Kukuruz 2021

Ok, sjemena nema, jel to znači da onda nećemo dobiti prepakirano sjeme prošlo godišnje? Jer znali smo dobiti muda pod bubrege i nitko nije imao savjesti stavit manju cijenu za to ili povući iz prodaje...
 
Pa ovo stvarno prevazilazi bezobrazluk. Nazvati bilo koga pogrdnim imenom da li to bile kolege iz moje firme ili bilo koje druge firme. Stajem u odbranu svih postenih kolega koje rade izuzetno tezak posao. Kako mozete znati koja je realna cena neke vrece semena? Da li ste vi uopste svesni koliko je vremena i resursa potrebno uloziti da bi se proizveo jedan komercijalni hibrid kukuruza?? Stvarno je smesno uopste raspravljati se o temi o kojoj druga strana nema ni pribliznu predstavu kako to izgleda. Pa mi ga samo testiramo 4 godine pobogu, a gde su svi ostali procesi u samom ukrstanju koji traju vise godina, gde su troskovi proizvodnje linija, kooperanta koji radi semensku proizvodnju, susenja, krunjenja, tretiranja i pakovanja, distribucije. Semenarstvo je dugacak i naporan posao. Uostalom, cena setvene jedinice nije nikad bila 9000 dinara, cak ni 8000 jedino ako uzimate na odlozeno placanje pa vam vas apotekar doda kamatu na njegov angazovan novac od 10-15 %. Necu grubo da se izrazim, ali svakve gluposti prodju kroz ovaj forum.
Ko nama garantuje da posle takodje gomile ulaganja u zemlju ( traktor, masine, nafta, vestak, seme, hemija...) Kukuruz opet na jesen ne bude 15 din??? 🙂
 
Meni samo nije jasno cemu rasprava? Nezadovoljni cenom semena? Niko nikoga ne tera da kupi skupo seme kao ni nista drugo u zivotu.
Kome ne odgovara ne mora posejati skupo seme. Sad se pljuje na sve strane jer su poskupeli a ako otvorite teme od pre 8-9 godina i da su hteli nekima djabe da daju nisu zeleli jer je GMO seme i treba biti patriote i posejati ZP i NS.
Neki i danas iste poseju a bune se zasto je DKC i Pioneer skup. Koji ce vam... strano seme.
 
Moram reci da se apsolutno slayem sa Peetom (mada se u dosta drugih ne slazem).
Niko nikog ne tera da bilo sta kupi.
 
Cena semenskog kukuruza je određena zakonom ponude i potražnje i mi tu nemamo razlog da se bunimo. Mi treba da se svim sredstvima borimo da dobijemo kvalitet za koji smo platili a ne da gledamo u bob šta će nam uvaliti.
 
Meni samo nije jasno cemu rasprava? Nezadovoljni cenom semena? Niko nikoga ne tera da kupi skupo seme kao ni nista drugo u zivotu.
Kome ne odgovara ne mora posejati skupo seme. Sad se pljuje na sve strane jer su poskupeli a ako otvorite teme od pre 8-9 godina i da su hteli nekima djabe da daju nisu zeleli jer je GMO seme i treba biti patriote i posejati ZP i NS.
Neki i danas iste poseju a bune se zasto je DKC i Pioneer skup. Koji ce vam... strano seme.
Ko se ozbiljno bavi kukuruzom seje vecinu dkc i pionir uglavnom, a oni to znaju pa dizu cene u nebesa. Jesam prvi da se znanje naplati, ali neka onda odgovaraju za svoj skupi kvalitet.
 
