Kukuruz 2021

I kod nas je takva situacija. Baš pričaju prodavači kako su pojeli govno, direktori u Pioneeru rekli samo slobodno obećajte, bit će, prodavači napravili narudžbe sa kupcima, sad im javili, reži, neće biti dosta.
 
To je do dobavljaca, moj dobavljac mi kaze da sada u savakoop ne mozes nista dobiti ako nisi obezbedio seme na vreme. Poslao sam mu narudzbenicu i kaze "mirno spavaj nano" 😂
Kod nekih ce biti i viska jer poruce vise nego sto im treba, recimo moj dobavljac je porucuo 500sj dekalba a potrosice mozda 250-300.
 
Situacija je sledeca. Madjari su mnogo semena zadrzali za sebe iz fao grupa 400. Znaci nece ni stici do nas. Losa semenska proizvodnja u Evropi i nedostatak semena preko. Kws sem za branje ostalo niko nista nenudi. Dkc nista, nesto ce stici od preko ali jos nije ni uslo u Srbiju. Pionir pitanje sta velike firme(agromarket, delta) imaju na stanju i sta su kome obecali da ce dati. Mnogi lokalci nece ni dobiti ono sto su trebovali. E sada kada dve kuce koje drze najveci udeo semena na trzistu nemaju dovoljno semena, pitanje sta ovi manji mogu da urade da podmire sve zelje. Jer ipak svi traze proverene hibride.

Sent from my S60 using Tapatalk
 
Napisi pozdrav i zelje u pp 😂 pa ti javim
Jos je rano za to ali promoteri te teritorije tacno znaju gde sta zaostaje i kome je sta preostalo od semena po firmama.
Kaze mi drugar da nisu oni krivi sto porucuju vise nego sto im treba, prosto ih teranu na to da se jos u decembru napravi porudzbenica!
 
Kad se pravila porudzbenica svi vikali zure da zauzmu ima viska semena. Kad je ureja bila 36din mene mrzelo da uplatim i idem po nju...
 
Razlog nestasice je trenutna cena i najavljena cena kuruza,ima da se naseje
Otišlo mnogo semena u izvoz.
Nista od navedenog , razlog je susa u zemljama koje proizvode rane fao grupe semenskog kukuruza. Kada dodje do takve situacije sve zemlje dele seme medju sobom po principu "svakome na ravne casti". Kasnijih fao grupa ima dovoljno. Nemojte da mislite da ce neko da izvadi magicni stapic i da ce se pojaviti neke kolicine koje se drze u rezervi. Vise nije rec o tome koji hibrid hocete da sejete, nego sta cete da nadjete.
 
Hmmm, sad će sigurno zbog lošeg kvaliteta semena i nedostatka odgovarajućeg, seme PRVI PUT U ISTORIJI pojeftiniti...Ili neće...Sledeći promoter ili neko ko je povezan sa klošarima koji proizvode semensku robu kad mi izrecituje ovu napamet naučenu nebulozu o neoprašenom semenskom u Rumuniji, najezdi skakavaca u Mađarskoj i slično što slušam već dve nedelje, ima posle zadnje strofe da jede jedno 2 meseca na slamčicu kad ga vratim na fabrička podešavanja...Juče mi se jedan provukao ispod mača, ceo dan sam bio natiltovan...
 
Hmmm, sad će sigurno zbog lošeg kvaliteta semena i nedostatka odgovarajućeg, seme PRVI PUT U ISTORIJI pojeftiniti...Ili neće...Sledeći promoter ili neko ko je povezan sa klošarima koji proizvode semensku robu kad mi izrecituje ovu napamet naučenu nebulozu o neoprašenom semenskom u Rumuniji, najezdi skakavaca u Mađarskoj i slično što slušam već dve nedelje, ima posle zadnje strofe da jede jedno 2 meseca na slamčicu kad ga vratim na fabrička podešavanja...Juče mi se jedan provukao ispod mača, ceo dan sam bio natiltovan...
Linije od kojih se proizvodi seme su jako osetljive na sve vremenske neprilike, to se uči na oplemenjivanju i semenskoj proizvodnji na trećoj godini fakulteta ako se ne varam. Linije i F1 su nebo i zemlja za proizvodnju. Ja bih se suzdržao nasilja i komentara tog tipa. Nisu promoteri krivi što nema dovoljno semena , već priroda posla (otvoreno nebo) poljoprivreda je takva i ko to ne može da shvati nije za njega ta vrsta proizvodnje. A za cenu semena, pa stvarno ne može se udovoljiti , hteli bi i prinos od 15 tona po ha i cenu merkantile od 20+ din, a da se ne uloži u genetiku. Sa druge strane rasipa se sa pojedinim ulaganjima tipa djubriva gde se bez ikakve analize daje premalo ili previše. Niko se nije žalio na cenu Lemkena ili Amazonea već se kupuje jer je komšija kupio. Jako smo mi čudan narod.

P.s. seme koje je neodgovarajućeg kvaliteta se ne pušta u prodaju, zato i jeste nedostatak, izmedju ostalog.
Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Hmmm, sad će sigurno zbog lošeg kvaliteta semena i nedostatka odgovarajućeg, seme PRVI PUT U ISTORIJI pojeftiniti...Ili neće...Sledeći promoter ili neko ko je povezan sa klošarima koji proizvode semensku robu kad mi izrecituje ovu napamet naučenu nebulozu o neoprašenom semenskom u Rumuniji, najezdi skakavaca u Mađarskoj i slično što slušam već dve nedelje, ima posle zadnje strofe da jede jedno 2 meseca na slamčicu kad ga vratim na fabrička podešavanja...Juče mi se jedan provukao ispod mača, ceo dan sam bio natiltovan...
Prije dvije godine u trgovini gdje uzimamo nije stigla soja. Izgovor sjemenske kuće koji su poslali na mail je da je potonuo brod koji je prevozio. 🤥🤔😳
 
Ja sam danas poručio, to je sve koliko se meni čini sa izvikano nema semena, što sam planirao to sam i nabavio...
 
Linije od kojih se proizvodi seme su jako osetljive na sve vremenske neprilike, to se uči na oplemenjivanju i semenskoj proizvodnji na trećoj godini fakulteta ako se ne varam. Linije i F1 su nebo i zemlja za proizvodnju. Ja bih se suzdržao nasilja i komentara tog tipa. Nisu promoteri krivi što nema dovoljno semena , već priroda posla (otvoreno nebo) poljoprivreda je takva i ko to ne može da shvati nije za njega ta vrsta proizvodnje. A za cenu semena, pa stvarno ne može se udovoljiti , hteli bi i prinos od 15 tona po ha i cenu merkantile od 20+ din, a da se ne uloži u genetiku. Sa druge strane rasipa se sa pojedinim ulaganjima tipa djubriva gde se bez ikakve analize daje premalo ili previše. Niko se nije žalio na cenu Lemkena ili Amazonea već se kupuje jer je komšija kupio. Jako smo mi čudan narod.

P.s. seme koje je neodgovarajućeg kvaliteta se ne pušta u prodaju, zato i jeste nedostatak, izmedju ostalog.
Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Ja sam danas poručio, to je sve koliko se meni čini sa izvikano nema semena, što sam planirao to sam i nabavio...
Posle onoga sa kupovinom semena preko foruma kada smo napravili konzorcijum a sledeće godine nismo dobili ni jednu ponudu, očigledno je da postoji monopol i da su sve semenske kuće u dogovoru. Najgori su govnari iz Pionira i Dkc, za sve imaju izgovor ,sem zašto je realna cena semena oko 3000 din za vreću od 25000 zrna a kod njih 7000-9000 din...
 
Posle onoga sa kupovinom semena preko foruma kada smo napravili konzorcijum a sledeće godine nismo dobili ni jednu ponudu, očigledno je da postoji monopol i da su sve semenske kuće u dogovoru. Najgori su govnari iz Pionira i Dkc, za sve imaju izgovor ,sem zašto je realna cena semena oko 3000 din za vreću od 25000 zrna a kod njih 7000-9000 din...
Pa ovo stvarno prevazilazi bezobrazluk. Nazvati bilo koga pogrdnim imenom da li to bile kolege iz moje firme ili bilo koje druge firme. Stajem u odbranu svih postenih kolega koje rade izuzetno tezak posao. Kako mozete znati koja je realna cena neke vrece semena? Da li ste vi uopste svesni koliko je vremena i resursa potrebno uloziti da bi se proizveo jedan komercijalni hibrid kukuruza?? Stvarno je smesno uopste raspravljati se o temi o kojoj druga strana nema ni pribliznu predstavu kako to izgleda. Pa mi ga samo testiramo 4 godine pobogu, a gde su svi ostali procesi u samom ukrstanju koji traju vise godina, gde su troskovi proizvodnje linija, kooperanta koji radi semensku proizvodnju, susenja, krunjenja, tretiranja i pakovanja, distribucije. Semenarstvo je dugacak i naporan posao. Uostalom, cena setvene jedinice nije nikad bila 9000 dinara, cak ni 8000 jedino ako uzimate na odlozeno placanje pa vam vas apotekar doda kamatu na njegov angazovan novac od 10-15 %. Necu grubo da se izrazim, ali svakve gluposti prodju kroz ovaj forum.
 
Pa ovo stvarno prevazilazi bezobrazluk. Nazvati bilo koga pogrdnim imenom da li to bile kolege iz moje firme ili bilo koje druge firme. Stajem u odbranu svih postenih kolega koje rade izuzetno tezak posao. Kako mozete znati koja je realna cena neke vrece semena? Da li ste vi uopste svesni koliko je vremena i resursa potrebno uloziti da bi se proizveo jedan komercijalni hibrid kukuruza?? Stvarno je smesno uopste raspravljati se o temi o kojoj druga strana nema ni pribliznu predstavu kako to izgleda. Pa mi ga samo testiramo 4 godine pobogu, a gde su svi ostali procesi u samom ukrstanju koji traju vise godina, gde su troskovi proizvodnje linija, kooperanta koji radi semensku proizvodnju, susenja, krunjenja, tretiranja i pakovanja, distribucije. Semenarstvo je dugacak i naporan posao. Uostalom, cena setvene jedinice nije nikad bila 9000 dinara, cak ni 8000 jedino ako uzimate na odlozeno placanje pa vam vas apotekar doda kamatu na njegov angazovan novac od 10-15 %. Necu grubo da se izrazim, ali svakve gluposti prodju kroz ovaj forum.
Od 1987 godine do 2001 godine vreća semena od 10 kg je koštala kao 100 kg merkantilnog kukuruza +-5%. 2001 g, delta govnar postaje zastupnik Pionira i cena hibrida je bila 170-180 kg merk. kukuruza za vreću od 25000 zrna. Prošle godine je trebalo 450 kg kukuruza za vreću sa 25000 zrna Pionirovog semena prve grupe sa šećernom vodicom. Ove godine, najskuplji Dkc sa Acceleron Elite (80000) košta 26200 din. To je nekih 8200 din za vreću od 25000 zrna. Malo sam preterao i zaokružio na 9000 din...Svaka semenska kuća koja prodaje seme kukuruza a na poleđeni vreće ima napisano da u slučaju nekog problema, maksimalnu štetu koju mogu da nadoknade je samo do visine vrednosti semena je kriminalna organizacija.
Takva govna je dozvoljeno vređati i normalno bi bilo da to radi svaki slobodan građanin, čak i ako je u mogućnosti trebao bi da im nanese štetu ako je u mogućnosti...Tilt od juče me i dalje drži...Meni je skroz nepoznato kako se vrši distribucija semena i te floskule...4 godine testirate? Ne mogu da verujem. Ja testiram promotere-klošare iz semenskih kuća 18 godina. Može neki dokument kad ste priznali da je problem bio u vašem semenu?
P.S.
Stvarno mi je neprijatno ( izvinjavam se kolegama )što se spuštam na nivo proizvođača semena kukuruza ali sam izazvan njihovim glupostima koje slušam danima.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh