Kukuruz 2021

Ljudi stanite na loptu. Sad gledam sta se pisalo zadnjih par stranica. Imamo ovde covjeka strucnjaka , na prvoj liniji , i umjesto da ga iskoristimo ,da nesto saznamo , a opet mozemo i sami da poredimo , vi osuli po njemu zbog cijena sjemena ?? Ovo je tema proizvodnje kukuruza , manite se cijena , na njih i na vrijeme nemozemo uticati pa zasto se ljutiti ? Poslije se pitam kako Dragana nebude dugo na forumu.
Bilo je u Temerinu 100%. Ček polako, da nisi ti Momo onaj što je pisao da poljoprivrednik treba da proizvede kukuruz a da cena ne treba da ga zanima. Tvoji komentari mi imaju slične poruke, pa samo da proverim...
Mi smo bili 05.09 u utorak
 
Bilo je u Temerinu 100%. Ček polako, da nisi ti Momo onaj što je pisao da poljoprivrednik treba da proizvede kukuruz a da cena ne treba da ga zanima. Tvoji komentari mi imaju slične poruke, pa samo da proverim...
Mi smo bili 05.09 u utorak
У Темерину на Петефи имању.Сузана је била тада,баш је било круњење кукруза ручно.И ја сам тада са колегом обилазио тада кроз кукуруз,видели се трагови кпк система.
 
У Темерину на Петефи имању.Сузана је била тада,баш је било круњење кукруза ручно.И ја сам тада са колегом обилазио тада кроз кукуруз,видели се трагови кпк система.
Kako posle toga verovati semenskim kućama?
 
Kako posle toga verovati semenskim kućama?
Ко каже да им верујем?Са промотерима одавно никакв посао немам,јер у суштини не кажу ништа паметно осим реклама и генерално даве и одузимају време.Сам бирам сам дајем паре и са обзиром на квалитет земље форсирам домаће хибриде и нисам незадовољан.
За Драгана,80 и неке године човек из села одакле је члан Сова је са НС хибридом имао 16т сувог зрна,био је рекордер дал СРБИХ или тако нешто,а тада је врећа семена коштала око садшњих 10е.Да не буде да су је правили приучени људи или нешколовани,право га је институт НС,и они су имали право на интелектуалну својину.Што се осталог тиче не кажем да ниси у праву,али Олалија је такође итекако у праву око приступа и коректности трговаца и с.кућа.Верујем да му не би цијена била проблем када би однос био фер и коректан са обе стране.
 
Zato ja najviše verujem vama forumašima jer se mi ovde i javljamo da kažemo naša iskustva i rezultate. Gde smo mi pogrešili da drugi ne urade isto, a gde je bilo super, da se tako radi i dalje. Zato ovo čitam, pratim i pomalo se šalim, još koju godinu i neću više.
 
Kompletna gentika NS, OS i ZP hibrida tog doba je bila američka. Tada je Tito odradio takve nabavke kao sa IMT traktorima tj massey licencom. Fap je bio Štajer-Mercedes , Rakovica Perkins-Landini, Torpedo-Deutz , Yugo(Zastava )-Fijat ... Druga su vremena bila. Mogao bi do sutra nabrajati npr. m-84 -ruski T72 . Za 50 godina proizvodnje IMT-a nisu gotovo ništa unapredili, jer je sistem bio takav da se nije ulagalo dovoljno novca u razvoj. Slična je situacija bila i sa razvojem naših instituta... Sada se bore ali su ostale kompanije dosta ispred njih i po metodologiji, a i digitalno doba bolje koriste. Suština je da socijalistički sistem nije bio dobar, jednostavno da jeste opstao bi... Što znači i da je cena koječega bila nerealno niska zbog socijalnog mira... Pokazalo se kao pogrešno, nije se napravila akumulacija kapitala koji bi pokrenuo nove projekte i ideje... Ostali smo bankrot. Nije mi jasno zašto i dalje veličamo taj sistem kada je bio loš... Danas maltene svako ima parkirana dva automobila ispred kuće, led televizore po par komada u kući, svaki ukućanin ima mobilni telefon i račun od minimum 1500 do 2000 dinara. Poljoprivreda nikad nije bila lakša za rad, ne računam stočarstvo koje je zaista robija. Ali ok, bolje je biti svoj gazda u svom dvorištu nego živeti u kutiji u stanu i u mesari gledati u slaninu i kobasicu kao mačak. Budite srećni zbog onog što imate, a ne nesrećni zbog onog što nemate. .