Ko nama garantuje da posle takodje gomile ulaganja u zemlju ( traktor, masine, nafta, vestak, seme, hemija...) Kukuruz opet na jesen ne bude 15 din???
Niko, sve je rizik. Ali kako stvari stoje , sad se ugovara na jesen po 18 dinara. U poljoprivredi nikada ne treba računati jednu godinu nego 5 godina prosek. Jedne će biti 10 tona, druge 7, treće 14 ...bitne su te godine kada su fenomenalni uslovi za ukupan prosek... Sa vrhunskim hibridom može biti i 15 -16-17 tona na dobrim zemljištima, a kod prosečnog hibrida ili lošijeg taj prosek je npr 12 13 u istoj godini... U lošoj opet 500-1000 kg više i prosek ti je kao da dobiješ gratis jednu prosečnu godinu. Treba imati u vidu ako je radni vek 40 godina do penzije, imamo priliku da uradimo setvu 40 puta... Pa kako se kome zalomi.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Evidentna je nestasica odredjenih hibrida kod nekih semenskih kuca i mozda nece svi nabaviti hibride koji su zeleli ali bice drugo nesto. Ono sto licno zameram promoterima u mom kraju sto su predhodnih godina olako koristili recenicu da nema dosta semena, porucujte seme.. Sada kada je to tacno i u kombinaciji sa poskupljenjem malo je svima pun kofer svega..
Kao u onom vicu o vukovima!
 
Niko, sve je rizik. Ali kako stvari stoje , sad se ugovara na jesen po 18 dinara. U poljoprivredi nikada ne treba računati jednu godinu nego 5 godina prosek. Jedne će biti 10 tona, druge 7, treće 14 ...bitne su te godine kada su fenomenalni uslovi za ukupan prosek... Sa vrhunskim hibridom može biti i 15 -16-17 tona na dobrim zemljištima, a kod prosečnog hibrida ili lošijeg taj prosek je npr 12 13 u istoj godini... U lošoj opet 500-1000 kg više i prosek ti je kao da dobiješ gratis jednu prosečnu godinu. Treba imati u vidu ako je radni vek 40 godina do penzije, imamo priliku da uradimo setvu 40 puta... Pa kako se kome zalomi.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
Moze da se ugovara po 18 i opet u otkupu da bude 15, ne bi bilo prvi ni poslednji put. Nego nije to ni tema, nego hocu da kazem da su preskupi ulazi koji rastu svake godine, i svako je u tom lancu obezbedjen da uzme svoj profit sigurno a samo seljak gleda u nebo. I kad vec vreca dkc kosta 25000 ( prvi sam kupio vec) realno za nas standard preskupo, ali ok placamo pamet i kvalitet, treba onda nesto da garantuju i stoje iza svoje cene i kvaliteta. To isto mislim i za pionir.
 
Sve je to vezano i zbog nepostojanja udruženja koja bi štitila interese svih poljoprivednika. Ovako gaće su spuštene, pa udara i onaj najslabiji, kada otpora nema.
Nemam ništa protiv naplate intelektualne svojine, ali ne može da u slučaju očigledno lošeg semena šteta da bude u vrednosti kesice semena.
 
Neko je već pomenuo da nije problem cena već šta se dobije za tu cenu. Nisam siguran da francuz, nemac i mi srbi dobijamo isti kvalitet ali nam je cena ista. Znam da postoje tri vrste proizvoda ovo je citat jedne ambasade "postoje tri vrste proizvoda 1-za nas, 2-za zemlje u razvoju, 3-za ne razvijene.
 
A meni je simptomatično da pamtimo samo loše stvari, da podsetim da je jesenas bila cena Map-a 47-48 dinara Urea 36 , Map nikad niži u zadnjih 10 godina. Ja sam kupio više nego što mi treba i posolio, pa ću sledeće godine kad skoči na 60 dinara smanjiti količinu djubriva. I u proseku ću biti dobar. Samo prosek i samo višegodišnja kalkulacija.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Dobro je što ima ljudi koji ništa ne razumu...Ako je realna cena 3000 din, prostitutke prodaju seme po 7000-8000 din, odmah indijanci kao Mas, Ns, As, Kosad, Agriđubre i ostali stave cenu 5000-5500 din. Hibridi koji vrede 2000 din sj su sad 5000 i ti opet ne kupuješ šta hoćeš zahvaljujući prostitutka-semenima...
Dragan stalno brine o svemu sem o njihovom govance proizvodu. Konačno je odabrao dobar primer, Map je sa 63 din max cena jesenas pao na 47 din. Nek mi javi kad Pionir pojeftini 25 %, obaveštavam ga pošto čovek ne radi u prodaji da zna da nikad nije pojeftinilo seme Pionira. Sve ovo pišem jer će cena semena na jesen skočiti bez obzira da semenski kukuruz rodi rekordno...Svi inputi su bar jednom pojeftinili ozbiljno, sem jednog, pogodite kog...
 
Nazad
Vrh