Kukuruz 2021

Jel radio neko da sad prska kukuruz dok je mali sa matonom a onda u 7-8 listu da prska sa nekom hemijom?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Ima ljudi koji su kod nas to radili.
Seje se uglavnom suncokret otporan na tribenuron metil (expres), pa posle pravi problem u kukuruzu ko prska kukuruze monsunom, posto ga monsun samo oprlji pa prezivi.....
Drugar je prosle godine zasigurno to radio samo je u pitanju bio neki Moto herbicid a ne Maton.
Milslim da je u 3 listu isao Moto, pa 8 list monsun, i kukuruz je bio ok.....
 
Svake godine bude ovdje filozofiranje kako se broje listovi, broje se kako je proizvodjac hemije napisao recimo elumis (syngenta) kaze 2 do 8 listova odnosno BBCH 12 - 18

Onda pogledate sta znaci to BBCH 12-18 i gle cuda broje sve listove od kad se pojavi na povrsini zemlje


Znaci kaze faza 12 je vidljiva 3 vrha lista , a najvaznije kaze VIDLJIVA , nema ne broje se , SVI se broje koji se vide
A prska se do faze 18, vidljiva 9 vrhova listova ili Vidljivi završetci lisnih rukavaca (kragne) 5

Znaci sve sto se vidi se broji , nema veze kako su vas u skoli ucili, i kako amerikanci broje i kako moj susjed broji.
 
Malo sam istražio i skonto ovako zapadni proizvođači kao Bayer BASF, singenta... Koriste tablicu u kojoj se ne broje prva dva listića dok u Srbiji se koristi bbch i broje se svi listovi.
 
Ja vidim da ima sitnih korova,pa bi nesto da sad oprskam a posle ide mezotrion i nikosulfuron i bromoksinil a to mogu u 7-8 listu a ako sacekam sa prskanjem ovi korovi ce dosta porasti

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Što se tiče listova ako ja sa 40 godina imam istu visinu i kilažu u kao i dete u osmom razredu možemo li on i ja piti iste lekove i istu dozu ?
 
Više puta sam čuo od stručnjaka da kukuruz treba prskati do 5 lista iz razloga što se onda počinje da razvija klip i svako prskanje kasnije smanjuje prinos, ne drastično ali smanjuje
 
Listovi se prema mjestu zametanja te prema značaju dijele na klicine listove, prave listove (Slika 3) ili listove stabljike te listove omotača klipa ili listove „komušine“. Klicini listovi imaju svoje začetke u klici sjemena. Ima ih 5-7, a potpuno se razviju u prvih 10 do 15 dana nakon nicanja. Tada imaju osnovni značaj u životu biljaka kukuruza. Nakon što se formiraju pravi listovi, klicini listovi gube značaj i veći dio ih propadne i osuši se u prvom dijelu vegetacije. Pravi listovi nalaze se na stabljici. Na svakom koljencu se nalaze se po jedan list, pa njihov broj varira kao i broj koljenaca. Najraniji hibridi u nas formiraju 13-18 listova, srednje kasni 18-21, a kasni od 21-25. Listovi omotača razvijaju se na koljencima skraćenog bočnog izdanka odnosno na dršci klipa. Njihova uloga je zaštitna, jer štite klip i zrna na njemu od uzročnika bolesti, štetnika, ptica kao i nepovoljnih vanjskih čimbenika.

evo ovako smo mi u školi učili.ona dva mala lista se ne računaju
Ne izmisljaj toplu vodu. Samo unosis zabunu. Svi nadzemni listovi se broje.
 
A za one koji su eskivirali kad se ucilo brojanje slika, skrolujete pola strane dolje a toga ima jako puno , znaci kucate u googlu
corn plant leaf counting
identifying corn staging

 
Da , u pravu si oni ne broje 2 gornja a ne 2 donja lista ,tako je . Nego uglavnom oni imaju 2 manje lista u brojanju nego ovde sto kazu agronomimuhlavnom . Vidi se na slici da tu gore ima jos listova , ali nisu dobili ono kad se potpuno razviju
 
Za taj kukuruz koji ovaj drzi na slici uglavnom ovde bi se reklo da je 9 listova. Eto sto ne broji taj Amerikanac te listove iznad ovog v7 , kad se vidi da ihmima jos bar 2?
 