Drugari, puno vas sve poštujem! Znam da je nekad mučno raditi ovaj naš posao i bude tu lepog i ružnog, ali budite sigurni... Imate najbolju kancelariju na svetu.


Srećno u novoj sezoni


Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Zp i Ns hibridi , nije to ogromna razlika , nisu bili toliko losi , sitnice su to , veci faktori su tip zemlje , padavine , agrotehnika, ... Najvece razlike , licno mislim , slabija stabilnost na polijeganje , previse listova perusine oko klipa i preduge iznad vrha klipa pa ostane zatvoren pa slabije otpusta vlagu , preduga drska klipa , plitko usadjeno zrno , siroko zrno pa je manja ukupna masa zrna u klipu , manja povrsina lisne mase pogotovo gore do klasa ,.. ostalo manje vise isto.
 
Kad smo vec dosli do toga da stranih i brendiranih hibrida nema u ponudi, da ne kazem preskupih, sta bi preporucili od domacih hibrida i ovih jeftinijih
 
Zp i Ns hibridi , nije to ogromna razlika , nisu bili toliko losi , sitnice su to , veci faktori su tip zemlje , padavine , agrotehnika, ... Najvece razlike , licno mislim , slabija stabilnost na polijeganje , previse listova perusine oko klipa i preduge iznad vrha klipa pa ostane zatvoren pa slabije otpusta vlagu , preduga drska klipa , plitko usadjeno zrno , siroko zrno pa je manja ukupna masa zrna u klipu , manja povrsina lisne mase pogotovo gore do klasa ,.. ostalo manje vise isto.
Nedavno sam nabavio dve knjige vezane za selekciju i oplemenjivanje kukuruza. Puno toga se promenilo od prvih hibrida do današnjih generacija hibrida. Logično je zašto su dve kompanije najbolje u selekciji kukuruza... Prva je jer je prapostojbina kukuruza centralna amerika i tu je najveći genetski varijabilitet. Iz te ogromne banke gena sa hiljadama ili milionima ukrštanja veća je verovatnoća da će se desiti taj heterozigotni efekat tj hibridni efekat. Ako ti je banka gena mala...nemaš baš puno manevarskih mogućnosti za nova ukrštanja. Dakle trebaju ti sveži geni introdukovani u tu populaciju gena koju već poseduješ... Pa da zamešaš karte opet i probaš sreću.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Зови њиховог човека за твоју регион и питај како можеш да добијеш семе. Пре неколико година имао сам проблем да нађем њихову семенску пшеницу, па су ми њих двојица буквално донели тону и кусур семена из централног складишта.

Е, је л' неко зна каква је сада ситуација са семеном у комшилуку - Кроација, Мађароршаг, Романиа....?
 
Zp i Ns hibridi , nije to ogromna razlika , nisu bili toliko losi , sitnice su to , veci faktori su tip zemlje , padavine , agrotehnika, ... Najvece razlike , licno mislim , slabija stabilnost na polijeganje , previse listova perusine oko klipa i preduge iznad vrha klipa pa ostane zatvoren pa slabije otpusta vlagu , preduga drska klipa , plitko usadjeno zrno , siroko zrno pa je manja ukupna masa zrna u klipu , manja povrsina lisne mase pogotovo gore do klasa ,.. ostalo manje vise isto.

Točno je što si napisao, ali ranije otvaranje perušine omogućava nakupljanje kiše i pljesnivoću zrnja pri vrhu klipa. Po meni su najbolji oni koje se ranije okrenu prema dolje i onda rašire perušinu. Nažalost, takve sorte su mi nepoznate. :(
 
U Rumuniji Dekalb se isporucuje onima koji su u Decembru porucili seme.
Ako je jos nesto i ostalo to su neki hibridi kojih nema kod nas i to do fao 300-350.
 
Nazad
Vrh