Kukuruz 2021

Jel tvoja i moja proizvodnja isto košta? Naravno, ne. Druga stvar kada ti kupuješ hibrid ne kupuješ samo zrno u džaku već i intelektualno vlasništvo. Ljudi, napravite presek stanja u glavi i raskrstite više sa socijalističkim samoupravljanjem.



Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
Dragane znači i pekar i poslastičar mogu u cenu da naplate intelektualnu svojinu a seljak nije uložio svoje znanje i iskustvo ni jednog momenta. Razimem ja tebe ti pričaš iz ugla tvog posla i ugla firme za koju radiš. I nedaj Bože da se nađe neko da brani interese seljaka jer on nema Intelekt pa samim tim ni intelektualnu svojinu i služi isključivo za tri stvari a to su pljačka, glasanje i rat.
 
Dragane znači i pekar i poslastičar mogu u cenu da naplate intelektualnu svojinu a seljak nije uložio svoje znanje i iskustvo ni jednog momenta. Razimem ja tebe ti pričaš iz ugla tvog posla i ugla firme za koju radiš. I nedaj Bože da se nađe neko da brani interese seljaka jer on nema Intelekt pa samim tim ni intelektualnu svojinu i služi isključivo za tri stvari a to su pljačka, glasanje i rat.
Ne, ovo pričam iz svog ličnog ugla. Ne zastupam kompanijsko misljenje. Ljudi svet se menja , za to nije kriv ni prodavac semena ni selekcioner ni poljoprivrednik. Znamo sve i što mlatimo praznu slamu bezveze. Niko vas ne uslovljava da kupite seme pionira kwsa dkc ili bilo koje drugo, to je samo VAŠ slobodan izbor. Moje je samo da kažem da nije baš sve crno na belo kao što neki misle.

P.s. v74 košta oko 4500 din eto, uzmite njega
Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Izgleda da v74 nema intelektualno vlasnistvo kada je tako jeftin. Dragane, nadobudno si nastupio kada si naveo da su sada prinosi 8 tona zbog skupog semena, a mi jadni smo pre 10 godina vrsili 3 tone manje po jutru. Nisi u pravu i to dobro znas. Da li to znaci da cemo 2030. godine imati 11 t po jutru zahvaljujuci skupom semenu? Za svaki novi hibrid koji se uvodi u proizvodnju se navodi da je prinosniji za 5-7 % od prethodnika. E sad, da li je to 5-7% vise od prinosa u prvoj godini proizvodnje prethodnika ili godina testiranja, ili poslednjih godina kada se nekim cudom nesto desi i hibrid nije vise prinosan kao prvih godina (sto pojedini navode)?
 
Poslednja izmena:
Pa po toj logici svaki sledeći hibrid rodni i za 5% znači da ću za par godina moći da prodam polovinu zemlje u zakup jer će mi ova druga polovina roditi duplo više i nadoknadi ti manjak površine. Gledam preporuke za setvu pa to još malo pa neće ni jalova mačka moći da prođe između dva struka kukuruza, sejaćemo na 12 cm . Mislim da će sve to da pukne kao balon pa će mo sejati domaće. Davnih godina smo sejali na 28 cm i rodilo je više nego neki današnji hibridi.
 
Jel tvoja i moja proizvodnja isto košta? Naravno, ne. Druga stvar kada ti kupuješ hibrid ne kupuješ samo zrno u džaku već i intelektualno vlasništvo. Ljudi, napravite presek stanja u glavi i raskrstite više sa socijalističkim samoupravljanjem.



Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
Dragane, hoće vam biti lakše ako vam pustim sken računa kupljenog semena pionira 9757 prošle nedelje u Gnjilanu? Proizvodnja za Kosovo je 2,5 puta jeftinija? Izbora nema, kao ko me tera da kupim Pionir? Pa svi proizvođači semena su u dilu, čist monopol. Neka se javi kolega Bojčetić i napiše koliko smo ponuda imali prve godine a koliko druge.
 
E svašta , dajte da se bavimo prinosima a ne cenama. Radoslave napiši koji si prinos imao po hektaru i hibride. Ja sam voljan da pomognem uvek vezano za tehnologiju. Ove teme su bezveze jer nemaju epilog i smisao.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
E svašta , dajte da se bavimo prinosima a ne cenama. Radoslave napiši koji si prinos imao po hektaru i hibride. Ja sam voljan da pomognem uvek vezano za tehnologiju. Ove teme su bezveze jer nemaju epilog i smisao.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
Dragane, radim 15 godina razne oglede za vašu firmu, moje prinose možete videti skoro u svakom katalogu sa rezultatima ogleda, doduše za tri godine nema, 2012 i 2017 su ovi vaši izbacili zbog katastrofalnih prinosa prouzrokovanim lošom oplodnjom a jedna godina je izbačena zbog prevelikog prinosa jednog ranog hibrida. Nisam ja rekao da Pionir seme ne valja nego da nas pravite budalama u saradnji sa Dkc-om. Ovi ostali se šlepaju uz vas, malo spuste cene i svima dobro. Ako ima neki član što je bio 2017 godine na makro ogledu u Temerinu kad smo Dr Shale i ja otkrili prevaru sa navodnjavanjem i friziranjem rezultata, molim da se javi.
 
Dragane u pravu si cena semena stvarno nema smisla, a a ova duplo skuplja semena ne rode duplo više ja sam sa ZP 684 imao 7000 kg /kj a sa DKC 4943 5000kg/kj.
 
Sve vreme pričaš o konkurenciji, piši u njihovoj temi i žali se. Ispašće da je pionir taj koji radi to što pišeš.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Dragane u pravu si cena semena stvarno nema smisla, a a ova duplo skuplja semena ne rode duplo više ja sam sa ZP 684 imao 7000 kg /kj a sa DKC 4943 5000kg/kj.
Opet o konkurenciji... Ljudi nisu dva jaja ista a kamoli parcele. Pa čak i u istoj parceli variraju prinosnije i manje prinosne zone. Pogotovo na valovitim parcelama krčedin,titel,telečka ....

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Dragane, mučeniče, kud si se javljao i otvorio ljutu ranu. Lepo kaži kolegama paorima da radiš u proizvodnji i ogledima, dakle struci. A o određivanju cena i uslovima prodaje, odlučuju finansijeri sa najvišim rukovodstvom. Dakle, za ovu priču, nisi odgovoran niti bi te ovo trebalo pogađati.
 
Sve vreme pričaš o konkurenciji, piši u njihovoj temi i žali se. Ispašće da je pionir taj koji radi to što pišeš.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
Ma ista ste vi firma, 2012 godine sam posejao 40 jutara P12, do tada mog omiljenog hibrida. Kukuruz je normalno nikao i oko trećeg lista su počeli problemi. Lišće je krenulo da vene a dobar deo i da se suši. Dolazili su predstavnici da ne kažem ojebine iz Pionira i prvo su pokušavali da naprave da ja nisam nešto dobro uradio, te hemija, te predusev, znate već te nabiflovane izgovore koje recitujete kao pokvaren CD...Posle mesec dana se ispostavilo da jedna partija tog semena ne valja i presejao sam 20 jutara, već je bio 10 jun. Dobio sam 30 vreća, uglavnom planirani gratisi sa pečatom. Posle nekog vremena sam dobio još 30 vreća iako nisam više presejavao. Krajnji rezultat je bio izuzetan: Ukupno na 20 kj 4100 kg kukuruza...Godina prošla, ja bio na ivici propasti a vi i dalje duvate u istu tikvu...
 
Dragane, mučeniče, kud si se javljao i otvorio ljutu ranu. Lepo kaži kolegama paorima da radiš u proizvodnji i ogledima, dakle struci. A o određivanju cena i uslovima prodaje, odlučuju finansijeri sa najvišim rukovodstvom. Dakle, za ovu priču, nisi odgovoran niti bi te ovo trebalo pogađati.
Čika Aco, niko njega i ne krivi za njegov rad, nego što brani neodbranjivo-mafiju. Od tih pilićara što kod njih određuju cene poštenijim zanatom se bave i prostitutke...
 
Dragane, mučeniče, kud si se javljao i otvorio ljutu ranu. Lepo kaži kolegama paorima da radiš u proizvodnji i ogledima, dakle struci. A o određivanju cena i uslovima prodaje, odlučuju finansijeri sa najvišim rukovodstvom. Dakle, za ovu priču, nisi odgovoran niti bi te ovo trebalo pogađati.
Pa to sam i pisao već unazad, ali poenta je da su ljudi ovde isfrustrirani jer im uvek nešto nije po volji i traže nekog tamo promotera Peru da pokažu sav svoj bes na njemu. Te cena robe, te kiša , te sad mekano sad tvrdo...ako se niste navikli na poljoprivredu i otvoreno nebo, nestabilnosti onda treba da promene posao kojim se bave, to tako funkcionise u svetu. Jedino kad se kupuje mehanizacija tu ništa nije skupo...nije dovoljno više 120 ks veliki traktor ,sad treba od 200 ...nije dovoljna 6 redova sejalica daj od 8 -12. A suština im promiče. Ja da imam 300 jutara ja bih kupio varijabilnu sejalicu ali nek je i od 4 reda ...ako će mi doneti uštede radiću 24 h u dve smene... Rasipač za djubrivo je bitno da ima 3 tone kapaciteta a to sto je neprecizan to nema veze zamuljaće se... Ja bih radio mapiranje , doziranu primenu djubriva ,analize u holandiji itd. Doduse, ja volim poljoprivredu i radim je jer volim a ne zbog sela i šta će ko da kaže. Evo primer kod mene u komšiluku, čovek radi 400 jutara a seje sa nodetkom 4 reda koja nije ni remontovana, seje se brzinom od 10 km/h, a kupio varijabilni rasipac bez navigacije od 3 tone samo jer je Amazone u pm. Još se hvali kako je rasipač sa varijabilom, a nema ni jednu mapu. Uvek će biti nezadovoljnih i zadovoljnih ljudi...više nezadovoljnih i ljudi koji gledaju u tudje dvorište i tudji džep. Na ovom forumu sam od 2008. godine i drago mi je što su ljudi koji su tada bili na forumu izuzetno napredovali u svom poslu, vidim da su sa zmaja prešli na Lexione, sa IMT i Rusa na John Deere, sa imt pluga i vogela na obrtace, prskalice sve velike vucene, rasipaci , neki i navigacije. Neki se razvijaju u minimalnoj obradi , povrću , voću, specifičnim kulturama i svi ćute rade i stvaraju. Hvala Bogu nisu propali ...nisu jer uče, svake godine... Oni koji su dugo na forumu znaju ko sam i šta sam i koliko sam pomogao kada sam mogao, to se ništa nije promenilo ni u prethodnoj ni u sadašnjoj firmi. Svoj posao obavljam savesno.


Tema se povela o teorijama zavere... Ko- kome -koliko- šta.... što je van svake pameti pričati i pisati na forumu jer nema kraja. Ono što ja mogu da kažem je da u celom svetu postoje dve semenske kompanije koje su u kukuruzu broj 1 i broj 2 negde je jedna bolja negde druga, zavisi od klimatskih i pedogenetskih faktora i čijoj genetici bolje odgovara neki klimat. Ulažu se milioni u istraživanje genetskog materijala i sad treba tamo neki amerikanac kada napravi da da Peri i Stevi u Srbiji za 20 evra, a bilo bi još bolje da je džabe. Ja da je to moja lično firma ne bih poklanjao, inače bih brzo završio u bankrotu.


Odužio sam tekst, poenta je da nas ni na fakultetu ne uče mnogim stvarima ....možda agronom nije znao kako da objasni zašto se suši biljka, nije znao ( ne hvataj se za ovo i ne nastavljaj raspravu Radoslave jer ne možeš da pojmiš očigledno koji se procesi dese u specifičnim situacijama). No ja vama želim sve najbolje, a od sad ću i ja početi da naplaćujem privatne savete o tehnologiji jer izgleda da se besplatna informacija ne ceni.

Želim svima uspešnu godinu, a tebi Radoslave da kupiš još jednu Pumu dogodine.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Dragane, naš Mornar bi ti pozavideo na ovom pisaniju. Očigledno ne mogu da pojmim procese koji se dese u specifičnim situacijama? Kako lepo rečeno i još povezane babe i žabe, ko je šta kupio, cene arendi...Izgleda sam stvarno retardiran kad tu analogiju ne razumem...Kada nema suvislog objašnjenja, onda je: Poenta da nas na fakultetu ne uče mnogim stvarima i Iako sam ja samo na FLOmaster studijama...Strašno...
 
Evidentna je nestasica odredjenih hibrida kod nekih semenskih kuca i mozda nece svi nabaviti hibride koji su zeleli ali bice drugo nesto. Ono sto licno zameram promoterima u mom kraju sto su predhodnih godina olako koristili recenicu da nema dosta semena, porucujte seme.. Sada kada je to tacno i u kombinaciji sa poskupljenjem malo je svima pun kofer svega..
 
Nazad
Vrh