Kukuruz 2021

Dkc 5068
553948d4c3bf5825b521e795da822e9d.jpg
55369870a63c3681f1d785afd7505c01.jpg


Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Ovde je kolega pankin dobro primijetio odudaranje u tzv brojanju listova , da ovde fale 2 lista . Dobro ,precizno , pogrijesio je isto kao i ja , da se ne broje 2 donja lista , a u stvari , ne broje se 2 gornja , sto mu dodje na isto . Covjek je vjerovatno iz iskustva primijetio da nesto ne stima u preporukama herbicida . Npr 2.4d do 3 lista ?? Kako ? Ako imas sporo punjenje prskalice , na bastensko crijevo , dok napunis par prskalica on je vec preso 3 ukupno lista . Ili , super herbicid Laudis , sa ekstra protektantom , neskodljiv , sto i jeste , moze do 6 lista ili 8 ajde , ali svi se broje ?? Pa sta je to onda super herbicid , a tako skup , kad nemoze u kukuruz preko 20cm visine ? :haha: a moze .
 
Ovde je kolega pankin dobro primijetio odudaranje u tzv brojanju listova , da ovde fale 2 lista . Dobro ,precizno , pogrijesio je isto kao i ja , da se ne broje 2 donja lista , a u stvari , ne broje se 2 gornja , sto mu dodje na isto . Covjek je vjerovatno iz iskustva primijetio da nesto ne stima u preporukama herbicida . Npr 2.4d do 3 lista ?? Kako ? Ako imas sporo punjenje prskalice , na bastensko crijevo , dok napunis par prskalica on je vec preso 3 ukupno lista . Ili , super herbicid Laudis , sa ekstra protektantom , neskodljiv , sto i jeste , moze do 6 lista ili 8 ajde , ali svi se broje ?? Pa sta je to onda super herbicid , a tako skup , kad nemoze u kukuruz preko 20cm visine ? :haha: a moze .
Ajde molim te ne dezinformisi da se sad ne broje gornja 2 , broje puno razvijene listove zato imas one BBCH oznake u europi a amerikanci imaju V1,V3,V7 i VT faze.

A takodje kaze amer da osim hladnog vremena do V7 faze na prinos ima i pogresna upotereba herbicida , pa broj kako hoces ali to se odrazava na prinos.
 
Ajde molim te ne dezinformisi da se sad ne broje gornja 2 , broje puno razvijene listove zato imas one BBCH oznake u europi a amerikanci imaju V1,V3,V7 i VT faze.

A takodje kaze amer da osim hladnog vremena do V7 faze na prinos ima i pogresna upotereba herbicida , pa broj kako hoces ali to se odrazava na prinos.
To sta je pricao nisam ni gledao , nego samo oko brojanja listova . Nesto se ne uklapa .
Dali se broje svi vidljivi listovi ili ne ?
 
Ma kakvi , to se radi kao neki u selu , kukuruz do pojasa , kaze oprskao(2.4D) evo tek imao 5 listova ;) a ono na 2 jutra ako je bilo 50 klipova;)
 
2.4d je najbolje izbaciti totalno to se slazem . Dkc je posebno osjetljiv na njega , to se meni cini , mozda nema veze , al na nekim dkc i pionir sam prije par godina imao biceve , radjeni u 3 do 5 lista , sad kako ko broji , a na LG pored niije bilo
 
U mojoj siroj okolini znam za primer da su NS 640 koji je do kolena prskali monosanom i nista mu nije falilo... al kazu da samo 640 to moze :(
P.S.
Ne salim se..
 
Poslednja izmena:
Više puta sam čuo od stručnjaka da kukuruz treba prskati do 5 lista iz razloga što se onda počinje da razvija klip i svako prskanje kasnije smanjuje prinos, ne drastično ali smanjuje
Neznam kako to neko moze da dokaze? Kako mi znamo je l nam prinos manji ako koristimo na primer 2,4D koji je koriscen 40 godina mozda i vise? Kako na kraju kada je vrsa ili berba, kako cemo zakljuti da nam fali prinos iz tog razloga? Mislim da je to nerealno i da se kao u farmako mafiji isto desava i sa herbicidima.Neznam sta nije jasno i kome?
Imam dosta iskustva i sa kukuruzom i sa hemijom bas dosta, dosta sam se nagledao svega ali ako se postuju preporuke proizvodjaca nema problema, cak su oni dali donju granicu uvek moze vise.Prskao sam usluzno Nikosulfuronom kukuruz sa 10 razvijenih listova i bio je fantastican i znam da moze ali opet nebih svoj prskao ali video sam.Pa onda komsija oprska Matonom kukuruz 8-9 lista on se nakrivio posle dva dana, malo bolovao i raspravio isterao klipove kao da se nista nije desilo.Meni se desilo posle prskanja sa hormonskim herbicidima da mi kukuruz isteruje biceve i ostane patuljast, uhvatila hladnoca i kisa i eto problema.Pa onda cuveni Monson ubica kukuruza ako se predozira ili preklapa u prskanju, prosle godine brat oprskao ga tvrdo, 20 dana kukuruz nije porastao 10 cm samo rastu listovi a kukuruz miruje a stablo deblja, posle jedne dobre kise krenuo je i bio je odlican, bas dobar.Svaki herbicid je dobar ako ga koristis kako je propisano i nema manjeg prinosa osim ako ne zaseremo sami a kada golim okom vidis problem onda pistoji rizik.Ja praktikujem prskanje i onda kada taman mogu da udjem u njivu tada idem ako treba neki Mezotrion pokupi ako ima nesto, malo omete korove koje ne suzbija i kukuruz ode i napravi razliku.Poenta je u tome, samo radi kako je napisano, malo pratis vreme koje je vazno i to je to.Nikada nisam imao problema a da nisam bio svestan da sam pogresio.
 
Juce sam tretirao skoro sve kukuruze sa terbutilazin 0.8l/ha plus 0.5l/ha 2.4 d plus0.8l/ha nikosulfuron ,kukuruz 3 lista,ukupno.Ne bezim uopste od 2.4 d ,ako su temperature dobre i kukuruz u 3 lista,tucem sa njim,vec sa 5 listova koristim dikambu.
 
E tu se krije zackoljica , to sto je Pankin rekao , ..kukuruz do 5 lista formira velicinu klipa ,broj redova , broj zrna u redu i slicno ... Jeste , ali to pravilo je malo prevazidjeno .
Culi ste da novi hibridi , npr pionir ili dkc , da se dijele na fiksne i flex . Flex tip moze da nadoknadi rjedji sklop i da bude krupniji , isto u idelnim uslovima bice klip mashala, pa sta ce onda fix hibrid , koja je njegova prednost ? :unsure:
 
Pa jeste i oplodnja bolja , al fiksnim hibridima se ne odredjuje broj redi i broj zrna do 5 lista nefo je fiksan . E za njih vazi pravilo da im je presudno drugo poluvrijeme .
Pa onda najcesce greske , gledamo sa bosanskim prljugama , ili po slavoniji,ili sumadija , pola srema ,kako rade u backoj,banatu ,baranji ,.. sa dosta humusa , pa zaoru azot ujesen ili rasture ureu u proljece i to je to . Pa ako se pogodi godina , sama zemlja mineralizacijom daje azot (sad dokle tako to je nesto drugo ).
Nema brale kod nas sa novim hibridima bez prihrane , i bez malo viiise azota . Pa da vidis
 
E tu se krije zackoljica , to sto je Pankin rekao , ..kukuruz do 5 lista formira velicinu klipa ,broj redova , broj zrna u redu i slicno ... Jeste , ali to pravilo je malo prevazidjeno .
Culi ste da novi hibridi , npr pionir ili dkc , da se dijele na fiksne i flex . Flex tip moze da nadoknadi rjedji sklop i da bude krupniji , isto u idelnim uslovima bice klip mashala, pa sta ce onda fix hibrid , koja je njegova prednost ? :unsure:
Fix hibridi ce dati isti klip i na rastojanju od 20cm kao i na 30cm. Dok ce flex na redjoj setvi dati krupniji klip.
 
Nazad
Vrh