Koliko sam ja shvatio ne broje se oni koi su u levku, oni koi se tek razvijaju ali se broje svi iznad zemlje pa čak i onaj koi je otpao i na slici se vidi da počinje brojanje brojem 2, 3,4,5,6,7.
 
Oni broje sve odozdo ali samo koji imaju potpuno razvijenu tzv kragnu . Ovde sta se tacno broji , neka kazu strucnjaci . Nemora ni biti isto kao tamo , ali ako se broje svi vidljivi listova onda isti herbicid se moze koristiti npr do 5 listova ovde , a u Americi do 3 lista do v3 faze . Dali je tako?
 
Koliko sam ja shvatio ne broje se oni koi su u levku, oni koi se tek razvijaju ali se broje svi iznad zemlje pa čak i onaj koi je otpao i na slici se vidi da počinje brojanje brojem 2, 3,4,5,6,7.
Kaze da kad kukuruz predje fazu V7 , centar rasta ili kako ga vec naziva izlazi iznad povrsine zemlje i kad dodje do mraza tom kukuruzu vise nema spasa , nemoze da se obnovi , do V6 jos prezivi mraz jer je taj centar rasta ispod povrsine zemlje, inace taj na slici ima 9 listova ali u ovom slucaju o kojem se prica je to ne bitno jer pisac pise o fazi V7 i pokazuje kad ona nastupa , a do faze V6 se navodno odredjuje broj zrna, odnosno prinos itd. i ako je bilo vecih hladnoca to se odrazava na prinos itd.
I kaze da u ovoj fazi nestaje prvi list pa se prvi vidljivi broji kao br 2 .

Mozda sam pogresan primjer uzeo za brojanje listova.
 
Ok . Ti onda kazes , da ovaj na slici ima 9 listova , ali on samo prica o v7 fazi , onda ti kazes da je ovaj kijuruz na slici na primjeru v9 ?
Na drzak nacin diskutujes , pominjes da znam engleski kao neka baba , al dzaba , nisi u pravu .

Evo ima sto slika kako odredjuju broj listova ili fazu kukuruza i jasno se vidi da se ne broje svi listovi

 
Postoji mala konfuzija i u stranoj literaturi ako brojanja listova, odnosno koja metoda se koristi kod kog herbicida. Za neki herbicid piše recimo 5-ti list a za drugi herbicid piše recimo V5 stage. Za novije herbicide piše V stage i tada se broje svi listovi sa kragnom. Druga metoda koja se koristi u obzir uzima sve listove koji su povijeni (vrh lista je niži od sredine lista). Interesantno je da recimo za 2,4d češće je navedena visina do 8 incha nego broj listova. Mislim da je za dikambu i 2,4d bolje koristiti drugu metodu jer ona u obzir uzima jedan list više što znači da će se tretirati niži usev.
https://www.proharvestseeds.com/fil...nd_Herbicide_Application_Postemergence_PH.pdf
 
Poslednja izmena:
Dakle ,iako je moj eng na nivou neke babe , nesto se ne uklapa . Ili je sistem brojanja listova ovde i u Americi razlicit , sto nema veze , moze biti , ipak nije ovo amerika , mi mozda imamo svoj standard ,ili nesto drugo .
Bez obzira herbicidi su isti .
Evo primjera dva uputstva za Laudis , na nasem i na Engleskom .
Na Engleskom pise da se koristi do V8 faze ,,pa pogledajte slike sta je v8 faza . 8 razvijenih listova sa kragnom , a 10 liszova ukupno vidljivih
Na nasem pise do 6 listova ??
Svi znamo do kad laudis moze


 
Nazad
Vrh