Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sem Dekalba sejacu iste hibride koje sam sejao i ove, zato sto su prosle godine bili rekorderi u mojoj visegodisnjoj proizvodnji. Kao sto prosla godina nije bila pokazatelj rodnosti hibrida , mislim da ni ova nije pokazatelj da su neki losi jer ovo ne da je susa, ovo je KATAKLIZMA.
 
Juce sam vidio kukuruze kod jednog poznanika....nisu ni osjeili susu..visoki 3 metra i nema jalovih a ni podgorelih...jos mu prekuce bilo kise koja je kod mene omanula...
Ako mi se dadne slikacu kad budem iso po balirano sijeno
 
Danas obilazio kukuruze kako sam i planirao. Sem sto na 2 mesta su mi komsije mesto sjebale kukuruze prskanjem sirka u repi, kukuruz izgleda ok. Klipovi su formirani, koliko ce nacuriti ne znam. Sto se tice semenskih kuca, najveselije izgleda KWS, pa Pionir pa DKC je kao iz Ausvica sto je neko napisao. 5031 ima bolje klipove od 5007, e sada videcemo na kraju. KWS iako dzinovske stabljike klipove ima osrednje.
 
N.A nosili su oni ali su se pridržavali one poznate opštenarodne da seme kukuruza ne valja davati nikome pa ni ćerki da ga nosi u prćiju.Opasan je taj naš Sremac.
 
Kod mene na primer gde god je dolina nema klipa a na bregovima istih njiva nesto malo ima neznam kako to.
 
Juce sam obilazio useve. Kukuruz se drzi nekako, svaki je formirao klip i ima zrno. Kise je palo 28l u metlicenju i 10l pre par dana a pre toga se i ne secam. Mislim da su ga spasile jutarnje rose. Sejao sam pionira kws i dekalb i svi su priblizno slicni. Videcemo za mesec dana kakvi ce prinosi biti.
 
Moje zapažanje od prosle godine u ovo vreme i sada je da je ova tema bila zatrpana slikama klipova i metara koji su dokazivali velicinu,a sada svi ko pokisli,cute ili napisu po koju rec utehe :"videcemo kolko ce da nacuri" Aman ljudi stanje na terenu je blago receno HAOS,kisa je padala lokalno u vecini mesta i nije uopste.
 
Jel ima tu ikakvog klipa? Vidim da je redak kuruz, a vidim da strucnjaci sada savetuju kao dobri generali posle bitke, da je trebalo sejati retko. Izgleda, da ako je prava susa, nista ne pomaze.
Ima po neki, ali ova parcela je prosle godine pokrivema djubrivom sa farme a zemljiste je retko tako da se ovakav epilog ocekivao na susnoj godini.Kod mene u selu retki kukuruzi imaju klipove gusti nemaju ali ovo sto su retki tu fali sklop pola i vise ali imace nesto.Moj p9911 je takodje saren tamo gde je malo redji ima bolje klipove i ima i po dva a gde je sklop nesto veci vise je izgoreo i sitniji je ali izdrzao je u oprasivanju sta god da bude vec sad vidim da ce imati neki prinos bar 3tH jer je zrno nalio i dalje naliva a gornja polovina struka je jos zelena,podbacio je sigurno 50% ali po meni dobar je hibrid i ako nekada budem ponovo odlucio da sejem kukuruz obavezno cu psejati taj hibrig. Pratio sam situaciju na primer preko puta moje njive ili njiva do moje sve je isto zemljiste kukuruzi su se drzali mnogo dobro,bili su malo i redji ali ovaj preko puta je bio izuzetan, neki ZP hibrid je u pitanju a gazda od te njive drzi polj.apoteku bacio je mnogo vestaka,zemljiste je uradjeno odlicno ali evo ga iz dana u dan sve je sagoreo a kod mene je situacija ista za sad vec danima nema nikakvih promena. Generalno mnogo je lose stanje i velika je steta za ljude koji imaju vise destina hektara pod kukuruzom jer realna steta je preko 70% a imajuci u vidu da ponekad i dobar prinos ne garantuje zaradu to nas dovodi do zakljucka da smo najebali.Drzava cuti, znaci nista se ne desava, katastrofa.
 
Nema dileme, i kod nas gde je manje djubriva baceno mnogo je manje podgoreo, ali sam veliki skeptik po pitanju toga kakvo ce biti zrno... Neki su vec poceli da zreju, a posle ovog tropskog talase bice ih i sa vlagom od 30ak %, i to zrno je tako plitko, tako lose, da ja ne mogu da verujem da se pre 15. dana cinilo kao da ce biti relativno okej.
 
Zadnja dva-tri dana sam video kombajne za siliranje kod nas da rade.
Juče išao kroz atar, i danas istim putem, pa to se vidi razlika iz dana u dan kako sve gori, i kukuruzi a naročito soje, koje će uskoro da se skidaju, bar ono što ostane od njih.
 
Samo nek gori,mamu mu jbm,nek sve izgori da nemamo nista...mozda ce se onda glavonje opametiti kad ne budu mogli da nas oderi i kad ne budu imali s cim da trguju..
A mi cemo preziveti,i dosad smo preziveli sve nedace..e sad sto nema napredka i sto cemo malo nazadovati,sta da se radi,sta je tu je..
Jbu nas za zitarice,uljarice,malinu,vocke i povracke,njima je isto kupili od nas ili uvezli,oni imaju uvek isti rabat..i sve preko nasih ledja..a mene ladja zdravo jako bole,i dobijo sam i grbu..e kad je tako nek gori..samo nek gori..
 
Danas sa vašara u Rumi pa preko Šida u Slavoniju. Suša vas je opalila više nego nas. Generalno: strnjaci neoprašeni, suncokretu male glavice, soja prilično niska i zrelija. No ono što mi je posebno zanimljivo - iza par izuzetno loših kukuruza, naiđe njiva koja izgleda kao u najnormalnijim godinama. Kako i zašto, ne znam?
 
Sad sam svaki dan po ataru i pratim situaciju,za 2 dana se toliko promenilo kao da je druga drzava,kukuruz izgoreo do klipa susi ljustike vec,soja se osusila do pola... na kanalu jedne njive imam 4 orasa koja se suse... katastrofa...
 
Ja nisam isao dalje od Sida ali tamo se nista ne razlikuje vegetacija od ove okolina Vukovar Vinkovci. Soje u Srbiji su nize to se odmah vidi za razliku od ovih u Hr ali prije se radi o prevelikoj upotrebi herbicida ili sortnim osobinama , kukuruz je podjednak ali generalno kukuruz u HR je rjedji, mozda nijansu visi nego ovaj oko Sida. Suncokret isto uporedjivo.

Ono sto se ne moze uporediti da su soje ciste u okolini Sida , nema korova i to neprirodno ciste , moguce da su i zato nize zbog prevelike upotrebe herbicida u HR su soje zarasle u korov , jako rjetko neka cista se moze vidjeti. Ali kad se ide od Vinkovaca dolje za Brcko ima jedan dio gdje je vegetacija vidljivo izgorila , lose izgleda , rupa u padavinama , tamo koliko sam cuo traze da proglase elementarnu. Postoje takodje neke manje razlike u vegetaciji od Vinkovaca do Tovarnika gdje je bilo vise i manje kise , vidljivo sa ceste.

Zapamtio sam 2015 zbog siliranje , za 7 dana kukuruz je podgorio do klipova tako da je sve relativno dok ne prodje vostanu zriobu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh