Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A od granice sa makedonijom do Kovilja tuga..Tu nema kukuruza ni za kokosi.Sojine slame ce biti 15 bala po jutru.
Jadno da jadnije ne moze biti...
 
Ja nisam isao dalje od Sida ali tamo se nista ne razlikuje vegetacija od ove okolina Vukovar Vinkovci. Soje u Srbiji su nize to se odmah vidi za razliku od ovih u Hr ali prije se radi o prevelikoj upotrebi herbicida ili sortnim osobinama , kukuruz je podjednak ali generalno kukuruz u HR je rjedji, mozda nijansu visi nego ovaj oko Sida. Suncokret isto uporedjivo.

Ono sto se ne moze uporediti da su soje ciste u okolini Sida , nema korova i to neprirodno ciste , moguce da su i zato nize zbog prevelike upotrebe herbicida u HR su soje zarasle u korov , jako rjetko neka cista se moze vidjeti. Ali kad se ide od Vinkovaca dolje za Brcko ima jedan dio gdje je vegetacija vidljivo izgorila , lose izgleda , rupa u padavinama , tamo koliko sam cuo traze da proglase elementarnu. Postoje takodje neke manje razlike u vegetaciji od Vinkovaca do Tovarnika gdje je bilo vise i manje kise , vidljivo sa ceste.

Zapamtio sam 2015 zbog siliranje , za 7 dana kukuruz je podgorio do klipova tako da je sve relativno dok ne prodje vostanu zriobu.
Soje su čiste od pravilne upotrebe herbicida a ne preterane upotrebe, jer niko nema para da se razbacuje a kako soje tako i kukuruzi većinom čisti isto od pravilne upotrebe herbicida i sklop po preporuci semenske kuce.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Znate samo nesto zelim da kazem kad mi je prijatelj iz Backe necu da kazem iz kog mesta od svojih 95 jutara zemlje prodao 20 da bi na ostalih 75 uradio sistem za navodnjavanje svi su za njega pricali da je baraba da prodaje DEDOVINU da je propalica itd. E sad se ta baraba smeje na sav glas i svaka mu cast sto je imao hrabrosti da istraje u svojim ubedjenjima
 
Gledam na TV Zivota Jovanovic iz ZP instituta, prica kako raniji fao u Sremskoj Kamenici nije podgoreo, a u Kacu je kasniji fao podgoreo. Pa AMAN koja je to zamena teza, iskljucivo i iskljucivo od padavina i kvaliteta zemljista je ove godine. Sve naravno u interesu reklame za svoju kucu, razocaran sam, nisam mislio da ce se time baviti.
 
Kolega nisi obisao celu Vojvodinu, ima gde se drzi bez lista podgorelog samo neki o tome cute, cekaju zetvu pa da izvuku keca iz rukava i kazu kako su imali dobru agrotehniku i prinose.
 
Kod nas u ataru svi su uglavnom podgoreli,neki vise neki manje...Jedino ogledna polja...na njima svaki list zelen kao u sretnim godinama...nije mi jasno kako.
 
Danas smo Ljuša i ja išli putem Erdevika i u Čalmanskom ataru kukuruz i soja kao u srećno vreme.Jedri,zeleni bez žutog listića.
 
Kod nas u ataru svi su uglavnom podgoreli,neki vise neki manje...Jedino ogledna polja...na njima svaki list zelen kao u sretnim godinama...nije mi jasno kako.

Pa ogledi su uglavnom na najboljim parcelama, ni promoteri, ni mi proizvodjaci "necemo da se sramotimo prinosom i izgledom" svaka cast izuzecima ( kiraj pre dve godine :ppozdrav: ) ali ih je malo,a drugo i seme koje se koristi u te svrhe nije ono sto je iz prodaje, drugacija dorada,klijavost energija,na sve se vodi racuna,zato su najrealniji ogledi koje sami realno organizujemo
 
Obišao sam pola a tu ne znaš koji je od kojeg gori (dobar deo Banata i Bačke, u sremu nisam bio) ali neću da tvrdim da je i u drugim krajevima tako.
 
Vlado gde je kukuruz podgoreo tu nisu ni stavili table ili su skinute, mada ima i ogled Pionira gde je izgoreo suvo stablo kompletno i drze table svaka im cast na postenoj igri.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh