Kukuruz 2021

Ja sam slušao savet gde stručnjak kaže da se broje svi listovi čak ako kukuruz ima 5,6 lista kaže pogledaj bolje i videćeš ožiljak gde je bio prvi list koi se desi i da otpadne, osuši se e i taj ožiljak se broi.
Broje se svi listovi, čak i ona dva početna ali samo oni listovi koji su celi izašli (vidi im se kragnica oko stabla).
 
Ja sad presejao 1,5 hektara ZP-a, uzeo sam os tomasov pa šta mu bog da, samo on je imao zaštićen forseom
 
Poslednja izmena od urednika:
Nisi se bas usrecio sa Tomasovom. Sejani prosle nedelje, izlaze ali jako lise a sejani 10-11.04 katastrofa neki 3lista neki u klici a nekih nema,istrulili. Nisam slikao, zavrsavao koliginu parcelu 2 reda i nastavljao moju 2 reda ista masina. Kolegin dkc 2lista i uvrstio se a moj OS nema ga tek po koja iglica
 
Kod nas jos ima dosta parcela u ataru koje tek trebaju da nicu,neke nisu ni posejane,a evo maj uveliko poceo.Malo nas je sejalo pre onog zahladjenja.
 
Kod mene OS Filigran takođe ima problem sa energijom i klijvošću.Negde 3 list, negde tek iglica, negde se skroz dezintegrisao dok je OS 398 mnogo bolji.Javio sam promoteru stanje na terenu i čudi se jer je to nov hibrid, stigao iz uvoza ali su očigledno ugurali staro seme.
 
Evo i mog zamorcica jer je sejan 06.04. ovde je ostalo nesto P0164 (bas sa pocetka) a sve ostalo je P0217, sejano na 19cm. Gde je sam P0164 je isto dobar sklop, ali nije kao ovde, za nijansu je losiji, tj ima gde jos nice, ali tu sam ja kriv, izgleda da su dublje potonule opruge, ne mogu drugacije da podesim, ostanu tragovi da se vide cim poplicim a trebalo je plice ::vadjenje_repe:: Za sada mi na oko deluje P0217 bolji, ali nista to ne mora da znaci. Inace nije bas zelena boja, vise vuce na bledunjavu, posledice rane setve





 
Poslednja izmena:
Za Tomasov, na deklaraciji energija nije iskazana, a klijavost je 95%. Na papiru, u realnosti...
 
Ја сам сејао 25.04 а иста слика као и код вас кора мало отежава ницање требало би благе кишице
 
Listovi se prema mjestu zametanja te prema značaju dijele na klicine listove, prave listove (Slika 3) ili listove stabljike te listove omotača klipa ili listove „komušine“. Klicini listovi imaju svoje začetke u klici sjemena. Ima ih 5-7, a potpuno se razviju u prvih 10 do 15 dana nakon nicanja. Tada imaju osnovni značaj u životu biljaka kukuruza. Nakon što se formiraju pravi listovi, klicini listovi gube značaj i veći dio ih propadne i osuši se u prvom dijelu vegetacije. Pravi listovi nalaze se na stabljici. Na svakom koljencu se nalaze se po jedan list, pa njihov broj varira kao i broj koljenaca. Najraniji hibridi u nas formiraju 13-18 listova, srednje kasni 18-21, a kasni od 21-25. Listovi omotača razvijaju se na koljencima skraćenog bočnog izdanka odnosno na dršci klipa. Njihova uloga je zaštitna, jer štite klip i zrna na njemu od uzročnika bolesti, štetnika, ptica kao i nepovoljnih vanjskih čimbenika.

evo ovako smo mi u školi učili.ona dva mala lista se ne računaju
 
Listovi se prema mjestu zametanja te prema značaju dijele na klicine listove, prave listove (Slika 3) ili listove stabljike te listove omotača klipa ili listove „komušine“. Klicini listovi imaju svoje začetke u klici sjemena. Ima ih 5-7, a potpuno se razviju u prvih 10 do 15 dana nakon nicanja. Tada imaju osnovni značaj u životu biljaka kukuruza. Nakon što se formiraju pravi listovi, klicini listovi gube značaj i veći dio ih propadne i osuši se u prvom dijelu vegetacije. Pravi listovi nalaze se na stabljici. Na svakom koljencu se nalaze se po jedan list, pa njihov broj varira kao i broj koljenaca. Najraniji hibridi u nas formiraju 13-18 listova, srednje kasni 18-21, a kasni od 21-25. Listovi omotača razvijaju se na koljencima skraćenog bočnog izdanka odnosno na dršci klipa. Njihova uloga je zaštitna, jer štite klip i zrna na njemu od uzročnika bolesti, štetnika, ptica kao i nepovoljnih vanjskih čimbenika.

evo ovako smo mi u školi učili.ona dva mala lista se ne računaju
Ne znam, mozda si ti u pravu jer ja nisam ucio uopste o kukuruzu u skoli. Ali znam sigurno da sa 2.4D, dikambom i drugim hormoncima ako se ne vodi racuna o mnogim stvarima, a pogotovo o vremenu primene, gubis procente na prinosu. I ja bih tu izbrojao svaki list! Ne smatram se za picajzlu i desavalo mi se da prekoracim vreme primene i sa dikambom i sa merlin flex-om, rim i niko sulfuronima itd., i nisam video nikakve posledice Bogu hvala, ali bih sad vodio vise racuna- pogotovo sad kad se 2.4D vratio u modi u kukuruzu.

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Jel radio neko da sad prska kukuruz dok je mali sa matonom a onda u 7-8 listu da prska sa nekom hemijom?

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Iz tog razloga mozda znamo da neki herbicidi mogu ici i kasnije , ako brojimo sve listove , nego sto je preporuceno . Isto znam da Amerikanci broje listove koji su potpuno razvijeni osim dva donja listica . Oni inace obicno ne budu spicasti vrhu nego ovalni .
 
Nazad
Vrh