Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas smo Ljuša i ja išli putem Erdevika i u Čalmanskom ataru kukuruz i soja kao u srećno vreme.Jedri,zeleni bez žutog listića.

Па, да кад је тај део и лед тукао и киша падала и више наврата, а и порашо си поред мог стрниша онај снимак тањирања..Е да си се запутио у центру лево улица и отиша до циглане видео би какве дивне кукурузе и соју имамо. Атар према лежимиру и манђелосу је добио преко 150л кише од маја, а ово доле свега 40 и нешто и то када сам писао пре 10-15 дана и то је то. Мој кукуруз сам на једној парцели потарупирао и потањирао јер је био јалов, соја Сава ће се скидати за једно 5-10так дана ако настави да пече, а ту ћу бити срећан ако навршим за трошкове.....

И само село је кисло иха хај пута, а шта то вреди када ја тамо ди је кисло земље немам....никада ама баш ниакда се до ове године није десило да Церије, а то ти је према манђелосу добијају нон стоп кишу, а да овај нижи део атара ди еј квалитетнија земља према Кукујецима не добије ништа када је бло најпотребније...
 
Pa ogledi su uglavnom na najboljim parcelama, ni promoteri, ni mi proizvodjaci "necemo da se sramotimo prinosom i izgledom" svaka cast izuzecima ( kiraj pre dve godine :ppozdrav: ) ali ih je malo,a drugo i seme koje se koristi u te svrhe nije ono sto je iz prodaje, drugacija dorada,klijavost energija,na sve se vodi racuna,zato su najrealniji ogledi koje sami realno organizujemo

Sa ovime se i ja slazem.prije 3 godine dobio sam kws sjeme za pokuse.
To svako zrno koje je palo na zemlju i koje nije bilo pokriveno zemljom je isklijalo i dalo klip kao i zrno koje je bilo u zemlji..ako se ne varam sjeme je bilo iz Austrije..
Godinu kasnije sam dobio pokusno sjeme i ostatak sam kupio ali isti hibrid,a razlika nebo i zemlja..od klijavosti,velicine klipova,kalibraciji zrna,a tek prinosu da ne pricam.
Od onda sam prekrizio kws,ali cini mi se da sve kuce daju pokusno sjeme ekstra kvalitete dok ono koje kupimo iako je isti hibrid u igri,nije ni priblizno te kvalitete..
 
Soje su čiste od pravilne upotrebe herbicida a ne preterane upotrebe, jer niko nema para da se razbacuje a kako soje tako i kukuruzi većinom čisti isto od pravilne upotrebe herbicida i sklop po preporuci semenske kuce.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka


Ovdje ti je laguna mislim 80g 150E sa pdv-om pa ti upotrjebi pravilno, zato carina provjerava sverc herbicida iz Srbije a njive blizu granice najcistije sto dalje to gore:osmeh:.
 
Danas pricam sa komsijom i, kaze on, ocekuje da ima prinos kukuruza u zrnu po hektaru jednu prikolicu (jednoosovinka 3,5 t nosivosti). I to sa nastavcima. Kazem ja :"Četiri tone???" A on potpuno ozbiljan :"Da, da." :haha:
Pojedini ljudi, koliko ja vidim, nisu ni svesni koliko je ova suša katastrofalna...
Ja cu biti (uslovno rečeno) zadovoljan ako budem imao 2 t/ha, da bar nesto troskova poklopim.
 
8y73vb.jpg
34erzao.jpg
ovo je postrmi kukuruz ns 205 sijan 30 juna posle graska
 
Rodak posejao isto posle graska kukuruz dobila i malo kise lepo se videli redovi i pre neki dan kad sam tuda prolazio prazna njiva nevide se redovi izsusilose skroz . Ima delova atara u topoli gde kukuruzi jedva dostizu visinu od jednog metra .
 
Kod mene na istoj parceli, DKC5031 i Pioneer P0423. Do pre neki dan je DKC na izgled po visini, veličini i količini klipova zaostajao za Pioneerom barem za 25%, no videćemo kada uđe kombajn.
 
Imam predlog : za one koji budu odustali od Dekalba ili oni koji ga ne siju uopšte : posijati ipak malo dkc , bar koji red , koristiti ga kao meteorološku prognozu , nevjerovatno je kako prvi nanjuši sušu i kad vidiš da dekalb kreće da podgorijeva , brzo kupuj pumpe tifone i čuda ili piči na more da se ne sekiraš .
 
Reno zapazanje. Na istoj parceli imam dkc 5276 i akva max 0216. Vizuelno am zeleniji vislji lepsi za oko. Ali ulaskom u parcelu i pregledom klipova zapaza se daleko bolje stanje klipa dkc od amax. Pionir dosta mladji klip i manje naliven a preko 80 posto obesen. .. trenutni zakljucak da ce dkc na toj parceli zestoko potuci pionir prinosom zrna. Pratimo dalje. ..
 
Izgleda da bi stari borci 5276 i Pionir N01 nadjebali ovakve godine ove nove fensi brojeve . Jel ima neko stari N01 šta se snjim dešava , on je stara kuka .
 
Ima jedan ogled Pionira sa nekoliko hibrida na putu Vrbas-Kucura,sto starije,sto mladje generacije...predusev je bio suncokret,nema bozijeg klipa ni na jednom hibridu...medju njima je i N01.Table uskoro sigurno idu napolje,a parcela ce biti ili silirana ili tarupirana.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh