Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@tomtom , vidi, svako od nas želi neki kapital da stekne, da radi svom. Ne računajući arende. Kod mene je kj zemlje 7.000-8.000 eura. Sad kupim 1. kj , dam 7500 eura, ja ako imam čisto na 1 kj 300 eura (imam sve mašine i mehanizaciju, ne plaćam usluge), ja moram 25 godina da radim to 1 kj da bi već 26 godine mi ostalo 300 e čisto. Na ovakvu godinu, svi smo gubitnici. Ti imaš kapital i hteo bi da uložiš u Srbiji. A neko ima lokal , izdaje ga za 100 e (što je malo) i zaradi 1200 eura a da ništa ne radi. A ti rmbačiš na zemlji da bi kupio to 1.kj i da bi posle 25. godina ušao u plus.
 
Interesantno da juce sto sam brao u klipu 1241 ili tako nesto,pionir,ima je vlagu 19 i skoro da se u opste nije krunio...da sa prvo izmerio vlagu verovatno da ne bi ni kacio berac...u svakom slucaju odustajem od dalje berbe..
 
Ti prvo moraš da razčlaniš neke stvari a to je ova rečenica (sa solidnim masinama)Pa ko u Srbiji ima to?U procentima i kako se dolazi do toga neki vrlo lako...ali većina NE!Druga stvar pokušaj da pokupuješ sve mašine koje ti trebaju za 50kj,pa onda koliko treba da ti se samo one isplate,a uz to da nemaš sa strane druga primanja osim zemlje,A TREBA LEBA JESTI svaki dan,porodica deca,školovanje.Posla ima ne svaki dan kao što neko ide na posao ali ima i ti što idu na posao većina od 8 sati radi 4(čast izuzecima)E sad ću ti reći jednu stvar ne poznajem te lično izvini ako ću te uvrediti nije mi namera...meni je pun kufer tih sa (Ja licno imam nekog kapitala i hteo bi da ulozim u Srbiji)Ej šta tamo gde si sticao godinama taj kapital ili nasledio ne znaš šta ćeš s njim pa si našao naj bolje moguće rešenje da ga uložiš u poljoprivredu u Srbiji prijatelju brate mani me tog divana:ppozdrav::ppozdrav::ppozdrav:

Mislim da shvatam i razumem situaciju. Dolazim do zakljucka da je zemlja preskupa, ali bas. Sa obzirom da treba godina i godian da se to jedno kj odplati. I da jedino zaradjuju ovi sto imaju bas velike posede 100ha+ oni se jedino sire. Sto mislim da ce doci kao i u Americi gde ce velike corporacije da rade zemlju, mali ne mogu da opstanu. I visoka cena zemlje jedino ih drzi ne budu kupljeni. I naravno ko je nasledi dosta zemlje ili je kupio po nekoj smesnoj ceni nekada davno i slicno...
Pa slusaj nema sta da ti je pun kofer, forum je ovo, diskutujemo. Ja licno zato i pricam sa ljudima gledam, planiram itd.
 
Vecina nas ovde se generacijala bavi zemljoradnjom. Imali smo maksimume od 10ha, ko je bio vredan radio na crno jos u arendu toliko ili 2x toliko. Radio usluge masinama (to nije bilo limitirano), 90ih drzali bikove i krave i time se sirili i prezivljavali. Od 2000 na pa ovamo su se ovajdili oni koji su uleteli u drzavnu zemlju raspadnom kombinata. Ja sam licno tada imao 12 godina pa nisam bio kadar to raditi. Malo ima onih sa 100+ ha koji su bez nekih mahinacija dosli do toga ili su imali dodatni izvor prihoda. Ove sa 1000+ha nema svrhe komentarisati.
 
@tomtom , vidi, svako od nas želi neki kapital da stekne, da radi svom. Ne računajući arende. Kod mene je kj zemlje 7.000-8.000 eura. Sad kupim 1. kj , dam 7500 eura, ja ako imam čisto na 1 kj 300 eura (imam sve mašine i mehanizaciju, ne plaćam usluge), ja moram 25 godina da radim to 1 kj da bi već 26 godine mi ostalo 300 e čisto. Na ovakvu godinu, svi smo gubitnici. Ti imaš kapital i hteo bi da uložiš u Srbiji. A neko ima lokal , izdaje ga za 100 e (što je malo) i zaradi 1200 eura a da ništa ne radi. A ti rmbačiš na zemlji da bi kupio to 1.kj i da bi posle 25. godina ušao u plus.


To stvarno jeste bez veze, 25 god da bi zaradio 7500e. Masine kostaju, habaju se, gube vrednos, kad to odplatiti. Za pocetnike zemljoradnja nije. Isto mislim da je bolje kupiti stan/local veca zarada na kraju godine.
 
Nema bolje investicije od zemlje, neka kaze ko sta hoce. Nema amortizacije remonta..i nije uopste skupa zemlja, vec je ovo normalna i realna cena za zemlju, za 25 godina koje pomjinjete 1kj ce biti bar 2 puta skuplje..
 
Nema bolje investicije od zemlje, neka kaze ko sta hoce. Nema amortizacije remonta..i nije uopste skupa zemlja, vec je ovo normalna i realna cena za zemlju, za 25 godina koje pomjinjete 1kj ce biti bar 2 puta skuplje..

A kako tek ovi sto uzimaju u arendu imaju racunicu?

- - - - - - - - - -

Molim vas ako neko moze da mi kaze koliko dana rada (8 sati) je potrebno da se obradi na primer 10ha. Znaci od oranja pa do predavanja na silos/prodaje. Unapred veliko zahvalan
 
Druze, otvori posebnu temu "Kako uloziti u poljoprivredu u Srbiji i obogatiti se" u caffe delu foruma.... verujem da ces saznati sve sto te interesuje.

Ovako samo odvlacis pricu o kukuruzu na svoju stranu.
 
Bezvezno je pricati, da se ne isplati ljudi ne bi radili, a posebno ne u zakup. Mi smo krenuli bez jutra zemlje, sa fergusonom od dede 1998.kad je cale ostao bez posla kevi plata bedna, a nas dvoje u skoli. Radili smo kao konji, kasnije smo otisli na studije ja sam svaki slobodan vikend jurio i radio i dan i noc, a tada smo imali i dosta lucerke koja je bila solidno isplativa. Radili smo 20 jutara arende uglavnom od rodbine koja zivi po gradovima i uredo je placana svake godine i od toga ziveli iskolovali se i usput kupovali mehanizaciju i zemlju kad se ukaze povoljna prilika.
Do sad smo kupili 10ak jutara zemlje promenili par traktora od 50-90ks (ferguson je uvek tu), kupili sve prikljucne masine jedino cale nikad nije kombajn hteo da uzmemo.
Treba biti realan i naravno da se nece isplatiti pojedincima kao kod nas u selu kad za zito baci 600kg djubra po kj a ja u tri ture bacim maks 200 i opet imam veci rod od istih.
Najveci je problem sto nas poslednjih par godina unistise sa cenom pa su sveli na isto kolko god rodilo i koja god da je standardna kultura profit po kj je skoro isti, al valjda nece ni to doveka.
Nemojte samo gledati lose godine kao sto je ova treba se okrenuti i na neke dobre kada su ljudi kupovali kola kuce... od profita samo iz jedne godine, a desi se po koja super godina da bude i dobar rod i cena.

- - - - - - - - - -

Izvinjavam se za :off_topic:

- - - - - - - - - -

Inace kod nas je krenuo kukuruz da se skida uglavnom u klipu ali i kombajnom i jako je saren rod.
Ima gde bude po dve prikolice klipa kao u dobroj godini a negde i par stotina kg na kj
Rani hibridi koji su skidani kombajnom rod je bio odo 3t/kj zrna i manje
 
Malo ima onih sa 100+ ha koji su bez nekih mahinacija dosli do toga ili su imali dodatni izvor prihoda. Ove sa 1000+ha nema svrhe komentarisati.
Malo ili ih nema uopšte! Evo prolazio sam juče atarom i gledam jednu državnu parcelu koju je komšija (sa njivom) po svoj prilici uzurpirao a ćerka mu na radiju priča kako se zalaže za bolji status manjina u Srbiji....
Znate šta... Nemojte se više zalagati,nemojte više pomagati! Znam da je off,gledam da ga što manje pravim, ali morao sam bilo je jače od mene.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh