Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tako mi dugogodišnje iskustvo kaže,imao sam prošle godine kukuruze što je zakačio mraz i tu je bio najlošiji prinos.A pred neposredno 1. maja sejani davali rekorde,topla zemlja vlage bilo krenuli od prvog dana kao iz topa dok je ta ranija setva bolovala dugo.:ppozdrav:
 
Šta će mu onda ostali listovi kad mu je pet sasvim dovoljno, đžebe samo raste i troši vodu ,u svili je čarolija prinosa:haha:
 
Potencijal prinosa u 5 listu je verovatno 20.000kg/ha, medjutim kasnije samo se smanjuje ta kolicina na 0-16t/ha u zavisnosti od drugog poluvremena. Da potencijal prinosa u 5 listu bude 5t/ha treba da ga pojede pipa 3x i istuce led 4x. Naucni radovi o ovoj temi govore svasta. Koga zanima na google docs moze naci, a najvise materijala ima Iowa Steta University.
 
Važilo je mišljenje da se broj zrna odredjuje u 5 om listu , dokazao sam sebi da ni to nije tačno , bar kod novih hibrida , ali i da jeste što reče kolega u svili može da podbaci i 80% broj zrna a mislim da je čak faza nalijevanja najvažnija , šta me briga koliki je broj zrna , prodajemo kilograme.
Ako ćemo tako potencijal prinosa je najveći zimi na predavanjima promotera , od tada svakim danom samo pada .

Nevezano za ovo što pričamo , evo čisto da vidimo šta znače temperature i svjetlost za kukuruz . Slike trenutne kukuruza iz Teksasa US , lijevo je sijan 6.og feb , a desno mi je zanimljiv , sijan 23. marta ??
Pa ja imam kukuruz sijan samo 5 dana kasnije i znate svi kako izgleda kod nas sijan kraj marta i poč aprila.

IMG_0352_zpsjego4xqi.jpg
 
Poslednja izmena:
Večeras sam sa drugarom obilazio njegove kukuruze i na jednoj njivi pored pšenice pipa urniše kukuruz. Video sam nekoliko buba, i mislim da je kukurzna pipa jer je malo manja od repine (ukoliko ja to uopšte znam da raspoznam jer nisam nikad imao repu). Bukvalno je ošišan do zemlje, tj vidiš da je kukuruz tu samo ako se zagledaš, a ako se pogleda na red kao i da ga nema. Tako je u širini jedno 1-2 jutra a kasnije je sve manje i manje da bi posle npr. 4 jutra ta oštećenja potpuno izostala. Kukuruz je tamo gde ga pipa nije dirala u fazi do dva lista. Interesantno je da je seme tretirano imidaclopridom, i ne vidim oko kukuruza mrtvih buba. Hoće li taj kukuruz nastaviti da gura, i da li se kukuruzna pipa krije u pšenici kad je taj kraj njive nastradao?
 
To samo prskanjem može donekle spasiti situaciju...jel ta pšenica isto od drugara pored kukuruza???:ppozdrav:
 
Jel moze neko da mi da broj neke maloprodaje da kupim jedan dzak kukuruza as 160 silazni. Kod nas ovde nema pa trebao bih da porucim, ako neko zna trebalo bi mi sto pre. Hvala.
 
Danas prskao cale Adengom kukuruze sejane 5-6 aprila. Pa svratio do dve parcele sejane 12-tog. Blago razocaranje tek po nesto je uspelo da probije koru I izadje to sto izaslo pipa krenula da gricka. Ova kisa sutra prekosutra ce presuditi da li ce da popusti I da izadje ili idemo u presevanje tih 3,5ha. A nadali smo se da oprskamo sutra Adengom I da zavrsimo sa tim. Tu radja ekstra I u susnim godinama ali zato muku mucimo kad napravi pokoricu I sa pipom. Bolje ce u tom delu proci ovi sto danas oru sutra seju nego mi koji uvek na vreme odradimo sve operacije.
 
A kad sam ja slao slike sa repiste...da ima nenormalno puno pipe ...svi su nam se smeljali....brrrrrr.Kukuruz ce da iztera ali repa njet.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh