Kukuruz 2021

Dragann 18,znači li to da semenske kuće kao i banke obračunavaju neostvarenu dobit. I uvek postoi razlog zašto je repro materijal skup kao i razlog zašto je finalni proizvod jeftin a to se zove PLJAČKA.
 
Dragann 18,znači li to da semenske kuće kao i banke obračunavaju neostvarenu dobit. I uvek postoi razlog zašto je repro materijal skup kao i razlog zašto je finalni proizvod jeftin a to se zove PLJAČKA.
Svašta... drug ne formira semenska kompanija cenu merkantile. Ne možete vi da zamislite investiciju u novi hibrid. Pre 10 godina prinosi su vam bili 5 tona po jutru pa ste se skakali do neba kad nabodete taj prinos. Sada ste nezadovoljni sa 8 tona po jutru. Ali pre 10 godina arendama nije bila nabijena cena na 350 eura po jutru, da ne pričam pre 20 godina cenu arende. Kriva je semenska kuća za sve ili je kriva alavost pojedinaca koja je dovela da se takmičimo ko će više zemlje da uzme po većoj ceni, da otimamo.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Zamena teza, al ajde...
Resenje je vrlo jednostavno, uvek mozete promeniti semensku kucu, bojkotovati.. i to je jedini nacin da cena padne usled smanjene traznje jer to kod njih prvo smanjuje ukupan prihod sto povlaci i smanjeni profit, pa gubitak bonusa, pa penale itd..
 
Dragane 18 Olalija ti je lepo naveo paritete ranijih godina a i tada je trajao proses proizvodnje semena isto a šta je uzrok ovolikog dranja seljaka. Svestan sam da semenske kuće ne diktiraju cenu merkantilne robe pitam se gde je tu Država ali uvek bilo da seljak sve nosi na svojim leđima. Što bi se reklo "tovari magare dok je u blatu"
 
Neke semenske kuće mogu da idu sa duplo nizim cenama s.j a neke ne mogu?Zar proizvodnja semenske robe i hibrida ne košta svakoga isto?I oni najjeftiniji hibridi se proizvode na kontrolisanim parcelama uz rad stručnog kadra, ne proizvode ih valjda babe po baštama i bašticama?
 
Pre par godina drugar koji radi u jednom od ovih nasih distributerskih kuca bio na nekom seminaru u Hu. Prica je bila o poznatoj svetskoj kuci u svetu povrtlarstva. I kaze izasli oni i govore o ceni semena, i sad ocekujes: 5 gidina x15 doktora x 600 ogleda... prc! Farmer je zaradio xxxx po jedinici povrsina od toga je nase xx procenata!
 
Sa ovim cenama Dekalba i Pioneera ne bi smeli da se dešavaju propusti kao sa 4943 ili što valjaju staro seme po cenama novog. Tu treba da ih država žestoko kažnjava. A što se tiče cene, ko nije zadovoljan neka seje ZP, NS, BC, itd.
 
Зна ли ко, какви су са ценама и асортиманом ови из "Синџенте"? Покондирили се и они?
 
Cenu semenske robe delimicno odredjuju i kupci, ako samo preskocite neku kucu i ne posejete nece ni oni drzati cenu.
Jedna od retkih godina kad se slazem sa Draganom. Imate i sad semenske kuce cije seme kosta kao 150kg merkantilnog.
I jos bi cena tih hibrida bila veca da nema domacih hibrida.
 
Poštovani Dragan 18
Od 1990. godine se bavim poljoprivredom,probao sam sve i prošao svašta. Jedno vreme sam se bavio i povrtarstvom.Ne bih želeo nikoga da vređam, ali..... prođle godine sam sejao DKC 4943,P 9911 i P 0725.Svi na istoj parceli.Pioniri nikli,milina ih videti a DKC,što bi rekli kod mene u selu ko babini zubi.Redak,nejednak u porastu,prosto,faličan.Zovem promotera,doći ću danas,doći ću sutra.Nije se pojavio dok kukuruz nije izvlato.Da ne dužim priču,sve se svelo na to da jeste seme bilo falično,siguno će mi se javiti da se dogovorimo o nadoknadi štete,jer je on sam procenio da je na usevu bilo oko 15 procenata štete. Obećano mi je da bi trebao dobiti gradis seme ove godine,bar deo.Do dana današnjeg ni njega ni semena,a uredno mi se javlja na telefonske pozive i po običaju obećava da će doći,danas,sutra.
Ponovo podvlačim,ne želim nikoga da uvredim i da ulazim u nepotrebu raspravu ali činjenice su ovakve.
 
Sejem pionir dugo godina, poceli smo sa B23 koji je sigurno 5 god bio izuzetan do 2012 kada su svi hibridi kasnijih sorti debelo podbacili a rani su prepolovili, te godine sam imao i N91 koji me je spasao.... Vec sam pisao o tome ali sad bas da se nadovezem zbog cene hibrida i ostale situacije...
Moje zapazanje je da B23 od te 2012 vise nikad nije bio isti, ali smo dobili slicne hibride koji su bili u rangu spomenutog B23 samo po visoj ceni...nista bolje od njega ja nisam primetio... Tako je bilo i sa N01 bio je jedno vreme jako dobar na nasem terenu, nije rekorder ali jako stabilan rod je imao... sada i njemu treba skuplja zamena. zatim 9911 isto sam sejao ga nekoliko godina, dobar bio, da bi se prosle jeseni sveo na prosecan... znaci i njemu treba skuplja zamena da bi smo dobili ono sto smo vec imali....
 
Ja sam ubeđen da nedobijemo uvek ono seme koje piše na deklaraciji. Jedne godine pita me komšija na njivi koi ti je ovo kukuruz ja mu kažem a on meni nemoj da lažeš pa i ovaj moj je taj isti a oni različiti i visina i položaj listova i klip se drastično razlikuje ma dva totalno različita hibrida. Mislim da svi oni ako jedan hibrid nestane u prodaji ubace neki drugi veoma sličan opiče deklaraciji i teraj dalje pa nije to ovca pa da je razlikuje na prvi pogled seme je seme. :unsure:
 
Poslednja izmena:
Neke semenske kuće mogu da idu sa duplo nizim cenama s.j a neke ne mogu?Zar proizvodnja semenske robe i hibrida ne košta svakoga isto?I oni najjeftiniji hibridi se proizvode na kontrolisanim parcelama uz rad stručnog kadra, ne proizvode ih valjda babe po baštama i bašticama?
Jel tvoja i moja proizvodnja isto košta? Naravno, ne. Druga stvar kada ti kupuješ hibrid ne kupuješ samo zrno u džaku već i intelektualno vlasništvo. Ljudi, napravite presek stanja u glavi i raskrstite više sa socijalističkim samoupravljanjem.



Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Svašta... drug ne formira semenska kompanija cenu merkantile. Ne možete vi da zamislite investiciju u novi hibrid. Pre 10 godina prinosi su vam bili 5 tona po jutru pa ste se skakali do neba kad nabodete taj prinos. Sada ste nezadovoljni sa 8 tona po jutru. Ali pre 10 godina arendama nije bila nabijena cena na 350 eura po jutru, da ne pričam pre 20 godina cenu arende. Kriva je semenska kuća za sve ili je kriva alavost pojedinaca koja je dovela da se takmičimo ko će više zemlje da uzme po većoj ceni, da otimamo.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
Malo preteruješ. Prinosi oko 5+t po jutru su bili odavno, a 8t ni sad nije lako dostižno.
 
Nazad
Vrh